Sig farvel til DVD'en: Microsoft dropper DVD-afspilleren i Windows 8

DVD'en er blevet så betydningsløs, at Windows i standard-versionen ikke længere behøver at understøtte det fysiske medie. Vil du se DVD-film på computeren skal du opgradere Windows 8 eller købe en særskilt softwareafspiller.

Artikel top billede

Film og video er godt på vej til helt at miste forbindelsen til et fysisk medie. I løbet af i år vil den stejlt stigende kurve for amerikanernes downloads af film og video krydse den lige så stejlt faldende kurve for salget af fysiske DVD'er og Blu-Rays.

Og når folk alligevel ikke bruger fysiske DVD'er, kan man lige så godt spare omkostningerne til en dekoder til DVD-afspilningen i standard-versionen af det kommende Windows 8.

Sådan lyder rationalet hos Microsoft. Selskabet har meldt ud, at man ikke skal forvente at kunne afspille fysiske DVD'er i Windows 8, medmindre man opgraderer til enten Pro-pakken eller medie center-pakken.

The Register spekulerer i, at den taktik nok ikke vil sparere forbrugerne penge, men i stedet gør nye pc'er dyrere: Pc-producenterne vil for at være konkurrencedygtige være nødsaget til at købe en DVD-afspiller, der kan præinstalleres på Windows 8-maskinerne, mener sitet.

Windows Media Player kommer på standard-udgaven af Windows 8, men altså uden understøttelse for afspilning af DVD'er. Til gengæld får man lydteknologien Dolby Digital Plus 5.1 og to-kanals dekodning som standard.

Windows 8 får dog dekodere til de allerfleste formater for video, man kan hente på nettet, lover Microsoft, og dekoderne skal kunne kan bruges af apps udviklet til Metro-interfacet.

Læs Microsofts udmelding her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect