Her er den næste Blackberry

RIM har nu afsløret prototypen for sin næste Blackberry, som har en touch-skærm i stedet for det sædvanlige tastatur.

Artikel top billede

Det canadiske Blackberry-firma Research In Motion (RIM) er i dyb krise. Det seneste kvartalsregnskab viste et underskud på 125 mio. dollar og et fald på 25 procent i omsætningen. Der er meget på spil for RIM, som netop har præsenteret de første prototyper for den næste Blackberry-generation og det nye operativsystem Blackberry 10 på en messe i Florida.

Den nye tyske chef for RIM, Thorsten Heins, viste en ny Blackberry med berøringsfølsom skærm i stedet for det klassiske tastatur. Men han tilføjede samtidig, at man endnu ikke er klar med det færdige design. Så det er muligt, at den nye Blackberry kommer til at se helt anderledes ud.

Det skulle dog være sikkert, at det fysiske tastatur forsvinder. Heins viste et software-tastatur på skærmen, som minder om det man kender fra iOS og Android. Prototypen er ikke udstyret med én eneste knap på forsiden.

Der blev også uddelt prototyper til udviklere på messen, så de kan komme i gang med udviklingen af applikationer til Blackberry 10 platformen.

Ifølge New York Times er det hverken muligt at foretage opkald eller koble sig på trådløse netværk med de første prototyper, men disse funktioner kan angiveligt aktiveres senere med en software-opdatering.

Den tidlige introduktion af en ufærdig Blackberry-telefon er et forsøg på at få flere udviklere over på platformen, som i den grad mangler applikationer. RIM har tidligere uddelt 17.000 eksemplarer af sin Playbook tavlecomputer til udviklere og det fik antallet af applikationer til at stige fra 5.000 til 20.000 på et kvartal. Men Playbook spiller stadig kun en lille rolle på tablet-markedet.

Ifølge IDC har Blackberry halveret sin andel af smartphone-markedet til 6,7 pct. på et år og firmaet har signaleret, at man fremover vil satse på erhvervskunder.

RIM har uden held forsøgt at konkurrere med Apple og Googles Android på smartphone-markedet til private brugere. Men Blackberry-enhederne er stadig populære i mange virksomheder.

Tendensen er dog, at mange medarbejdere tager deres egne mobile enheder med på arbejde - et fænomen, der også betegnes som BYOD (Bring Your Own Device). Her er det typisk iPhone og Android-enheder, der dominerer.

Dermed er RIM også under pres i virksomhederne. Apple har solgt 37 millioner iPhones i det seneste kvartal og det svarer til RIMs salg af Blackberry-enheder i de sidste tre-fire kvartaler.

I lang tid ignorerede RIM trenden mod touchscreen-telefoner og satsede i stedet på sine klassiske modeller med lille skærm og komplet tastatur.

Blackberry 10 bygger på operativsystemet QNX, som blandt andet bruges til at styre industrianlæg, atomkraftværker og militærteknologi. Det skulle også garantere, at den nye platform kører stabilt og sikkert. Den næste Blackberry-generation skulle være klar inden årets udgang.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S