Her havner tele-millionerne fra 4G-auktion

Ingen hjælp til husstande med forstyrret tv-signal.

Artikel top billede

Danmark bliver ikke en bedre it-nation af de mange millioner kroner, som staten får ind på at bortauktionere frekvensområder til LTE-net.

Pengene fra den kommende 800 Mhz auktion skal hverken bruges på bedre eller mere fremtidssikre højhastighedsbredbånd, styrkelse af danskernes it-færdigheder eller afhjælpning af de forstyrrrelser af tv-signalerne, som mange husstande vil blive udsat for, når teleselskaberne skruer op for LTE-netværkne på det nyerhvervede frekvensområde.

Det fremgår af et svar, som erhvervsminister Ole Sohn forleden gav til DFs it-ordfører Dennis Flydtkær.

Flydtkær havde spurgt ministeren om folketingets it-ordfører burde indkaldes til drøftelser om, hvad pengene fra auktionen skal bruges til.

Men den indkaldelse kommer aldrig, oplyste ministeren.

Svaret på spørgsmålet er nemlig, at pengene fra 800 Mhz-auktionen slet og ret tilfalder statskassen.

Det betyder, at de blot indgår i statens almindelige husholdningsbudget og altså hverken bliver øremærket til det ene eller det andet.

Det har ellers ikke skortet på forslag til gode øremærkninger, som auktions-millionerne kunne udstyres med.

Tidligere i dag foreslog Dansk Industri, at millionerne fra auktionen bruges til at gøre digitaliseringen af den offentlige sektor mere velfungerende, og til oprustning af danskerne it-kvalifikationer.

Dansk Energi, der er en interesseorganisation  for fiberselskaberne, har tidligere foreslået, at staten investerer auktions-provenuet i en højhastighedsfond, der kan fremme informationssamfundets udvikling ved hjælp af hurtigt internet.

"Hvad enten der kommer 50, 100 eller 200 millioner kroner ind i kassen ved den kommende auktion, giver det jo rigtig god mening at føre pengene tilbage til investeringer i it-fremmende tiltag," siger Thomas Woldiderich, chefkonsulent i Dansk Energi.

Han peger på, at der blev lavet en omhyggelig it-øremærkning af de knap fire milliarder kroner, som staten fik ind på UMTS-auktionen i 2001 - penge, som er blevet brugt på informationssamfundet gennem det meste af sidste årti, og stadig her i 2012 finansierer forskning og udvikling på it-området.

"Ret beset kan man jo gøre to ting: Afdrage gæld eller investere sig ud af krisen, og det er jo netop sidstnævnte, at vi har hørt som det politiske mantra. Og for at kunne investere, skal der så være fuld finansiering. Det er der så netop nu," siger han.

LTE-auktionerne forventes ikke at indbringe tilnærmelsesvist så meget som UMTS-auktionerne i sin tid gjorde.

800 Mhz-auktionen går i gang i næste måned, og skal være afsluttet inden udgangen af juni.

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job