Sociale netværk flytter over på mobilen

Mobile brugere tilbringer mere tid på Facebook med deres smartphone end med computeren.

Artikel top billede

En ny undersøgelse fra ComScore viser at en stor del af vores forbrug af sociale netværk er ved at flytte over på mobile enheder. De amerikanske Facebook-brugere med mobil adgang til det sociale netværk tilbringer i gennemsnit syv timer om måneden med at surfe på tjenesten med deres smartphone. Til sammenligning bruger den gennemsnitlige bruger kun seks timer om måneden på Facebook med computeren.

ComScore konstaterer i sin rapport, at sociale netværk er en meget populær aktivitet på mobile platforme. I december 2011 fortalte Facebook, at mere end 425 millioner brugere benytter tjenesten fra mobile enheder hver måned. Det er omkring halvdelen af alle Facebook-brugere.

Facebook har da også lanceret sin egen mobile app til et bredt udvalg af platforme.

Men andre sociale netværk klarer sig også godt på mobilen. Twitter-brugere tilbringer i gennemsnit to timer om måneden på tjenesten med deres telefon og kun 20 minutter med computeren. Pinterest-brugere er logget på med telefonen en time om måneden, og Foursquare-brugere er online med mobilen mere end to timer hver måned.

Rapporten fortæller også, at Facebooks egen app er den tredjemest populære applikation på iPhone. Kun Apple iTunes og Google Maps er mere populære. På Android ligger Facebook-applikationen på en femteplads.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job