Tumblr opgiver sin modstand mod betalte annoncer

Tumblr-stifteren hader reklamer på nettet, men nu er han alligevel tvunget til at bøje sig.

Artikel top billede

Fra den 2. maj kan annoncører købe plads på blog-platformen Tumblr, som ellers har været en reklamefri zone. Det skriver Business Insider. Tumblr-stifteren David Karp har tidligere udtalt at han er indædt modstander af online-annoncer, men nu er han blevet tvunget til at æde sine ord.

Så sent som i sidste uge sagde Karp i et interview med Ad Age, at Tumblr måske kunne vise Google-annoncer for at tjene penge, men at dette vil være den absolut "sidste udvej".

Nu ser det altså ud til, at Tumblr er blevet presset til at åbne for annoncer. De skal nu vises i det såkaldte "radar" felt, hvor man i øjeblikket kan se populære indlæg fra andre brugere.

Tumblr har haft en massiv vækst i de sidste 12 måneder og har nu mere end 50 millioner blogs og 120 millioner brugere.

Mange virksomheder bruger allerede Tumblr - men indtil nu har de ikke haft mulighed for at betale for at sikre sig yderligere eksponering bortset fra de såkaldte "highlighted posts", hvor man betaler symbolske 1 dollar for lidt ekstra synlighed. Det ændrer sig nu.

Tumblr modtog 125 millioner dollar efter en finansieringsrunde i september sidste år, men firmaet har haft svært ved at finde en fungerende forretningsmodel.

Karp præsenterede nyheden om de betalte annoncer på Ad Age's Digital Conference i New York i denne uge. En af deltagerne betegner Karp's præsentation som den mærkeligste keynote, han nogensinde har oplevet. Han skulle tale i en halv time, men forsvandt allerede efter syv minutter.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS