Klestrup henter Bjarne Søballe

Løsningshuset Klestrup Partners opruster sin bestyrelse. "Vi har brug for nogle folk, der skubber til os," lyder det fra direktør Jeppe Andersen.

Artikel top billede

Den tidligere direktør i Munk It og Norriq Danmark, Bjarne Søballe, er en af de profiler som nu bliver hentet ind i bestyrelsen for løsningshuset Klestrup Partners, som har skabt kontakten til Bjarne Søballe gennem århusianske Front Safe, hvor han også er med i bestyrelsen.

"Vi har besluttet os for at vi skal flytte os, og det vi vil passer godt med nogle af de projekter,som Bjarne er involveret i. Vi er folk, der laver skæve ting, men vores forretning skal udvikles, så vi er det bedste teknologi-kort, en kunde kan trække. Derfor har vi fået en ordentlig bestyrelse ind, som kan hjælpe os med at udvikle forretningen," siger Jeppe Andersen, der til daglig står i spidsen for Klestrup Partners sammen med sin kompagnon Mogens Mikkelsen.

Udover Bjarne Søballe har Klestrup Partners også hentet den økonomikyndige Per Lilholt og outsourcing-specialisten Flemming Kjøller, som til daglig slår sine folder hos Fujitsu, med i bestyrelsen.

"De tre er sat ind primært for at skubbe til mig. Jeg er en teknologi nørd. Derfor har jeg brug for nogle folk, der kan gøre mig dygtigere," siger Jeppe Andersen.

Bjarne Søballe siger selv, at han ser det som sin opgave at forberede Klestrup Partners til vækst, og sikre at konsulentforretningen forbliver profitabel.

"Min erfaring fra selv at have opbygget et par andre konsulentforretninger har givet et god erfaring at trække på," siger Bjarne Søballe.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory