Find alle de beskeder som Facebook skjuler for dig

Facebook kan skjule vigtige beskeder. Se hvordan du finder dem.

Artikel top billede

Facebook er begyndt at spille en større rolle i vores daglige kommunikation, og ofte kan det være lettere at sende en Facebook-besked end at sende en e-mail. 

Men desværre er Facebook-beskeder ikke altid lige pålidelige.

Sender du en Facebook-besked til en person, som du ikke selv er venner med eller ikke har nogen fælles venner med, kan du risikere, at den aldrig når frem.

En af dem der har opdaget det, er den amerikanske journalist Elizabeth Weingarten.

I en artikel i det amerikanske internetmagasin Slate fortæller hun, hvordan hun før jul glemte sin helt nye Macbook Air i en taxa i New York.

I lang tid tror hun, at computeren er gået tabt. Først efter et par måneder kommer hun ved et tilfælde til at gå ind i en Facebook-mappe med navnet "andet" (eller "other", hvis du bruger Facebook på engelsk) og opdager, at der ligger en lang række ældre beskeder fra en person, der har fundet hendes computer og ønsker at aflevere den tilbage.

Derfor skjuler Facebook dine beskeder

Grunden til at hun ikke har opdaget beskederne er, at Facebook automatisk skjuler beskeder, der ikke kommer fra dine venner eller folk, som du har venner tilfælles med.

Det sker for at beskytte brugerne mod spam, men hvis du ikke med jævne mellemrum tjekker mappen "andet" i Facebooks beskedsystem, kan du risikere at gå klip af vigtige beskeder.

Men du skal også huske på det, før du sender beskeder til andre. Har du ikke nogen venner tilfælles med personen, som du vil kontakte, kan det være klogt at sende en e-mail eller en sms-besked i stedet for en Facebook-besked..

Bonusinfo: Vidste du, at du kan bruge Facebook til at sende e-mails?

Det kan du gøre ved ved at gå ind i Facebooks beskedsystem, og når du skal vælge, hvem du vil sende beskeden til, indtaster du blot en mailadresse i stedet for et brugernavn.

Når du trykker "send", vil beskeden herefter havne i modtagerens mailindbakke som enhver anden mail.

Du kan naturligvis også modtage mails via din Facebook-profil. Folk skal blot sende en mail til din særlige Facebook mailadresse. Din Facebook-mail er dit Facebook-brugernavn efterfulgt af @facebook.com.

Har din Facebook-profil for eksempel navnet Facebook.com/jensjensen, vil din Facebook-mail være jensjensen@facebook.com.

Læs også:
 

Her er Facebooks værste konkurrenter 

Sådan gør du dine Facebook-nyheder idiot-fri

Læses lige nu

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S