Tumblr opgiver sin modstand mod betalte annoncer

Tumblr-stifteren hader reklamer på nettet, men nu er han alligevel tvunget til at bøje sig.

Artikel top billede

Fra den 2. maj kan annoncører købe plads på blog-platformen Tumblr, som ellers har været en reklamefri zone. Det skriver Business Insider. Tumblr-stifteren David Karp har tidligere udtalt at han er indædt modstander af online-annoncer, men nu er han blevet tvunget til at æde sine ord.

Så sent som i sidste uge sagde Karp i et interview med Ad Age, at Tumblr måske kunne vise Google-annoncer for at tjene penge, men at dette vil være den absolut "sidste udvej".

Nu ser det altså ud til, at Tumblr er blevet presset til at åbne for annoncer. De skal nu vises i det såkaldte "radar" felt, hvor man i øjeblikket kan se populære indlæg fra andre brugere.

Tumblr har haft en massiv vækst i de sidste 12 måneder og har nu mere end 50 millioner blogs og 120 millioner brugere.

Mange virksomheder bruger allerede Tumblr - men indtil nu har de ikke haft mulighed for at betale for at sikre sig yderligere eksponering bortset fra de såkaldte "highlighted posts", hvor man betaler symbolske 1 dollar for lidt ekstra synlighed. Det ændrer sig nu.

Tumblr modtog 125 millioner dollar efter en finansieringsrunde i september sidste år, men firmaet har haft svært ved at finde en fungerende forretningsmodel.

Karp præsenterede nyheden om de betalte annoncer på Ad Age's Digital Conference i New York i denne uge. En af deltagerne betegner Karp's præsentation som den mærkeligste keynote, han nogensinde har oplevet. Han skulle tale i en halv time, men forsvandt allerede efter syv minutter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job