EET efter nyt overskud: Mange ting lykkes for os

EET Group er nu for alvor på vej til at blive en paneuropæisk spiller, leder det fra koncernchef John Thomas.

Artikel top billede

"Vi skal have en omsætning på to milliarder kroner om fire til fem år," siger EET Groups koncernchef John Thomas efter at have fremlagt et godt regnskab for 2011, der viser en omsætning på næsten 1,3 milliarder kroner og et overskud før skat på 51 millioner kroner baseret på et resultat af den ordinære drift på 105 millioner kroner.

For John Thomas er et godt resultat også et godt fundament, for at bygge videre på EET Group og for alvor få et europæisk fodfæste.

"Vi har i mange år talt om, at vi arbejdede hen i mod at blive en paneuropæisk spiller. Nu synes jeg, vi begynder at være der. Der er rigtig mange ting, som lykkes for os lige nu," siger John Thomas.

Han mener, at EET Group har mange muligheder, og slet ikke har nået sin maksimale performance endnu.

"Vi har mere end 25 år på bagen i de nordiske lande og tålmodigt bygget vores forretning op. I Østrig har vi kun været i 16-17 måneder, og vi er allerede overskudsgivende. Der er masser af plads til at vokse," konstaterer John Thomas.

Derfor sætter han også et mål om at opnå en omsætning på to milliarder over den næste fire-fem års periode.

"I virkeligheden kigger jeg dog sjældent på toplinjen. Jeg har fokus på bundlinjen. Og den hedder et EBITA (driftsoverskud, red.) på mere end 150 millioner. Det skal vi tjene i løbet af tre-fire år," siger John Thomas.

Og her understreger han, at han egentlig betragter EET som en forsigtig virksomhed, der har meget fokus på at udvikle virksomheden, så der er en sammenhæng mellem omsætning, gæld og overskud.

EET er ifølge John Thomas udviklet ved "dygtig tålmodighed". Derfor tøver han heller ikke, da han bliver spurgt om EET ikke blotter sig ved at gå efter at blive paneuropæisk og allerede nu er til stede i flere 16 lande i Europa.

"Der synes jeg, man skal se på, at i en periode, hvor Europa er i recession, der har vi løftet driftsindtjeningen til 105 millioner kroner. Vi har også forbedret driftsindtjeningen i ti år i træk. Det mener jeg også nedtoner elementet af begynderheld. Vi ved, at vi operer på ekstremt kompetitive markeder, og set synes jeg faktisk, at vi har gjort med en vis succes. Så det tror jeg også på, at vi kan fremover," konstaterer John Thomas.

Om det hele bliver ved organisk vækst, tror John Thomas dog ikke. Ligesom EET har foretaget opkøb i både 2011 og 2012, så kommer det også til at blive en del af planen fremover.

"Allerede om 14 dage, håber jeg at vi kan præsentere et nyt opkøb. Og det skulle undre mig om der ikke fulgte flere efter i år," siger han.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S