Apple: Glem alt om at smelte iOS sammen med MacOS

Tim Cook tror ikke på Windows 8-succes på tværs af platforme.

Artikel top billede

Midt i strømmen af oplysninger om hvor stinkende rig Apple er blevet, dukkede en interessant detalje om selskabets strategi på teknologi-fronten op:

Adspurgt af aktieanalytikerne om sin holdning til Microsofts tvær-platforms-strategi med Windows 8 svarede Apples topchef Tim Cook med en klar afvisning af modellen.

Så klar var hans tale, at Apple-brugere roligt kan slå enhver tanke om kommende kombinationer af selskabets mobilplatform og det normale MacOS ud af hovedet.

Den sammensmeltning af platforme, som Windows 8 repræsenterer, er nemlig et dråligt kompromis set fra slutbrugerens synspunkt, pointerede Apple-bossen:

"Man kan gennemtvinge en sammensmeltning af hvad som helst, men det handler om kompromisser, og man kan lave så mange kompromisser, at ingen bryder sig om det, der er tilbage. Man kan godt bygge en brødrister sammen med en dybfryser, men det
produkt vil sandsynligvis ikke være særligt attraktivt for slutbrugeren," lød det fra Tim Cook på analytikerbriefingen i går aftes.

Der er blevet spekuleret meget på, om Apple selv er i færd med at bruge det samme styresystem på computere og mobile enheder, men indtil videre har firmaet nøjes med at hente funktioner fra de mobile platforme til computeren. For eksempel en app store.

Det kan fungere

Som Cnet gør opmærksom på, så kommer Apple-meldingen kun få uger efter, at Intel demonstrerede netop den hybrid, som Cook havde travlt med at afvise.

Tablet-kombi-notebook'en med Windows 8 blev fremvist på en chipkonference i Beijing tidligere i april.

At tabletter og desktop-pc-brug faktisk kan fungere fint i forening, fik ComON en forsmag på, da vi testede Asus Transformer Prime tidligere i år. Tabletten  lader sig let klikke ind og ud af den tilhørende keyboard-dock, og her giver brugen af touchskærmen som en ekstra stor museplade et overaskende velfungerende brugeroplevelse  - omend operativsystemet i Asus Transformers tilfælde jo ikke er egentlig hybrid, før maskinen måske en gang i fremtiden udstyres med Windows 8.

Men har Tim Cooks lidt ret alligevel? Eller kommer verdens Apple-brugere til at savne en Mac med iOS, som der tidligere er blevet gættet meget på? Giv dit besyv med i kommentarfeltet.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S