Hackere har stjålet overskudsskat fra danskere - SKAT afviser sikkerhedsbrist

Kriminelle har via fup og identitetstyveri stjålet for en halv million kroner via SKAT. Måske flere afsløringer på vej.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Mindst 29 danskere er blevet snydt for i alt 500.000 kroner, som de skulle have udbetalt af SKAT. Men i stedet for at få overskudsskatten udbetalt, er pengene blevet overført til kriminelle.  

Det oplyser Skatteministeriet i en pressemeddelelse.

Lavpraktisk har de kriminelle skaffet sig adgang til ofrenes TastSelv-konti, hvor de både har fiflet med personens fradrag og skiftet nummeret på den bankkonto, som den overskydende skat skulle udbetales til.

SKAT afviser, at der er en sikkerhedsbrist i it-systemet. De kriminelle har via andre kanaler fuppet sig til ofrenes kodeord. SKAT mener, at ofrene bevidst eller ubevidst selv har udleveret personnumre og koder.

"Der er ikke tale om hacking, og vi anser stadig TastSelv for at være et sikkert system. Men udleverer man nøglen til ens skatteoplysninger og skatteforhold til en, man ikke kan stole på, kan man selvfølgelig komme i klemme. Vi vil derfor gerne opfordre alle til at være meget påpasselige med at udlevere adgangskoder," siger skattedirektør Lisbeth Rasmussen.

SKAT undersøger nu yderligere 62 sager med cirka 1.000 involverede personer.

Vi laver proceduren om

De kriminelle er både stukket af med overskydende skat, som ofrene skulle have udbetalt, men de har også ændret på skattefradrag for at få mere udbetalt. Det kan betyde, at ofrene risikerer at få en regning for uberettigede fradrag.

Det vil ikke være alle, der slipper for at betale dem tilbage. SKAT mener nemlig, at nogle ofre selv har kendt til fupnummeret.

"Vi kan ikke udelukke, at den person, som umiddelbart ser ud til at være blevet snydt, har været bevidst om snyderiet, men nu er stukket af til udlandet. Men uanset hvad, har personen jo en skattegæld, så vi skal have fat i vedkommende. Det vil så være en sag for InterPol," forklarer Lisbeth Rasmussen.

I nogle sager er der dog tale om decideret dokumentfalskneri og identitetstyveri, og hvis det kan bevises i de kommende klagesager vil SKAT forsøge at hente pengene hos de personer, der rent faktisk har fået pengene udbetalt.

For at stoppe lignende tilfælde har SKAT allerede ændret procedure. Hvis man i fremtiden vil have overskydende skat udbetalt til en anden konto, skal man møde op personligt i et skattecenter og vise billedlegitimation.

Læs hele Skatteministeriets pressemeddelelse.

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren leder til cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S