De spinder guld på firma-regnskaber i skyen

E-conomic skovler penge ind.

Artikel top billede

Ud af en omsætning på 47 millioner kroner lykkedes det det danske firma E-conomic at tjene 35 millioner kroner før skat.

Det viser det netop offentliggjorte årsregnskab for 2011.

Den fede fortjeneste kommer oven i et andet godt år. E-conomic fik et resultat efter skat på 19,1 millioner kroner i 2010. Året efter voksede det til 26,7 millioner kroner.

Firmaet, der leverer simple, cloud-baserede ERP-systemer henvendt til mindre virksomheder, beskæftiger 60 ansatte i Danmark.

E-conomic har været i gang, siden dengang skyen hed ASP (application service providing). Firmaet blev stiftet i 2001 af revisoren Jacob Wandt, der var træt af besværlige bogføringsmetoder og gerne ville have noget nyt og enkelt edb.

I dag er E-conomic godt i gang med at erobre verden uden for fædrelandet og selskabet har kontorer i England, Sverige, Norge, Polen, Tyskland og Spanien.

Den internationale satsning, som drives gennem selskabet E-conomic International A/S, har dog endnu ikke givet overskud.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS