Sociale netværk flytter over på mobilen

Mobile brugere tilbringer mere tid på Facebook med deres smartphone end med computeren.

Artikel top billede

En ny undersøgelse fra ComScore viser at en stor del af vores forbrug af sociale netværk er ved at flytte over på mobile enheder. De amerikanske Facebook-brugere med mobil adgang til det sociale netværk tilbringer i gennemsnit syv timer om måneden med at surfe på tjenesten med deres smartphone. Til sammenligning bruger den gennemsnitlige bruger kun seks timer om måneden på Facebook med computeren.

ComScore konstaterer i sin rapport, at sociale netværk er en meget populær aktivitet på mobile platforme. I december 2011 fortalte Facebook, at mere end 425 millioner brugere benytter tjenesten fra mobile enheder hver måned. Det er omkring halvdelen af alle Facebook-brugere.

Facebook har da også lanceret sin egen mobile app til et bredt udvalg af platforme.

Men andre sociale netværk klarer sig også godt på mobilen. Twitter-brugere tilbringer i gennemsnit to timer om måneden på tjenesten med deres telefon og kun 20 minutter med computeren. Pinterest-brugere er logget på med telefonen en time om måneden, og Foursquare-brugere er online med mobilen mere end to timer hver måned.

Rapporten fortæller også, at Facebooks egen app er den tredjemest populære applikation på iPhone. Kun Apple iTunes og Google Maps er mere populære. På Android ligger Facebook-applikationen på en femteplads.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse