92-årig piratkopierer døgnet rundt - slipper for straf

Filmindustrien i USA har svært ved at slå ned på en af de største filmpirater. Han er nemlig analog, krigsveteran og elsket af amerikanske soldater.

Artikel top billede

Hy Strachman er en af USAs største filmpirater, men han er aldrig blev anklaget eller udsat for et erstatningskrav som andre kendte pirater.

"Det er sikkert, fordi jeg er en gammel gut," gætter 92-årige Strachman selv.

Han kopierer nærmest ophavsbeskyttede film i døgndrift. Men han har aldrig gjort det for at tjene penge. Det er faktisk en underskudsforretning for ham selv. Han køber crackede DVD-film på markeder i USA, massekopierer dem og sender DVD-kopierne afsted til amerikanske tropper i udlandet. Uden betaling.

Et slag på tasken er, at han har sendt over 4000 kasser med i alt 300.000 film med posten siden 2004, skriver New York Times.

Tidsfordriv

Den atypiske fritidsinteresse begyndte i 2003, hvor Strachmans kone døde. Piratkopiering blev hans nye fritidsinteresse. Han hørte, at det var en af de mest efterspurgte ting blandt udstationerede soldater, og fra sin egen tid som soldat under anden verdenskrig kunne han huske, hvor meget det betød at få meldinger hjemmefra.

Han anskaffede sig en professionel kopi-station, der kan spytte syv færdige dvd'er ud af gangen. Når han har kopieret de nødvendige eksemplarer, smider han den oprindelige dvd ud for at indikere, at han ikke kopierer for sin egen fornøjelse.

Han afviser betaling fra soldaterne men får i stedet "betaling" i form af glade breve fra de udsendte, der kan side i fjerne egne og se Hollywood-film - ofte før de får amerikansk biografpremiere.

Tak for at sprede vores film

Big Hy, som han er kendt som blandt amerikanske soldater, ved godt, at hans fritidsbeskæftigelse bringer ham på den forkerte side af loven og i filmindustriens søgelys. Men han har aldrig hørt en lyd fra filmindustriens advokater.

En talsmand fra MPAA (Motion Picture Association of America) siger til New York Times, at filmstudierne ikke er bekendt med Big Hys aktiviteter.
 
"Vi er taknemmelige for, at den underholdning, som vi skaber, kan bringe glæde til soldaterne, mens de er langt hjemmefra," siger Howard Gantman fra MPAA.

Læs mere hos New York Times.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec