Klestrup henter Bjarne Søballe

Løsningshuset Klestrup Partners opruster sin bestyrelse. "Vi har brug for nogle folk, der skubber til os," lyder det fra direktør Jeppe Andersen.

Artikel top billede

Den tidligere direktør i Munk It og Norriq Danmark, Bjarne Søballe, er en af de profiler som nu bliver hentet ind i bestyrelsen for løsningshuset Klestrup Partners, som har skabt kontakten til Bjarne Søballe gennem århusianske Front Safe, hvor han også er med i bestyrelsen.

"Vi har besluttet os for at vi skal flytte os, og det vi vil passer godt med nogle af de projekter,som Bjarne er involveret i. Vi er folk, der laver skæve ting, men vores forretning skal udvikles, så vi er det bedste teknologi-kort, en kunde kan trække. Derfor har vi fået en ordentlig bestyrelse ind, som kan hjælpe os med at udvikle forretningen," siger Jeppe Andersen, der til daglig står i spidsen for Klestrup Partners sammen med sin kompagnon Mogens Mikkelsen.

Udover Bjarne Søballe har Klestrup Partners også hentet den økonomikyndige Per Lilholt og outsourcing-specialisten Flemming Kjøller, som til daglig slår sine folder hos Fujitsu, med i bestyrelsen.

"De tre er sat ind primært for at skubbe til mig. Jeg er en teknologi nørd. Derfor har jeg brug for nogle folk, der kan gøre mig dygtigere," siger Jeppe Andersen.

Bjarne Søballe siger selv, at han ser det som sin opgave at forberede Klestrup Partners til vækst, og sikre at konsulentforretningen forbliver profitabel.

"Min erfaring fra selv at have opbygget et par andre konsulentforretninger har givet et god erfaring at trække på," siger Bjarne Søballe.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S