Find alle de beskeder som Facebook skjuler for dig

Facebook kan skjule vigtige beskeder. Se hvordan du finder dem.

Artikel top billede

Facebook er begyndt at spille en større rolle i vores daglige kommunikation, og ofte kan det være lettere at sende en Facebook-besked end at sende en e-mail. 

Men desværre er Facebook-beskeder ikke altid lige pålidelige.

Sender du en Facebook-besked til en person, som du ikke selv er venner med eller ikke har nogen fælles venner med, kan du risikere, at den aldrig når frem.

En af dem der har opdaget det, er den amerikanske journalist Elizabeth Weingarten.

I en artikel i det amerikanske internetmagasin Slate fortæller hun, hvordan hun før jul glemte sin helt nye Macbook Air i en taxa i New York.

I lang tid tror hun, at computeren er gået tabt. Først efter et par måneder kommer hun ved et tilfælde til at gå ind i en Facebook-mappe med navnet "andet" (eller "other", hvis du bruger Facebook på engelsk) og opdager, at der ligger en lang række ældre beskeder fra en person, der har fundet hendes computer og ønsker at aflevere den tilbage.

Derfor skjuler Facebook dine beskeder

Grunden til at hun ikke har opdaget beskederne er, at Facebook automatisk skjuler beskeder, der ikke kommer fra dine venner eller folk, som du har venner tilfælles med.

Det sker for at beskytte brugerne mod spam, men hvis du ikke med jævne mellemrum tjekker mappen "andet" i Facebooks beskedsystem, kan du risikere at gå klip af vigtige beskeder.

Men du skal også huske på det, før du sender beskeder til andre. Har du ikke nogen venner tilfælles med personen, som du vil kontakte, kan det være klogt at sende en e-mail eller en sms-besked i stedet for en Facebook-besked..

Bonusinfo: Vidste du, at du kan bruge Facebook til at sende e-mails?

Det kan du gøre ved ved at gå ind i Facebooks beskedsystem, og når du skal vælge, hvem du vil sende beskeden til, indtaster du blot en mailadresse i stedet for et brugernavn.

Når du trykker "send", vil beskeden herefter havne i modtagerens mailindbakke som enhver anden mail.

Du kan naturligvis også modtage mails via din Facebook-profil. Folk skal blot sende en mail til din særlige Facebook mailadresse. Din Facebook-mail er dit Facebook-brugernavn efterfulgt af @facebook.com.

Har din Facebook-profil for eksempel navnet Facebook.com/jensjensen, vil din Facebook-mail være jensjensen@facebook.com.

Læs også:
 

Her er Facebooks værste konkurrenter 

Sådan gør du dine Facebook-nyheder idiot-fri

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S