IBM-direktør ny formand for Dansk Industri

Lars Mikkelgaard-Jensen, direktør i IBM, overtager formandsposten i Dansk Industri efter Toms-direktør Jesper Møller.

Artikel top billede

Fredag den 27. april mødes hovedbestyrelsen i Dansk Industri med formandsvalg som eneste punkt på dagsordenen.

Den nuværende formand, Toms-direktør Jesper Møller, har valgt at træde tilbage grundet nye opgaver i Toms Gruppen.

Forretningsudvalget i Dansk Industri har indstillet til hovedbestyrelsen, at Lars Mikkelgaard-Jensen, administrerende direktør i IBM, vælges til ny formand.

Lars Mikkelgaard-Jensen har siden 2004 været medlem af hovedbestyrelsen. I perioden 2005-2011 var han desuden medlem af forretningsudvalget.

Afgående formand Jesper Møller udtræder samtidig af forretningsudvalget, mens han forbliver i hovedbestyrelsen.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S