Her er Windows 8 til virksomheder

Den nye Windows to Go-funktion, hvor operativsystemet starter direkte fra en USB-nøgle, kommer kun i Enterprise-udgaven.

Artikel top billede

Tidligere i denne uge kunne Microsoft fortælle om de tre normale udgaver af sit kommende operativsystem; Windows 8, Windows 8 Pro og RT (til ARM-platformen). Men der er også en helt fjerde version, den såkaldte Enterprise-udgave, der bliver beskrevet i et særskilt blog-indlæg. Denne version er forbeholdt Microsoft-kunder med en Software Assurance-aftale.

Den grundlæggende funktionalitet er den samme som i Windows 8 Pro. Derudover er der en række funktioner som Windows To Go, DirectAccess, Branchcache og Applocker, der kun findes i Enterprise-versionen.

Windows To Go er måske den mest interessante funktion. Den skal bruges til at boote operativsystemet direkte fra en usb-nøgle. Det betyder, at medarbejdere i virksomheden kan overføre deres Windows-desktop til enhver computer. De kan f.eks. tage deres egen computer med på arbejdet eller bruge Windows-desktoppen derhjemme.

Det er Microsofts reaktion på den aktuelle Bring Your Own Device-trend, hvor medarbejdere i stigende grad tager deres egne enheder med på arbejde. Det skaber nye udfordringer, ikke mindst når det gælder sikkerheden.

Men Windows To Go sørger for, at man altid har den samme Windows-installation tilgængelig uanset hvilken maskine man arbejder med. Det betyder også, at sikkerhedsniveauet er det samme.

Der er også en funktion kaldet DirectAccess, hvor fjernbrugere kan få adgang til ressourcer i firmaets netværk uden at skulle starte en separat VPN-applikation.

Branchcache sørger for at indhold fra centrale servere kan mellemlagres lokalt, så det ikke skal hentes flere gange. Den såkaldte AppLocker begrænser hvilke filer og applikationer, den enkelte bruger kan åbne.

Der er også en funktion, som sørger for at distribuere Metro-apps under Windows 8 ud til firmaets pc'er og tablets.

Samtidig er der en række ændringer i Software Assurance-aftalen, som blandt andet betyder at medarbejdere nu har lov til at bruge Windows To Go på alle firmaets pc'er og deres egen hjemme-pc. Der er også tilladelse til, at man kan streame en virtuel desktop ud til tavlecomputere med Windows RT.

I februar kom en Consumer Preview af Windows 8, der kan downloades online, og det ventes at det færdige operativsystem er klar til oktober eller november.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S