Nvidia og AMD kommer med nye super-grafikkort

I løbet af den næste måned kommer både Nvidia og AMD med nye ultrakraftige grafikkort. Men de er alt for hurtige til almindelig pc-brug.

Artikel top billede

Nvidia har netop præsenteret sit nye GTX-690 grafikkort med to Kepler-GPU'er på en spilfestival i Shanghai. Det nye dobbelt-grafikkort skulle være tilgængeligt i begrænsede styktal fra Nvidias partnere som Asus, MSI og Gigabyte fra denne uge og i større styktal fra næste uge. Dermed har Nvidia overhalet konkurrenten AMD, der kommer med sit eget HD 7990 med to GPU'er på Computex-messen i juni.

Fælles for begge kort er, at de henvender sig til et meget lille segment af pc-brugere - nemlig dem, som bare ikke kan få nok ydelse. GTX-690 indeholder to GK104-GPU'er (28-nanometer teknologi) med 915 Mhz og 2 GB GDDR5-hukommelse til hver processor.

Nvidia-chef Jen Hsun Huang fortalte i Taiwan, at strømforbruget (TDP) for grafikkortet ligger på 300 watt. Der er indbygget en heftig køler med 3.000 rpm (runder i minuttet) og Nvidia fortæller ikke noget om støjniveauet, men det bliver næppe helt stille.

Prisen for GTX-690 grafikkort oplyses til 999 dollar, så den danske pris bliver formentlig på mere end 6.000 kroner. Dermed er GTX-690 ikke kun det hurtigste, men sandsynligvis også et af de dyreste grafikkort på markedet - hvis man ser bort fra de modeller, hvor der er skruet ekstra på taktfrekvensen.

Nvidia oplyser selv, at GTX-690 er mellem 25 og 90 pct. hurtigere end forgængeren GTX-680. Her er nogle af de første benchmarks. Det store spørgsmål er så, om det kommende HD 7990 fra AMD er endnu hurtigere. Det er i hvert fald sandsynligt, at strømforbruget er endnu højere - måske et sted mellem 300 og 400 watt.

De ultrahurtige grafikkort kommer på et tidspunkt, hvor både Intel og AMD satser på at integrere CPU- og GPU-kerner i samme processorenhed - og dermed overflødiggøre grafikkortet. Til de fleste spil i normal opløsning kan man da også sagtens klare sig med langt færre hestekræfter end det, der ligger i de nye super-grafikkort.

Så Nvidia og AMD går imod udviklingen - og de store monster-kort kommer dermed til at ligne en anakronisme. Men for de pc-entusiaster, der slet ikke kan få nok, er der mulighed for at kombinere to GTX-690 grafikkort i en SLI-opsætning.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,