92-årig piratkopierer døgnet rundt - slipper for straf

Filmindustrien i USA har svært ved at slå ned på en af de største filmpirater. Han er nemlig analog, krigsveteran og elsket af amerikanske soldater.

Artikel top billede

Hy Strachman er en af USAs største filmpirater, men han er aldrig blev anklaget eller udsat for et erstatningskrav som andre kendte pirater.

"Det er sikkert, fordi jeg er en gammel gut," gætter 92-årige Strachman selv.

Han kopierer nærmest ophavsbeskyttede film i døgndrift. Men han har aldrig gjort det for at tjene penge. Det er faktisk en underskudsforretning for ham selv. Han køber crackede DVD-film på markeder i USA, massekopierer dem og sender DVD-kopierne afsted til amerikanske tropper i udlandet. Uden betaling.

Et slag på tasken er, at han har sendt over 4000 kasser med i alt 300.000 film med posten siden 2004, skriver New York Times.

Tidsfordriv

Den atypiske fritidsinteresse begyndte i 2003, hvor Strachmans kone døde. Piratkopiering blev hans nye fritidsinteresse. Han hørte, at det var en af de mest efterspurgte ting blandt udstationerede soldater, og fra sin egen tid som soldat under anden verdenskrig kunne han huske, hvor meget det betød at få meldinger hjemmefra.

Han anskaffede sig en professionel kopi-station, der kan spytte syv færdige dvd'er ud af gangen. Når han har kopieret de nødvendige eksemplarer, smider han den oprindelige dvd ud for at indikere, at han ikke kopierer for sin egen fornøjelse.

Han afviser betaling fra soldaterne men får i stedet "betaling" i form af glade breve fra de udsendte, der kan side i fjerne egne og se Hollywood-film - ofte før de får amerikansk biografpremiere.

Tak for at sprede vores film

Big Hy, som han er kendt som blandt amerikanske soldater, ved godt, at hans fritidsbeskæftigelse bringer ham på den forkerte side af loven og i filmindustriens søgelys. Men han har aldrig hørt en lyd fra filmindustriens advokater.

En talsmand fra MPAA (Motion Picture Association of America) siger til New York Times, at filmstudierne ikke er bekendt med Big Hys aktiviteter.
 
"Vi er taknemmelige for, at den underholdning, som vi skaber, kan bringe glæde til soldaterne, mens de er langt hjemmefra," siger Howard Gantman fra MPAA.

Læs mere hos New York Times.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS