Her havner tele-millionerne fra 4G-auktion

Ingen hjælp til husstande med forstyrret tv-signal.

Artikel top billede

Danmark bliver ikke en bedre it-nation af de mange millioner kroner, som staten får ind på at bortauktionere frekvensområder til LTE-net.

Pengene fra den kommende 800 Mhz auktion skal hverken bruges på bedre eller mere fremtidssikre højhastighedsbredbånd, styrkelse af danskernes it-færdigheder eller afhjælpning af de forstyrrrelser af tv-signalerne, som mange husstande vil blive udsat for, når teleselskaberne skruer op for LTE-netværkne på det nyerhvervede frekvensområde.

Det fremgår af et svar, som erhvervsminister Ole Sohn forleden gav til DFs it-ordfører Dennis Flydtkær.

Flydtkær havde spurgt ministeren om folketingets it-ordfører burde indkaldes til drøftelser om, hvad pengene fra auktionen skal bruges til.

Men den indkaldelse kommer aldrig, oplyste ministeren.

Svaret på spørgsmålet er nemlig, at pengene fra 800 Mhz-auktionen slet og ret tilfalder statskassen.

Det betyder, at de blot indgår i statens almindelige husholdningsbudget og altså hverken bliver øremærket til det ene eller det andet.

Det har ellers ikke skortet på forslag til gode øremærkninger, som auktions-millionerne kunne udstyres med.

Tidligere i dag foreslog Dansk Industri, at millionerne fra auktionen bruges til at gøre digitaliseringen af den offentlige sektor mere velfungerende, og til oprustning af danskerne it-kvalifikationer.

Dansk Energi, der er en interesseorganisation  for fiberselskaberne, har tidligere foreslået, at staten investerer auktions-provenuet i en højhastighedsfond, der kan fremme informationssamfundets udvikling ved hjælp af hurtigt internet.

"Hvad enten der kommer 50, 100 eller 200 millioner kroner ind i kassen ved den kommende auktion, giver det jo rigtig god mening at føre pengene tilbage til investeringer i it-fremmende tiltag," siger Thomas Woldiderich, chefkonsulent i Dansk Energi.

Han peger på, at der blev lavet en omhyggelig it-øremærkning af de knap fire milliarder kroner, som staten fik ind på UMTS-auktionen i 2001 - penge, som er blevet brugt på informationssamfundet gennem det meste af sidste årti, og stadig her i 2012 finansierer forskning og udvikling på it-området.

"Ret beset kan man jo gøre to ting: Afdrage gæld eller investere sig ud af krisen, og det er jo netop sidstnævnte, at vi har hørt som det politiske mantra. Og for at kunne investere, skal der så være fuld finansiering. Det er der så netop nu," siger han.

LTE-auktionerne forventes ikke at indbringe tilnærmelsesvist så meget som UMTS-auktionerne i sin tid gjorde.

800 Mhz-auktionen går i gang i næste måned, og skal være afsluttet inden udgangen af juni.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura