Nvidia og AMD kommer med nye super-grafikkort

I løbet af den næste måned kommer både Nvidia og AMD med nye ultrakraftige grafikkort. Men de er alt for hurtige til almindelig pc-brug.

Artikel top billede

Nvidia har netop præsenteret sit nye GTX-690 grafikkort med to Kepler-GPU'er på en spilfestival i Shanghai. Det nye dobbelt-grafikkort skulle være tilgængeligt i begrænsede styktal fra Nvidias partnere som Asus, MSI og Gigabyte fra denne uge og i større styktal fra næste uge. Dermed har Nvidia overhalet konkurrenten AMD, der kommer med sit eget HD 7990 med to GPU'er på Computex-messen i juni.

Fælles for begge kort er, at de henvender sig til et meget lille segment af pc-brugere - nemlig dem, som bare ikke kan få nok ydelse. GTX-690 indeholder to GK104-GPU'er (28-nanometer teknologi) med 915 Mhz og 2 GB GDDR5-hukommelse til hver processor.

Nvidia-chef Jen Hsun Huang fortalte i Taiwan, at strømforbruget (TDP) for grafikkortet ligger på 300 watt. Der er indbygget en heftig køler med 3.000 rpm (runder i minuttet) og Nvidia fortæller ikke noget om støjniveauet, men det bliver næppe helt stille.

Prisen for GTX-690 grafikkort oplyses til 999 dollar, så den danske pris bliver formentlig på mere end 6.000 kroner. Dermed er GTX-690 ikke kun det hurtigste, men sandsynligvis også et af de dyreste grafikkort på markedet - hvis man ser bort fra de modeller, hvor der er skruet ekstra på taktfrekvensen.

Nvidia oplyser selv, at GTX-690 er mellem 25 og 90 pct. hurtigere end forgængeren GTX-680. Her er nogle af de første benchmarks. Det store spørgsmål er så, om det kommende HD 7990 fra AMD er endnu hurtigere. Det er i hvert fald sandsynligt, at strømforbruget er endnu højere - måske et sted mellem 300 og 400 watt.

De ultrahurtige grafikkort kommer på et tidspunkt, hvor både Intel og AMD satser på at integrere CPU- og GPU-kerner i samme processorenhed - og dermed overflødiggøre grafikkortet. Til de fleste spil i normal opløsning kan man da også sagtens klare sig med langt færre hestekræfter end det, der ligger i de nye super-grafikkort.

Så Nvidia og AMD går imod udviklingen - og de store monster-kort kommer dermed til at ligne en anakronisme. Men for de pc-entusiaster, der slet ikke kan få nok, er der mulighed for at kombinere to GTX-690 grafikkort i en SLI-opsætning.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory