Sociale netværk flytter over på mobilen

Mobile brugere tilbringer mere tid på Facebook med deres smartphone end med computeren.

Artikel top billede

En ny undersøgelse fra ComScore viser at en stor del af vores forbrug af sociale netværk er ved at flytte over på mobile enheder. De amerikanske Facebook-brugere med mobil adgang til det sociale netværk tilbringer i gennemsnit syv timer om måneden med at surfe på tjenesten med deres smartphone. Til sammenligning bruger den gennemsnitlige bruger kun seks timer om måneden på Facebook med computeren.

ComScore konstaterer i sin rapport, at sociale netværk er en meget populær aktivitet på mobile platforme. I december 2011 fortalte Facebook, at mere end 425 millioner brugere benytter tjenesten fra mobile enheder hver måned. Det er omkring halvdelen af alle Facebook-brugere.

Facebook har da også lanceret sin egen mobile app til et bredt udvalg af platforme.

Men andre sociale netværk klarer sig også godt på mobilen. Twitter-brugere tilbringer i gennemsnit to timer om måneden på tjenesten med deres telefon og kun 20 minutter med computeren. Pinterest-brugere er logget på med telefonen en time om måneden, og Foursquare-brugere er online med mobilen mere end to timer hver måned.

Rapporten fortæller også, at Facebooks egen app er den tredjemest populære applikation på iPhone. Kun Apple iTunes og Google Maps er mere populære. På Android ligger Facebook-applikationen på en femteplads.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S