YouTube dømt til at stoppe ulovlig musik

Tysk domstol mener, at YouTube er ansvarlig for ulovligt uploadet musik. Krav om strengere filtrering.

Artikel top billede

YouTube har klaret frisag i mange sager om krænkelser af ophavsretten, men nu strammes nettet måske omkring Googles video-tjeneste.

I Tyskland har en domstol slået fast, at YouTube er ansvarlig for de rettighedsbeskyttede videoer, som brugerne lægger op.

YouTube klarer ofte frisag i den type anklager med henvisning til den amerikanske DMCA-lovgivning, der kan friholde webtjenester for ansvar til sine brugeres gerninger, så længe tjenesterne bare reagerer og fjerner det ulovlige indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ved en distriktsdomstol i Hamborg vandt den tyske pendant til KODA i Danmark, GEMA, en sag over Google.

Domstolen gav GEMA ret i, at YouTube bør tilføje digitale fingeraftryk til de uploadede filer, og at der også skal være et ordfilter, så beskyttede musikvideoer og numre fanges allerede ved upload ved at kigge i teksten omkring videoen.

GEMA kalder det en sejr og udtaler i en pressemeddelelse, at foreningen er tilfreds med, at retten på den måde gør YouTube mere ansvarlige for brugernes upload.

Google har mulighed for at anke sagen men har pt ingen kommentarer, skriver ZDnet.

I strid med EU-dom

Sagen kan dog meget vel være i modstrid med en principel afgørelse fra EU-domstolen tidligere i år.

EU-domstolen fastslog, at sociale netværkssider som netop YouTube ikke kan tvinges til at installere generelle filtre, der blokerer for piratkopier af musiknumre eller videoer. 

Domstolen mener, at indførelsen af automatisk filtrering vil være i strid med EU-lov. E
n bred forpligtelse til at filtrere indhold kunne føre til en "alvorlig begrænsning af net-selskabernes frihed til at drive forretning". 

Den aktuelle sag i Tyskland er en del af en længere kontrovers mellem GEMA og YouTube. Rettighedsforeningen har tilbudt Google en aftale, der vil betyde, at YouTube skal betale 0,6 cents per afspilning af video med rettighedsbeskyttet musik. Det er en halvering af et tidligere tilbud, men YouTube har alligevel ikke accepteret det endnu. Uenigheden i Tyskland betyder også, at meget tysk musik ikke er tilgængelig på netop YouTube i øjeblikket.

I Danmark har KODA heller ikke nogen aftale med YouTube men der er forhandlinger mellem parterne, erfarer ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S