Nykredit: Specialtegn gør ikke kodeord mere sikre

Erhvervskunder hæfter ved netbankindbrud, men banken lader ikke kunderne bruge specialtegn, som giver sikre kodeord, mener en kunde. Det er der ikke behov for, lyder svaret.

Artikel top billede

Erhvervskunder hos Nykredit kan ikke bruge specialtegn i kodeord. Men sikkerheden er i top, siger bankens sikkerhedschef.

En ComON-læser, der er erhvervskunde hos Nykredit Erhverv, vil ellers gerne gå med livrem og seler og beskytte sin netbank så godt som muligt, men det forhindrer banken, mener han.

Nykredits netbank for erhvervskunder anvender nemlig ikke NemID og begrænser iøvrigt graden af avancerede kodeord.

"Det er jo lidt grotesk, at Nykredit Erhvervs netbank ikke understøtter specialtegn i login-passwords. Det er jo normal viden, at man helst skal have special-tegn i sit password. Og hvis man så dertil lægger, at erhvervsadgang ikke understøtter NemID, hvilket svækker sikkerheden yderligere, og at man som erhvervskunde selv skal dække sine tab i forbindelse med passwordmisbrug, så er vi efterhånden ude på tyndt is", siger han.

Overalt på nettet kan man finde guides til det ultimative kodeord, der meget ofter indeholder specialtegn, og danske Ulf Munkedal fra Fort Consult er enig:

"Der er en god enighed i sikkerhedsbranchen om, at man i kodeord bruger kombinationer af store og små bogstaver, tal og specialtegn. Helst mindst otte tegn i alt," siger Ulf Munkedal.

Sikkerhedschef Niels O. Rasmussen forstår godt kundens undren, men afviser, at bankens sikkerhedsprocedure udgør en risiko. Tværtimod.

"Dybest set giver det ikke mere sikkerhed at anvende specialtegn. Den virkelige sikkerhed ligger i, at kontoer hos os bliver låst, hvis man bruger mere end tre forsøg. Og så ligger der meget sikkerhed i, at kunden passer godt på sit password," siger sikkerhedschef Niels O. Rasmussen hos Nykredit.

Derfor tillader vi det ikke

Sikkerhedschefen forklarer, at fravalget af specialtegn i kodeord er en bevidst handling.

"Det er en helt klar beslutning fra vores side om, at en kombination af tal og bogstaver er tilstrækkeligt. Det første lag af sikkerhed ligger i kombinationen af tal og bogstaver. Dertil lukker vores system ned, hvis der bliver gættet forkert tre gange," forklarer Niels O. Rasmussen og tilføjer, at alle overførsler via transaktionssignering kan forsynes med en unik elektronisk signatur.

Nykredit anbefaler sine erhvervskunder at lave kodeord på mellem 6-8 cifre.

"Vi har valgt ikke at understøtte specieltegn, fordi sikkerhed altid vil være en afvejning af sikkerhed og brugervenlighed. Vi vil gerne have, at folk vælger et kodeord, som de kan huske. Hvis de kan bruge specialtegn, så vil mange begynde at skrive dem ned på lapper, og så ryger sikkerheden".

Sikkerhedsekspert Ulf Munkedal fra Fort Consult giver både banken og kunden ret.

"Ud fra et synspunkt omkring password-kompleksitet, så er det rigtigt, at specieltegn gør kodeord mere kompleks, men på den anden side, så har vi så mange passwords, at du ikke kan gå rundt og huske på dem alle sammen alligevel. Så sikkerhedsmæssigt er der argumenter for og i mod," siger Ulf Munkedal som opfordrer alle til at bruge et unikt kodeord til deres netbank.

"Jeg forstår godt kunden, men det er noget, som han behøver at være bekymret over. Jeg kan ikke forestille mig, at Nykredit laver noget, der er direkte dumt," siger Ulf Munkedal og påpeger, at flere danske banker som Nykredit stadig holder fast i deres egen login-løsning - og venter med at implementere NemID (for erhvervskunder, red).

Han mener, at kunder - selv uden specialtegn - kan oprette stærke kodeord. For eksempel ved at bruge mange tegn, eller ved at tænke kreativt. For eksempel indeholder kodeordet "Olsen1." både store bogstaver, små bogstaver, tal og et tegn. Og så er det alligevel let at huske.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

EXCHANGE Driftskonsulenter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S