De spinder guld på firma-regnskaber i skyen

E-conomic skovler penge ind.

Artikel top billede

Ud af en omsætning på 47 millioner kroner lykkedes det det danske firma E-conomic at tjene 35 millioner kroner før skat.

Det viser det netop offentliggjorte årsregnskab for 2011.

Den fede fortjeneste kommer oven i et andet godt år. E-conomic fik et resultat efter skat på 19,1 millioner kroner i 2010. Året efter voksede det til 26,7 millioner kroner.

Firmaet, der leverer simple, cloud-baserede ERP-systemer henvendt til mindre virksomheder, beskæftiger 60 ansatte i Danmark.

E-conomic har været i gang, siden dengang skyen hed ASP (application service providing). Firmaet blev stiftet i 2001 af revisoren Jacob Wandt, der var træt af besværlige bogføringsmetoder og gerne ville have noget nyt og enkelt edb.

I dag er E-conomic godt i gang med at erobre verden uden for fædrelandet og selskabet har kontorer i England, Sverige, Norge, Polen, Tyskland og Spanien.

Den internationale satsning, som drives gennem selskabet E-conomic International A/S, har dog endnu ikke givet overskud.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS