De spinder guld på firma-regnskaber i skyen

E-conomic skovler penge ind.

Artikel top billede

Ud af en omsætning på 47 millioner kroner lykkedes det det danske firma E-conomic at tjene 35 millioner kroner før skat.

Det viser det netop offentliggjorte årsregnskab for 2011.

Den fede fortjeneste kommer oven i et andet godt år. E-conomic fik et resultat efter skat på 19,1 millioner kroner i 2010. Året efter voksede det til 26,7 millioner kroner.

Firmaet, der leverer simple, cloud-baserede ERP-systemer henvendt til mindre virksomheder, beskæftiger 60 ansatte i Danmark.

E-conomic har været i gang, siden dengang skyen hed ASP (application service providing). Firmaet blev stiftet i 2001 af revisoren Jacob Wandt, der var træt af besværlige bogføringsmetoder og gerne ville have noget nyt og enkelt edb.

I dag er E-conomic godt i gang med at erobre verden uden for fædrelandet og selskabet har kontorer i England, Sverige, Norge, Polen, Tyskland og Spanien.

Den internationale satsning, som drives gennem selskabet E-conomic International A/S, har dog endnu ikke givet overskud.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job