Sig farvel til DVD'en: Microsoft dropper DVD-afspilleren i Windows 8

DVD'en er blevet så betydningsløs, at Windows i standard-versionen ikke længere behøver at understøtte det fysiske medie. Vil du se DVD-film på computeren skal du opgradere Windows 8 eller købe en særskilt softwareafspiller.

Artikel top billede

Film og video er godt på vej til helt at miste forbindelsen til et fysisk medie. I løbet af i år vil den stejlt stigende kurve for amerikanernes downloads af film og video krydse den lige så stejlt faldende kurve for salget af fysiske DVD'er og Blu-Rays.

Og når folk alligevel ikke bruger fysiske DVD'er, kan man lige så godt spare omkostningerne til en dekoder til DVD-afspilningen i standard-versionen af det kommende Windows 8.

Sådan lyder rationalet hos Microsoft. Selskabet har meldt ud, at man ikke skal forvente at kunne afspille fysiske DVD'er i Windows 8, medmindre man opgraderer til enten Pro-pakken eller medie center-pakken.

The Register spekulerer i, at den taktik nok ikke vil sparere forbrugerne penge, men i stedet gør nye pc'er dyrere: Pc-producenterne vil for at være konkurrencedygtige være nødsaget til at købe en DVD-afspiller, der kan præinstalleres på Windows 8-maskinerne, mener sitet.

Windows Media Player kommer på standard-udgaven af Windows 8, men altså uden understøttelse for afspilning af DVD'er. Til gengæld får man lydteknologien Dolby Digital Plus 5.1 og to-kanals dekodning som standard.

Windows 8 får dog dekodere til de allerfleste formater for video, man kan hente på nettet, lover Microsoft, og dekoderne skal kunne kan bruges af apps udviklet til Metro-interfacet.

Læs Microsofts udmelding her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS