Krisen rammer nordjysk IBM-broker

Bolden er begyndt at rulle lidt hurtigere for den nordjyske broker Kimbrer Computer, som i fjor måtte lægge ryg til et markant drop i overskuddet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Afmatningen på it-markedet sætter spor i 2011-regnskabet for nordjyske broker Kimbrer Computer, som sammen med søsterselskabet Kimbrer Data måtte se det samlede overskud falde fra omkring tre millioner kroner i 2010 til kun godt en halv million i 2011.

"Der har været en generel afmatning i branchen, som sætter sig i regnskabet. Til gengæld har vi haft en god start her i 2012. Men vores dækningsgrad er forøget gennem årene, så vi er blevet bedre til at tjene penge, selvom vi i fjor blev ramt af faldende omsætning," siger direktør Morten Nøhr, som ikke ønsker at oplyse omsætningen i de to selskaber. Han fortæller dog, at det er brokerdelen i Kimbrer Computer, der står for langt den største aktivitet.

"I Kimbrer Data sælger vi til danske slutkunder, mens det i brokerforretningen i Kimbrer Computer er 95 procent af vores omsætning, der ryger ud af landet," fortæller Morten Nøhr, der deler ejerskab og ledelse i de to selskaber sammen med sin kompagnon, Peter Tølbøll Hansen.

De to selskaber sælger ifølge Morten Nøhr udelukkende IBM-produkter med fokus på high-end løsninger til tape og desk storage. Trods tilknytningen til broker-markedet har selskabet Kimbrer Data også opnået status som IBM Business Partner.

"Vi har et rigtigt godt forhold til IBM, og derfor er vi nok også en af de få brokere i Europa, der har partnerstatus hos IBM. Det kører vi fuldstændig straight," siger Morten Nøhr, som forventer at vende udviklingen allerede i år, selvom både øget konkurrence og usikre kunder lægger pres broker-branchen.

"Tingene bliver normaliseret på et tidspunkt. Det er jeg ikke i tvivl om. Men vi ser også mange udbrydere fra de gamle brokere, som kommer ind på markedet. Det skaber øget konkurrence."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse