Sociale netværk flytter over på mobilen

Mobile brugere tilbringer mere tid på Facebook med deres smartphone end med computeren.

Artikel top billede

En ny undersøgelse fra ComScore viser at en stor del af vores forbrug af sociale netværk er ved at flytte over på mobile enheder. De amerikanske Facebook-brugere med mobil adgang til det sociale netværk tilbringer i gennemsnit syv timer om måneden med at surfe på tjenesten med deres smartphone. Til sammenligning bruger den gennemsnitlige bruger kun seks timer om måneden på Facebook med computeren.

ComScore konstaterer i sin rapport, at sociale netværk er en meget populær aktivitet på mobile platforme. I december 2011 fortalte Facebook, at mere end 425 millioner brugere benytter tjenesten fra mobile enheder hver måned. Det er omkring halvdelen af alle Facebook-brugere.

Facebook har da også lanceret sin egen mobile app til et bredt udvalg af platforme.

Men andre sociale netværk klarer sig også godt på mobilen. Twitter-brugere tilbringer i gennemsnit to timer om måneden på tjenesten med deres telefon og kun 20 minutter med computeren. Pinterest-brugere er logget på med telefonen en time om måneden, og Foursquare-brugere er online med mobilen mere end to timer hver måned.

Rapporten fortæller også, at Facebooks egen app er den tredjemest populære applikation på iPhone. Kun Apple iTunes og Google Maps er mere populære. På Android ligger Facebook-applikationen på en femteplads.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job