Klestrup henter Bjarne Søballe

Løsningshuset Klestrup Partners opruster sin bestyrelse. "Vi har brug for nogle folk, der skubber til os," lyder det fra direktør Jeppe Andersen.

Artikel top billede

Den tidligere direktør i Munk It og Norriq Danmark, Bjarne Søballe, er en af de profiler som nu bliver hentet ind i bestyrelsen for løsningshuset Klestrup Partners, som har skabt kontakten til Bjarne Søballe gennem århusianske Front Safe, hvor han også er med i bestyrelsen.

"Vi har besluttet os for at vi skal flytte os, og det vi vil passer godt med nogle af de projekter,som Bjarne er involveret i. Vi er folk, der laver skæve ting, men vores forretning skal udvikles, så vi er det bedste teknologi-kort, en kunde kan trække. Derfor har vi fået en ordentlig bestyrelse ind, som kan hjælpe os med at udvikle forretningen," siger Jeppe Andersen, der til daglig står i spidsen for Klestrup Partners sammen med sin kompagnon Mogens Mikkelsen.

Udover Bjarne Søballe har Klestrup Partners også hentet den økonomikyndige Per Lilholt og outsourcing-specialisten Flemming Kjøller, som til daglig slår sine folder hos Fujitsu, med i bestyrelsen.

"De tre er sat ind primært for at skubbe til mig. Jeg er en teknologi nørd. Derfor har jeg brug for nogle folk, der kan gøre mig dygtigere," siger Jeppe Andersen.

Bjarne Søballe siger selv, at han ser det som sin opgave at forberede Klestrup Partners til vækst, og sikre at konsulentforretningen forbliver profitabel.

"Min erfaring fra selv at have opbygget et par andre konsulentforretninger har givet et god erfaring at trække på," siger Bjarne Søballe.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics