Sig farvel til DVD'en: Microsoft dropper DVD-afspilleren i Windows 8

DVD'en er blevet så betydningsløs, at Windows i standard-versionen ikke længere behøver at understøtte det fysiske medie. Vil du se DVD-film på computeren skal du opgradere Windows 8 eller købe en særskilt softwareafspiller.

Artikel top billede

Film og video er godt på vej til helt at miste forbindelsen til et fysisk medie. I løbet af i år vil den stejlt stigende kurve for amerikanernes downloads af film og video krydse den lige så stejlt faldende kurve for salget af fysiske DVD'er og Blu-Rays.

Og når folk alligevel ikke bruger fysiske DVD'er, kan man lige så godt spare omkostningerne til en dekoder til DVD-afspilningen i standard-versionen af det kommende Windows 8.

Sådan lyder rationalet hos Microsoft. Selskabet har meldt ud, at man ikke skal forvente at kunne afspille fysiske DVD'er i Windows 8, medmindre man opgraderer til enten Pro-pakken eller medie center-pakken.

The Register spekulerer i, at den taktik nok ikke vil sparere forbrugerne penge, men i stedet gør nye pc'er dyrere: Pc-producenterne vil for at være konkurrencedygtige være nødsaget til at købe en DVD-afspiller, der kan præinstalleres på Windows 8-maskinerne, mener sitet.

Windows Media Player kommer på standard-udgaven af Windows 8, men altså uden understøttelse for afspilning af DVD'er. Til gengæld får man lydteknologien Dolby Digital Plus 5.1 og to-kanals dekodning som standard.

Windows 8 får dog dekodere til de allerfleste formater for video, man kan hente på nettet, lover Microsoft, og dekoderne skal kunne kan bruges af apps udviklet til Metro-interfacet.

Læs Microsofts udmelding her.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS