Klestrup henter Bjarne Søballe

Løsningshuset Klestrup Partners opruster sin bestyrelse. "Vi har brug for nogle folk, der skubber til os," lyder det fra direktør Jeppe Andersen.

Artikel top billede

Den tidligere direktør i Munk It og Norriq Danmark, Bjarne Søballe, er en af de profiler som nu bliver hentet ind i bestyrelsen for løsningshuset Klestrup Partners, som har skabt kontakten til Bjarne Søballe gennem århusianske Front Safe, hvor han også er med i bestyrelsen.

"Vi har besluttet os for at vi skal flytte os, og det vi vil passer godt med nogle af de projekter,som Bjarne er involveret i. Vi er folk, der laver skæve ting, men vores forretning skal udvikles, så vi er det bedste teknologi-kort, en kunde kan trække. Derfor har vi fået en ordentlig bestyrelse ind, som kan hjælpe os med at udvikle forretningen," siger Jeppe Andersen, der til daglig står i spidsen for Klestrup Partners sammen med sin kompagnon Mogens Mikkelsen.

Udover Bjarne Søballe har Klestrup Partners også hentet den økonomikyndige Per Lilholt og outsourcing-specialisten Flemming Kjøller, som til daglig slår sine folder hos Fujitsu, med i bestyrelsen.

"De tre er sat ind primært for at skubbe til mig. Jeg er en teknologi nørd. Derfor har jeg brug for nogle folk, der kan gøre mig dygtigere," siger Jeppe Andersen.

Bjarne Søballe siger selv, at han ser det som sin opgave at forberede Klestrup Partners til vækst, og sikre at konsulentforretningen forbliver profitabel.

"Min erfaring fra selv at have opbygget et par andre konsulentforretninger har givet et god erfaring at trække på," siger Bjarne Søballe.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S