Sig farvel til DVD'en: Microsoft dropper DVD-afspilleren i Windows 8

DVD'en er blevet så betydningsløs, at Windows i standard-versionen ikke længere behøver at understøtte det fysiske medie. Vil du se DVD-film på computeren skal du opgradere Windows 8 eller købe en særskilt softwareafspiller.

Artikel top billede

Film og video er godt på vej til helt at miste forbindelsen til et fysisk medie. I løbet af i år vil den stejlt stigende kurve for amerikanernes downloads af film og video krydse den lige så stejlt faldende kurve for salget af fysiske DVD'er og Blu-Rays.

Og når folk alligevel ikke bruger fysiske DVD'er, kan man lige så godt spare omkostningerne til en dekoder til DVD-afspilningen i standard-versionen af det kommende Windows 8.

Sådan lyder rationalet hos Microsoft. Selskabet har meldt ud, at man ikke skal forvente at kunne afspille fysiske DVD'er i Windows 8, medmindre man opgraderer til enten Pro-pakken eller medie center-pakken.

The Register spekulerer i, at den taktik nok ikke vil sparere forbrugerne penge, men i stedet gør nye pc'er dyrere: Pc-producenterne vil for at være konkurrencedygtige være nødsaget til at købe en DVD-afspiller, der kan præinstalleres på Windows 8-maskinerne, mener sitet.

Windows Media Player kommer på standard-udgaven af Windows 8, men altså uden understøttelse for afspilning af DVD'er. Til gengæld får man lydteknologien Dolby Digital Plus 5.1 og to-kanals dekodning som standard.

Windows 8 får dog dekodere til de allerfleste formater for video, man kan hente på nettet, lover Microsoft, og dekoderne skal kunne kan bruges af apps udviklet til Metro-interfacet.

Læs Microsofts udmelding her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen