Her er de største jyske it-talenter

It-forum midtjylland har netop uddelt sine årlige it-priser til regionens mest lovende it-kometer.

Artikel top billede

På et stort arrangementet i Medborgerhuset i Silbeborg kunne it-forum midtjylland tirsdag uddele sin årlige it-pris sammen med tre nye priser, der går til de største it-talenter i det midtjyske. It-prisen blev uddelt for 12. gang i år og den gik til Jyske Banks direktør, Leif Larsen.

Han fik prisen for sin indsats med at skabe 1100 it-arbejdspladser primært i Silkeborg og sin rolle i etableringen af JN Data, som nu drifter en tredjedel af banksektorens it i Danmark. Han sidder også i bestyrelsen i Silkeborg Data, som gennem de seneste tre år vokset med næsten 60 procent.

"Prisen kan give en positiv omtale i forhold til rekruttering af nye medarbejdere. Det er især vigtigt, fordi vi er en bank og det forbinder potentielle medarbejdere måske ikke med en stor it-arbejdsplads," siger Leif Larsen.

En af de nye priser er årets it-kvinde, som gik til Vibeke D. Hansen. Hun er direktør i Pragmasoft.  

"Hun er en rollemodel, der kommer til branchen med en udsædvanlig baggrund, og via sine forretningsmæssige resultater inspirerer andre og viser, at kvinder kan," lød begrundelsen fra juryen, som bestod af den tidl. videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen samt Lise Marcher og Mette Lundberg.

Årets it-innovation blev Skyhost, som vandt med deres GPS tracking-system til at se køretøjer på farten på iPhone/iPad. Juryen ser et stort potentiale i teknologien.

"Skyhost vinder på grund af en teknologisk træfsikker udnyttelse af et yderst potent område omkring hele geo-lokations- og positioneringsmarkedet," lød begrundelsen fra juryen.

Den sidste pris er årets it-upcoming, og den gik til Syncrowd for deres markedsanalyse ved hjælp af forbrugernes egne billeder. I juryen sad blandt andet den kendte iværksætter og Jubii-stifter Martin Thorborg.

"Syncrowd tager en bred palet af tidens varmeste teknologier cloud, crowdsourcing, mobil og billeder og kombinerer det med en troværdig og letforståelig forretningsmodel, som de har haft mod til at realisere på det rette tidspunkt," sagde Martin Thorborg.

En oversigt over alle nominerede til priserne kan ses på denne side.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank