Regnskab: Hverken skuffelse eller jubel i Kontorbutikken

2011 blev et hårdt år for CBC-forhandleren, men set i lyset af nedskrivninger og bedre drift, er direktør Johnny Hansen tilfreds med årets resultat.

Artikel top billede

2011 bød på et negativt resultat før skat på knap 3.500 kroner for Kontorbutikken ApS i Grindsted.

"Det er ikke skuffende, det er det ikke. Men det er jo heller ikke noget, vi jubler vildt over," siger direktør Johnny Hansen.

I 2011 frikøbte Kontorbutikken ApS nogle leasinger på biler, hvilket medførte en ekstra afskrivning på regnskabet.

Men driften er til gengæld gået bedre end i 2010, og det er trods alt værd at glæde sig over, mener Johnny Hansen.

"Vi ville da selvfølgelig hellere være kommet ud med et lille overskud. Men set i lyset af at vi havde en finansiel transaktion med nogle leasinger, der blev købt fri og i den forbindelse en lille ekstra afskrivning, og at driften er en smule bedre end året før, så kan vi godt være tilfredse med det," siger han.

2012 ser foreløbig ud til at gå bedre. Johnny Hansen kan fortælle, at Kontorbutikken ApS de første fire måneder af året har ligget 10 procent over de tilsvarende måneder sidste år. Afskrivninger bliver der også mindre af i år.

"Vi budgetterer faktisk med et pænt overskud for 2012," siger Johnny Hansen.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job