Nvidia og AMD kommer med nye super-grafikkort

I løbet af den næste måned kommer både Nvidia og AMD med nye ultrakraftige grafikkort. Men de er alt for hurtige til almindelig pc-brug.

Artikel top billede

Nvidia har netop præsenteret sit nye GTX-690 grafikkort med to Kepler-GPU'er på en spilfestival i Shanghai. Det nye dobbelt-grafikkort skulle være tilgængeligt i begrænsede styktal fra Nvidias partnere som Asus, MSI og Gigabyte fra denne uge og i større styktal fra næste uge. Dermed har Nvidia overhalet konkurrenten AMD, der kommer med sit eget HD 7990 med to GPU'er på Computex-messen i juni.

Fælles for begge kort er, at de henvender sig til et meget lille segment af pc-brugere - nemlig dem, som bare ikke kan få nok ydelse. GTX-690 indeholder to GK104-GPU'er (28-nanometer teknologi) med 915 Mhz og 2 GB GDDR5-hukommelse til hver processor.

Nvidia-chef Jen Hsun Huang fortalte i Taiwan, at strømforbruget (TDP) for grafikkortet ligger på 300 watt. Der er indbygget en heftig køler med 3.000 rpm (runder i minuttet) og Nvidia fortæller ikke noget om støjniveauet, men det bliver næppe helt stille.

Prisen for GTX-690 grafikkort oplyses til 999 dollar, så den danske pris bliver formentlig på mere end 6.000 kroner. Dermed er GTX-690 ikke kun det hurtigste, men sandsynligvis også et af de dyreste grafikkort på markedet - hvis man ser bort fra de modeller, hvor der er skruet ekstra på taktfrekvensen.

Nvidia oplyser selv, at GTX-690 er mellem 25 og 90 pct. hurtigere end forgængeren GTX-680. Her er nogle af de første benchmarks. Det store spørgsmål er så, om det kommende HD 7990 fra AMD er endnu hurtigere. Det er i hvert fald sandsynligt, at strømforbruget er endnu højere - måske et sted mellem 300 og 400 watt.

De ultrahurtige grafikkort kommer på et tidspunkt, hvor både Intel og AMD satser på at integrere CPU- og GPU-kerner i samme processorenhed - og dermed overflødiggøre grafikkortet. Til de fleste spil i normal opløsning kan man da også sagtens klare sig med langt færre hestekræfter end det, der ligger i de nye super-grafikkort.

Så Nvidia og AMD går imod udviklingen - og de store monster-kort kommer dermed til at ligne en anakronisme. Men for de pc-entusiaster, der slet ikke kan få nok, er der mulighed for at kombinere to GTX-690 grafikkort i en SLI-opsætning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S