YouTube dømt til at stoppe ulovlig musik

Tysk domstol mener, at YouTube er ansvarlig for ulovligt uploadet musik. Krav om strengere filtrering.

Artikel top billede

YouTube har klaret frisag i mange sager om krænkelser af ophavsretten, men nu strammes nettet måske omkring Googles video-tjeneste.

I Tyskland har en domstol slået fast, at YouTube er ansvarlig for de rettighedsbeskyttede videoer, som brugerne lægger op.

YouTube klarer ofte frisag i den type anklager med henvisning til den amerikanske DMCA-lovgivning, der kan friholde webtjenester for ansvar til sine brugeres gerninger, så længe tjenesterne bare reagerer og fjerner det ulovlige indhold, når de bliver gjort opmærksom på det.

Men ved en distriktsdomstol i Hamborg vandt den tyske pendant til KODA i Danmark, GEMA, en sag over Google.

Domstolen gav GEMA ret i, at YouTube bør tilføje digitale fingeraftryk til de uploadede filer, og at der også skal være et ordfilter, så beskyttede musikvideoer og numre fanges allerede ved upload ved at kigge i teksten omkring videoen.

GEMA kalder det en sejr og udtaler i en pressemeddelelse, at foreningen er tilfreds med, at retten på den måde gør YouTube mere ansvarlige for brugernes upload.

Google har mulighed for at anke sagen men har pt ingen kommentarer, skriver ZDnet.

I strid med EU-dom

Sagen kan dog meget vel være i modstrid med en principel afgørelse fra EU-domstolen tidligere i år.

EU-domstolen fastslog, at sociale netværkssider som netop YouTube ikke kan tvinges til at installere generelle filtre, der blokerer for piratkopier af musiknumre eller videoer. 

Domstolen mener, at indførelsen af automatisk filtrering vil være i strid med EU-lov. E
n bred forpligtelse til at filtrere indhold kunne føre til en "alvorlig begrænsning af net-selskabernes frihed til at drive forretning". 

Den aktuelle sag i Tyskland er en del af en længere kontrovers mellem GEMA og YouTube. Rettighedsforeningen har tilbudt Google en aftale, der vil betyde, at YouTube skal betale 0,6 cents per afspilning af video med rettighedsbeskyttet musik. Det er en halvering af et tidligere tilbud, men YouTube har alligevel ikke accepteret det endnu. Uenigheden i Tyskland betyder også, at meget tysk musik ikke er tilgængelig på netop YouTube i øjeblikket.

I Danmark har KODA heller ikke nogen aftale med YouTube men der er forhandlinger mellem parterne, erfarer ComON.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS