Krisen rammer nordjysk IBM-broker

Bolden er begyndt at rulle lidt hurtigere for den nordjyske broker Kimbrer Computer, som i fjor måtte lægge ryg til et markant drop i overskuddet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Afmatningen på it-markedet sætter spor i 2011-regnskabet for nordjyske broker Kimbrer Computer, som sammen med søsterselskabet Kimbrer Data måtte se det samlede overskud falde fra omkring tre millioner kroner i 2010 til kun godt en halv million i 2011.

"Der har været en generel afmatning i branchen, som sætter sig i regnskabet. Til gengæld har vi haft en god start her i 2012. Men vores dækningsgrad er forøget gennem årene, så vi er blevet bedre til at tjene penge, selvom vi i fjor blev ramt af faldende omsætning," siger direktør Morten Nøhr, som ikke ønsker at oplyse omsætningen i de to selskaber. Han fortæller dog, at det er brokerdelen i Kimbrer Computer, der står for langt den største aktivitet.

"I Kimbrer Data sælger vi til danske slutkunder, mens det i brokerforretningen i Kimbrer Computer er 95 procent af vores omsætning, der ryger ud af landet," fortæller Morten Nøhr, der deler ejerskab og ledelse i de to selskaber sammen med sin kompagnon, Peter Tølbøll Hansen.

De to selskaber sælger ifølge Morten Nøhr udelukkende IBM-produkter med fokus på high-end løsninger til tape og desk storage. Trods tilknytningen til broker-markedet har selskabet Kimbrer Data også opnået status som IBM Business Partner.

"Vi har et rigtigt godt forhold til IBM, og derfor er vi nok også en af de få brokere i Europa, der har partnerstatus hos IBM. Det kører vi fuldstændig straight," siger Morten Nøhr, som forventer at vende udviklingen allerede i år, selvom både øget konkurrence og usikre kunder lægger pres broker-branchen.

"Tingene bliver normaliseret på et tidspunkt. Det er jeg ikke i tvivl om. Men vi ser også mange udbrydere fra de gamle brokere, som kommer ind på markedet. Det skaber øget konkurrence."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice