Her havner tele-millionerne fra 4G-auktion

Ingen hjælp til husstande med forstyrret tv-signal.

Artikel top billede

Danmark bliver ikke en bedre it-nation af de mange millioner kroner, som staten får ind på at bortauktionere frekvensområder til LTE-net.

Pengene fra den kommende 800 Mhz auktion skal hverken bruges på bedre eller mere fremtidssikre højhastighedsbredbånd, styrkelse af danskernes it-færdigheder eller afhjælpning af de forstyrrrelser af tv-signalerne, som mange husstande vil blive udsat for, når teleselskaberne skruer op for LTE-netværkne på det nyerhvervede frekvensområde.

Det fremgår af et svar, som erhvervsminister Ole Sohn forleden gav til DFs it-ordfører Dennis Flydtkær.

Flydtkær havde spurgt ministeren om folketingets it-ordfører burde indkaldes til drøftelser om, hvad pengene fra auktionen skal bruges til.

Men den indkaldelse kommer aldrig, oplyste ministeren.

Svaret på spørgsmålet er nemlig, at pengene fra 800 Mhz-auktionen slet og ret tilfalder statskassen.

Det betyder, at de blot indgår i statens almindelige husholdningsbudget og altså hverken bliver øremærket til det ene eller det andet.

Det har ellers ikke skortet på forslag til gode øremærkninger, som auktions-millionerne kunne udstyres med.

Tidligere i dag foreslog Dansk Industri, at millionerne fra auktionen bruges til at gøre digitaliseringen af den offentlige sektor mere velfungerende, og til oprustning af danskerne it-kvalifikationer.

Dansk Energi, der er en interesseorganisation  for fiberselskaberne, har tidligere foreslået, at staten investerer auktions-provenuet i en højhastighedsfond, der kan fremme informationssamfundets udvikling ved hjælp af hurtigt internet.

"Hvad enten der kommer 50, 100 eller 200 millioner kroner ind i kassen ved den kommende auktion, giver det jo rigtig god mening at føre pengene tilbage til investeringer i it-fremmende tiltag," siger Thomas Woldiderich, chefkonsulent i Dansk Energi.

Han peger på, at der blev lavet en omhyggelig it-øremærkning af de knap fire milliarder kroner, som staten fik ind på UMTS-auktionen i 2001 - penge, som er blevet brugt på informationssamfundet gennem det meste af sidste årti, og stadig her i 2012 finansierer forskning og udvikling på it-området.

"Ret beset kan man jo gøre to ting: Afdrage gæld eller investere sig ud af krisen, og det er jo netop sidstnævnte, at vi har hørt som det politiske mantra. Og for at kunne investere, skal der så være fuld finansiering. Det er der så netop nu," siger han.

LTE-auktionerne forventes ikke at indbringe tilnærmelsesvist så meget som UMTS-auktionerne i sin tid gjorde.

800 Mhz-auktionen går i gang i næste måned, og skal være afsluttet inden udgangen af juni.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect