92-årig piratkopierer døgnet rundt - slipper for straf

Filmindustrien i USA har svært ved at slå ned på en af de største filmpirater. Han er nemlig analog, krigsveteran og elsket af amerikanske soldater.

Artikel top billede

Hy Strachman er en af USAs største filmpirater, men han er aldrig blev anklaget eller udsat for et erstatningskrav som andre kendte pirater.

"Det er sikkert, fordi jeg er en gammel gut," gætter 92-årige Strachman selv.

Han kopierer nærmest ophavsbeskyttede film i døgndrift. Men han har aldrig gjort det for at tjene penge. Det er faktisk en underskudsforretning for ham selv. Han køber crackede DVD-film på markeder i USA, massekopierer dem og sender DVD-kopierne afsted til amerikanske tropper i udlandet. Uden betaling.

Et slag på tasken er, at han har sendt over 4000 kasser med i alt 300.000 film med posten siden 2004, skriver New York Times.

Tidsfordriv

Den atypiske fritidsinteresse begyndte i 2003, hvor Strachmans kone døde. Piratkopiering blev hans nye fritidsinteresse. Han hørte, at det var en af de mest efterspurgte ting blandt udstationerede soldater, og fra sin egen tid som soldat under anden verdenskrig kunne han huske, hvor meget det betød at få meldinger hjemmefra.

Han anskaffede sig en professionel kopi-station, der kan spytte syv færdige dvd'er ud af gangen. Når han har kopieret de nødvendige eksemplarer, smider han den oprindelige dvd ud for at indikere, at han ikke kopierer for sin egen fornøjelse.

Han afviser betaling fra soldaterne men får i stedet "betaling" i form af glade breve fra de udsendte, der kan side i fjerne egne og se Hollywood-film - ofte før de får amerikansk biografpremiere.

Tak for at sprede vores film

Big Hy, som han er kendt som blandt amerikanske soldater, ved godt, at hans fritidsbeskæftigelse bringer ham på den forkerte side af loven og i filmindustriens søgelys. Men han har aldrig hørt en lyd fra filmindustriens advokater.

En talsmand fra MPAA (Motion Picture Association of America) siger til New York Times, at filmstudierne ikke er bekendt med Big Hys aktiviteter.
 
"Vi er taknemmelige for, at den underholdning, som vi skaber, kan bringe glæde til soldaterne, mens de er langt hjemmefra," siger Howard Gantman fra MPAA.

Læs mere hos New York Times.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S