YouTube dømt til at stoppe ulovlig musik

Tysk domstol mener, at YouTube er ansvarlig for ulovligt uploadet musik. Krav om strengere filtrering.

Artikel top billede

YouTube har klaret frisag i mange sager om krænkelser af ophavsretten, men nu strammes nettet måske omkring Googles video-tjeneste.

I Tyskland har en domstol slået fast, at YouTube er ansvarlig for de rettighedsbeskyttede videoer, som brugerne lægger op.

YouTube klarer ofte frisag i den type anklager med henvisning til den amerikanske DMCA-lovgivning, der kan friholde webtjenester for ansvar til sine brugeres gerninger, så længe tjenesterne bare reagerer og fjerner det ulovlige indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ved en distriktsdomstol i Hamborg vandt den tyske pendant til KODA i Danmark, GEMA, en sag over Google.

Domstolen gav GEMA ret i, at YouTube bør tilføje digitale fingeraftryk til de uploadede filer, og at der også skal være et ordfilter, så beskyttede musikvideoer og numre fanges allerede ved upload ved at kigge i teksten omkring videoen.

GEMA kalder det en sejr og udtaler i en pressemeddelelse, at foreningen er tilfreds med, at retten på den måde gør YouTube mere ansvarlige for brugernes upload.

Google har mulighed for at anke sagen men har pt ingen kommentarer, skriver ZDnet.

I strid med EU-dom

Sagen kan dog meget vel være i modstrid med en principel afgørelse fra EU-domstolen tidligere i år.

EU-domstolen fastslog, at sociale netværkssider som netop YouTube ikke kan tvinges til at installere generelle filtre, der blokerer for piratkopier af musiknumre eller videoer. 

Domstolen mener, at indførelsen af automatisk filtrering vil være i strid med EU-lov. E
n bred forpligtelse til at filtrere indhold kunne føre til en "alvorlig begrænsning af net-selskabernes frihed til at drive forretning". 

Den aktuelle sag i Tyskland er en del af en længere kontrovers mellem GEMA og YouTube. Rettighedsforeningen har tilbudt Google en aftale, der vil betyde, at YouTube skal betale 0,6 cents per afspilning af video med rettighedsbeskyttet musik. Det er en halvering af et tidligere tilbud, men YouTube har alligevel ikke accepteret det endnu. Uenigheden i Tyskland betyder også, at meget tysk musik ikke er tilgængelig på netop YouTube i øjeblikket.

I Danmark har KODA heller ikke nogen aftale med YouTube men der er forhandlinger mellem parterne, erfarer ComON.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)