92-årig piratkopierer døgnet rundt - slipper for straf

Filmindustrien i USA har svært ved at slå ned på en af de største filmpirater. Han er nemlig analog, krigsveteran og elsket af amerikanske soldater.

Artikel top billede

Hy Strachman er en af USAs største filmpirater, men han er aldrig blev anklaget eller udsat for et erstatningskrav som andre kendte pirater.

"Det er sikkert, fordi jeg er en gammel gut," gætter 92-årige Strachman selv.

Han kopierer nærmest ophavsbeskyttede film i døgndrift. Men han har aldrig gjort det for at tjene penge. Det er faktisk en underskudsforretning for ham selv. Han køber crackede DVD-film på markeder i USA, massekopierer dem og sender DVD-kopierne afsted til amerikanske tropper i udlandet. Uden betaling.

Et slag på tasken er, at han har sendt over 4000 kasser med i alt 300.000 film med posten siden 2004, skriver New York Times.

Tidsfordriv

Den atypiske fritidsinteresse begyndte i 2003, hvor Strachmans kone døde. Piratkopiering blev hans nye fritidsinteresse. Han hørte, at det var en af de mest efterspurgte ting blandt udstationerede soldater, og fra sin egen tid som soldat under anden verdenskrig kunne han huske, hvor meget det betød at få meldinger hjemmefra.

Han anskaffede sig en professionel kopi-station, der kan spytte syv færdige dvd'er ud af gangen. Når han har kopieret de nødvendige eksemplarer, smider han den oprindelige dvd ud for at indikere, at han ikke kopierer for sin egen fornøjelse.

Han afviser betaling fra soldaterne men får i stedet "betaling" i form af glade breve fra de udsendte, der kan side i fjerne egne og se Hollywood-film - ofte før de får amerikansk biografpremiere.

Tak for at sprede vores film

Big Hy, som han er kendt som blandt amerikanske soldater, ved godt, at hans fritidsbeskæftigelse bringer ham på den forkerte side af loven og i filmindustriens søgelys. Men han har aldrig hørt en lyd fra filmindustriens advokater.

En talsmand fra MPAA (Motion Picture Association of America) siger til New York Times, at filmstudierne ikke er bekendt med Big Hys aktiviteter.
 
"Vi er taknemmelige for, at den underholdning, som vi skaber, kan bringe glæde til soldaterne, mens de er langt hjemmefra," siger Howard Gantman fra MPAA.

Læs mere hos New York Times.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S