Facebook åbner nyt super-datacenter

Facebook har netop åbnet et nyt stort datacenter, der beskrives som et af verdens mest energi-effektive.

Artikel top billede

Efter 16 måneders byggearbejde har Facebook nu taget sit nye datacenter i Forest City, North Carolina i drift. Det er kun det andet datacenter, som Facebook selv har designet og bygget til sit eget brug. Det skulle samtidig være et af verdens mest energi-effektive datacentre.

Facebook fortæller i et blogindlæg at det nye datacenter bruger den anden generation af firmaets Open Compute Project servere, som Facebook selv har udviklet og designet. De nye servere anvender Intels Sandy Bridge-processorer.

I modsætning til andre internet-giganter som Google og Amazon har Facebook valgt at dele sine hardware-designplaner med resten af verden i Open Compute Project.

Det nye datacenter skal køles med udendørs-luft. Det er første gang, at man forsøger dette i et varmt og fugtigt sydligt klima.

En ny bygning - som er lige så stor som den første, der netop er indviet - skal stå klar i løbet af 2012.

Facebook fortæller at datacenteret har en såkaldt Power Usage Effectiveness (PUE) på mellem 1,06 og 1,08. PUE måler forholdet mellem datacenterets energiforbrug og den strøm som går videre til udstyret.

Dermed ligger Forest City på niveau med det datacenter i Prineville, som Facebook åbnede sidste år.

Firmaet fortalte dengang, at Prineville bruger 38 procent mindre energi og koster 24 pct. mindre end andre datacentre. Facebook har selv designet servere, strømforsyninger, server-racks og backup-systemer og der er installeret solpaneler på området, som dog ikke leverer energi til serverne.

Men Facebook bliver alligevel kritiseret for miljøsvineri. Problemet er placeringen af Prineville-datacenteret i Oregon, hvor det meste af energien kommer fra forurenende kulkraftværker.

Greenpeace har netop udgivet en rapport, How Clean Is Your Cloud, der netop beskæftiger sig med, hvor energien til verdens datacentre kommer fra.

LB Forsikring

Digital delivery manager

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S