Krisen rammer nordjysk IBM-broker

Bolden er begyndt at rulle lidt hurtigere for den nordjyske broker Kimbrer Computer, som i fjor måtte lægge ryg til et markant drop i overskuddet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Afmatningen på it-markedet sætter spor i 2011-regnskabet for nordjyske broker Kimbrer Computer, som sammen med søsterselskabet Kimbrer Data måtte se det samlede overskud falde fra omkring tre millioner kroner i 2010 til kun godt en halv million i 2011.

"Der har været en generel afmatning i branchen, som sætter sig i regnskabet. Til gengæld har vi haft en god start her i 2012. Men vores dækningsgrad er forøget gennem årene, så vi er blevet bedre til at tjene penge, selvom vi i fjor blev ramt af faldende omsætning," siger direktør Morten Nøhr, som ikke ønsker at oplyse omsætningen i de to selskaber. Han fortæller dog, at det er brokerdelen i Kimbrer Computer, der står for langt den største aktivitet.

"I Kimbrer Data sælger vi til danske slutkunder, mens det i brokerforretningen i Kimbrer Computer er 95 procent af vores omsætning, der ryger ud af landet," fortæller Morten Nøhr, der deler ejerskab og ledelse i de to selskaber sammen med sin kompagnon, Peter Tølbøll Hansen.

De to selskaber sælger ifølge Morten Nøhr udelukkende IBM-produkter med fokus på high-end løsninger til tape og desk storage. Trods tilknytningen til broker-markedet har selskabet Kimbrer Data også opnået status som IBM Business Partner.

"Vi har et rigtigt godt forhold til IBM, og derfor er vi nok også en af de få brokere i Europa, der har partnerstatus hos IBM. Det kører vi fuldstændig straight," siger Morten Nøhr, som forventer at vende udviklingen allerede i år, selvom både øget konkurrence og usikre kunder lægger pres broker-branchen.

"Tingene bliver normaliseret på et tidspunkt. Det er jeg ikke i tvivl om. Men vi ser også mange udbrydere fra de gamle brokere, som kommer ind på markedet. Det skaber øget konkurrence."

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job