YouTube dømt til at stoppe ulovlig musik

Tysk domstol mener, at YouTube er ansvarlig for ulovligt uploadet musik. Krav om strengere filtrering.

Artikel top billede

YouTube har klaret frisag i mange sager om krænkelser af ophavsretten, men nu strammes nettet måske omkring Googles video-tjeneste.

I Tyskland har en domstol slået fast, at YouTube er ansvarlig for de rettighedsbeskyttede videoer, som brugerne lægger op.

YouTube klarer ofte frisag i den type anklager med henvisning til den amerikanske DMCA-lovgivning, der kan friholde webtjenester for ansvar til sine brugeres gerninger, så længe tjenesterne bare reagerer og fjerner det ulovlige indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ved en distriktsdomstol i Hamborg vandt den tyske pendant til KODA i Danmark, GEMA, en sag over Google.

Domstolen gav GEMA ret i, at YouTube bør tilføje digitale fingeraftryk til de uploadede filer, og at der også skal være et ordfilter, så beskyttede musikvideoer og numre fanges allerede ved upload ved at kigge i teksten omkring videoen.

GEMA kalder det en sejr og udtaler i en pressemeddelelse, at foreningen er tilfreds med, at retten på den måde gør YouTube mere ansvarlige for brugernes upload.

Google har mulighed for at anke sagen men har pt ingen kommentarer, skriver ZDnet.

I strid med EU-dom

Sagen kan dog meget vel være i modstrid med en principel afgørelse fra EU-domstolen tidligere i år.

EU-domstolen fastslog, at sociale netværkssider som netop YouTube ikke kan tvinges til at installere generelle filtre, der blokerer for piratkopier af musiknumre eller videoer. 

Domstolen mener, at indførelsen af automatisk filtrering vil være i strid med EU-lov. E
n bred forpligtelse til at filtrere indhold kunne føre til en "alvorlig begrænsning af net-selskabernes frihed til at drive forretning". 

Den aktuelle sag i Tyskland er en del af en længere kontrovers mellem GEMA og YouTube. Rettighedsforeningen har tilbudt Google en aftale, der vil betyde, at YouTube skal betale 0,6 cents per afspilning af video med rettighedsbeskyttet musik. Det er en halvering af et tidligere tilbud, men YouTube har alligevel ikke accepteret det endnu. Uenigheden i Tyskland betyder også, at meget tysk musik ikke er tilgængelig på netop YouTube i øjeblikket.

I Danmark har KODA heller ikke nogen aftale med YouTube men der er forhandlinger mellem parterne, erfarer ComON.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S