Facebook åbner nyt super-datacenter

Facebook har netop åbnet et nyt stort datacenter, der beskrives som et af verdens mest energi-effektive.

Artikel top billede

Efter 16 måneders byggearbejde har Facebook nu taget sit nye datacenter i Forest City, North Carolina i drift. Det er kun det andet datacenter, som Facebook selv har designet og bygget til sit eget brug. Det skulle samtidig være et af verdens mest energi-effektive datacentre.

Facebook fortæller i et blogindlæg at det nye datacenter bruger den anden generation af firmaets Open Compute Project servere, som Facebook selv har udviklet og designet. De nye servere anvender Intels Sandy Bridge-processorer.

I modsætning til andre internet-giganter som Google og Amazon har Facebook valgt at dele sine hardware-designplaner med resten af verden i Open Compute Project.

Det nye datacenter skal køles med udendørs-luft. Det er første gang, at man forsøger dette i et varmt og fugtigt sydligt klima.

En ny bygning - som er lige så stor som den første, der netop er indviet - skal stå klar i løbet af 2012.

Facebook fortæller at datacenteret har en såkaldt Power Usage Effectiveness (PUE) på mellem 1,06 og 1,08. PUE måler forholdet mellem datacenterets energiforbrug og den strøm som går videre til udstyret.

Dermed ligger Forest City på niveau med det datacenter i Prineville, som Facebook åbnede sidste år.

Firmaet fortalte dengang, at Prineville bruger 38 procent mindre energi og koster 24 pct. mindre end andre datacentre. Facebook har selv designet servere, strømforsyninger, server-racks og backup-systemer og der er installeret solpaneler på området, som dog ikke leverer energi til serverne.

Men Facebook bliver alligevel kritiseret for miljøsvineri. Problemet er placeringen af Prineville-datacenteret i Oregon, hvor det meste af energien kommer fra forurenende kulkraftværker.

Greenpeace har netop udgivet en rapport, How Clean Is Your Cloud, der netop beskæftiger sig med, hvor energien til verdens datacentre kommer fra.

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job