Apple: Glem alt om at smelte iOS sammen med MacOS

Tim Cook tror ikke på Windows 8-succes på tværs af platforme.

Artikel top billede

Midt i strømmen af oplysninger om hvor stinkende rig Apple er blevet, dukkede en interessant detalje om selskabets strategi på teknologi-fronten op:

Adspurgt af aktieanalytikerne om sin holdning til Microsofts tvær-platforms-strategi med Windows 8 svarede Apples topchef Tim Cook med en klar afvisning af modellen.

Så klar var hans tale, at Apple-brugere roligt kan slå enhver tanke om kommende kombinationer af selskabets mobilplatform og det normale MacOS ud af hovedet.

Den sammensmeltning af platforme, som Windows 8 repræsenterer, er nemlig et dråligt kompromis set fra slutbrugerens synspunkt, pointerede Apple-bossen:

"Man kan gennemtvinge en sammensmeltning af hvad som helst, men det handler om kompromisser, og man kan lave så mange kompromisser, at ingen bryder sig om det, der er tilbage. Man kan godt bygge en brødrister sammen med en dybfryser, men det
produkt vil sandsynligvis ikke være særligt attraktivt for slutbrugeren," lød det fra Tim Cook på analytikerbriefingen i går aftes.

Der er blevet spekuleret meget på, om Apple selv er i færd med at bruge det samme styresystem på computere og mobile enheder, men indtil videre har firmaet nøjes med at hente funktioner fra de mobile platforme til computeren. For eksempel en app store.

Det kan fungere

Som Cnet gør opmærksom på, så kommer Apple-meldingen kun få uger efter, at Intel demonstrerede netop den hybrid, som Cook havde travlt med at afvise.

Tablet-kombi-notebook'en med Windows 8 blev fremvist på en chipkonference i Beijing tidligere i april.

At tabletter og desktop-pc-brug faktisk kan fungere fint i forening, fik ComON en forsmag på, da vi testede Asus Transformer Prime tidligere i år. Tabletten  lader sig let klikke ind og ud af den tilhørende keyboard-dock, og her giver brugen af touchskærmen som en ekstra stor museplade et overaskende velfungerende brugeroplevelse  - omend operativsystemet i Asus Transformers tilfælde jo ikke er egentlig hybrid, før maskinen måske en gang i fremtiden udstyres med Windows 8.

Men har Tim Cooks lidt ret alligevel? Eller kommer verdens Apple-brugere til at savne en Mac med iOS, som der tidligere er blevet gættet meget på? Giv dit besyv med i kommentarfeltet.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S