Sociale netværk flytter over på mobilen

Mobile brugere tilbringer mere tid på Facebook med deres smartphone end med computeren.

Artikel top billede

En ny undersøgelse fra ComScore viser at en stor del af vores forbrug af sociale netværk er ved at flytte over på mobile enheder. De amerikanske Facebook-brugere med mobil adgang til det sociale netværk tilbringer i gennemsnit syv timer om måneden med at surfe på tjenesten med deres smartphone. Til sammenligning bruger den gennemsnitlige bruger kun seks timer om måneden på Facebook med computeren.

ComScore konstaterer i sin rapport, at sociale netværk er en meget populær aktivitet på mobile platforme. I december 2011 fortalte Facebook, at mere end 425 millioner brugere benytter tjenesten fra mobile enheder hver måned. Det er omkring halvdelen af alle Facebook-brugere.

Facebook har da også lanceret sin egen mobile app til et bredt udvalg af platforme.

Men andre sociale netværk klarer sig også godt på mobilen. Twitter-brugere tilbringer i gennemsnit to timer om måneden på tjenesten med deres telefon og kun 20 minutter med computeren. Pinterest-brugere er logget på med telefonen en time om måneden, og Foursquare-brugere er online med mobilen mere end to timer hver måned.

Rapporten fortæller også, at Facebooks egen app er den tredjemest populære applikation på iPhone. Kun Apple iTunes og Google Maps er mere populære. På Android ligger Facebook-applikationen på en femteplads.

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job