Denne EU-kommissær tror ikke længere på ACTA

"Verden bliver uden SOPA og ACTA," siger Neellie Kroes.

Artikel top billede

For første gang indrømmer EU-Kommissionen officielt, at pirattraktaten ACTA er så tæt på at blive fejet af bordet, at traktaten reelt allerede kan erklæres død.

"Vi får sandsynligvis en verden uden SOPA (den skrappe og nu forkastede amerikanske antipiratlovgivning, red) og ACTA," sagde kommissæren med ansvar for EUs digitale agenda, Neelie Kroes på et bøde i Berlin i går.

Over for forsamlingen af bloggere og web-entreprenører konkluderede den digitale kommissær, at den store modstand mod ACTA, som hun havde mødt overalt i Europa, var "et wake-up call," som hun kaldte det.

EU Parlamentet skal sanktionere Kommissionens og Ministerrådets godkendelse af ACTA, men de fleste medlemmer af parlamentet har på forhånd erklæret, at de vil stemme nej. Dermed falder traktaten til jorden i EU.

Kommissionen har i forsøg på at imødegå noget af kritikken bedt EU Domstolen om at vurdere, om ACTA nu også er helt i overensstemmelse med gældende EU-love.

Reform af copyright

Det skridt er dog også kontroversielt, og det kunne muligvis få parlamentet til at udsætte sin afstemning, indtil domstolen en gang bliver klar med en kendelse. Men den udsættelse kommer ikke, mener Neelie Kroes, der tilsyneladende helt har opgivet troen på ACTA.

Også på andre punkter er kommissionens digitale kommissær tilsyneladende mere på bølgelængde med progressive internetbrugere end med den traditionelle rettighedslobby.

Kroes udtrykte på mødet i Berlin kritik af, hvad kun kaldte de "gammeldags regler og love, som dem om copyright licensiering."

Hun mener ikke, at al fildeling bare skal være tilladt, men går ind for, at copyright-lovgivningen bliver moderniseret.

"Selvfølgelig behøver skiftet til den digitale tidsalder ikke altid at betyde, at man skal give materialet bort gratis. Men det betyder, at vi skal være åbne for nye veje," lød fra kommissæren.

ACTA skal til EU-afstemning i parlamentet i enten juni eller juli måned.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S