Denne EU-kommissær tror ikke længere på ACTA

"Verden bliver uden SOPA og ACTA," siger Neellie Kroes.

Artikel top billede

For første gang indrømmer EU-Kommissionen officielt, at pirattraktaten ACTA er så tæt på at blive fejet af bordet, at traktaten reelt allerede kan erklæres død.

"Vi får sandsynligvis en verden uden SOPA (den skrappe og nu forkastede amerikanske antipiratlovgivning, red) og ACTA," sagde kommissæren med ansvar for EUs digitale agenda, Neelie Kroes på et bøde i Berlin i går.

Over for forsamlingen af bloggere og web-entreprenører konkluderede den digitale kommissær, at den store modstand mod ACTA, som hun havde mødt overalt i Europa, var "et wake-up call," som hun kaldte det.

EU Parlamentet skal sanktionere Kommissionens og Ministerrådets godkendelse af ACTA, men de fleste medlemmer af parlamentet har på forhånd erklæret, at de vil stemme nej. Dermed falder traktaten til jorden i EU.

Kommissionen har i forsøg på at imødegå noget af kritikken bedt EU Domstolen om at vurdere, om ACTA nu også er helt i overensstemmelse med gældende EU-love.

Reform af copyright

Det skridt er dog også kontroversielt, og det kunne muligvis få parlamentet til at udsætte sin afstemning, indtil domstolen en gang bliver klar med en kendelse. Men den udsættelse kommer ikke, mener Neelie Kroes, der tilsyneladende helt har opgivet troen på ACTA.

Også på andre punkter er kommissionens digitale kommissær tilsyneladende mere på bølgelængde med progressive internetbrugere end med den traditionelle rettighedslobby.

Kroes udtrykte på mødet i Berlin kritik af, hvad kun kaldte de "gammeldags regler og love, som dem om copyright licensiering."

Hun mener ikke, at al fildeling bare skal være tilladt, men går ind for, at copyright-lovgivningen bliver moderniseret.

"Selvfølgelig behøver skiftet til den digitale tidsalder ikke altid at betyde, at man skal give materialet bort gratis. Men det betyder, at vi skal være åbne for nye veje," lød fra kommissæren.

ACTA skal til EU-afstemning i parlamentet i enten juni eller juli måned.

Læses lige nu

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse