Find alle de beskeder som Facebook skjuler for dig

Facebook kan skjule vigtige beskeder. Se hvordan du finder dem.

Artikel top billede

Facebook er begyndt at spille en større rolle i vores daglige kommunikation, og ofte kan det være lettere at sende en Facebook-besked end at sende en e-mail. 

Men desværre er Facebook-beskeder ikke altid lige pålidelige.

Sender du en Facebook-besked til en person, som du ikke selv er venner med eller ikke har nogen fælles venner med, kan du risikere, at den aldrig når frem.

En af dem der har opdaget det, er den amerikanske journalist Elizabeth Weingarten.

I en artikel i det amerikanske internetmagasin Slate fortæller hun, hvordan hun før jul glemte sin helt nye Macbook Air i en taxa i New York.

I lang tid tror hun, at computeren er gået tabt. Først efter et par måneder kommer hun ved et tilfælde til at gå ind i en Facebook-mappe med navnet "andet" (eller "other", hvis du bruger Facebook på engelsk) og opdager, at der ligger en lang række ældre beskeder fra en person, der har fundet hendes computer og ønsker at aflevere den tilbage.

Derfor skjuler Facebook dine beskeder

Grunden til at hun ikke har opdaget beskederne er, at Facebook automatisk skjuler beskeder, der ikke kommer fra dine venner eller folk, som du har venner tilfælles med.

Det sker for at beskytte brugerne mod spam, men hvis du ikke med jævne mellemrum tjekker mappen "andet" i Facebooks beskedsystem, kan du risikere at gå klip af vigtige beskeder.

Men du skal også huske på det, før du sender beskeder til andre. Har du ikke nogen venner tilfælles med personen, som du vil kontakte, kan det være klogt at sende en e-mail eller en sms-besked i stedet for en Facebook-besked..

Bonusinfo: Vidste du, at du kan bruge Facebook til at sende e-mails?

Det kan du gøre ved ved at gå ind i Facebooks beskedsystem, og når du skal vælge, hvem du vil sende beskeden til, indtaster du blot en mailadresse i stedet for et brugernavn.

Når du trykker "send", vil beskeden herefter havne i modtagerens mailindbakke som enhver anden mail.

Du kan naturligvis også modtage mails via din Facebook-profil. Folk skal blot sende en mail til din særlige Facebook mailadresse. Din Facebook-mail er dit Facebook-brugernavn efterfulgt af @facebook.com.

Har din Facebook-profil for eksempel navnet Facebook.com/jensjensen, vil din Facebook-mail være jensjensen@facebook.com.

Læs også:
 

Her er Facebooks værste konkurrenter 

Sådan gør du dine Facebook-nyheder idiot-fri

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Nordjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos