Krisen rammer nordjysk IBM-broker

Bolden er begyndt at rulle lidt hurtigere for den nordjyske broker Kimbrer Computer, som i fjor måtte lægge ryg til et markant drop i overskuddet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Afmatningen på it-markedet sætter spor i 2011-regnskabet for nordjyske broker Kimbrer Computer, som sammen med søsterselskabet Kimbrer Data måtte se det samlede overskud falde fra omkring tre millioner kroner i 2010 til kun godt en halv million i 2011.

"Der har været en generel afmatning i branchen, som sætter sig i regnskabet. Til gengæld har vi haft en god start her i 2012. Men vores dækningsgrad er forøget gennem årene, så vi er blevet bedre til at tjene penge, selvom vi i fjor blev ramt af faldende omsætning," siger direktør Morten Nøhr, som ikke ønsker at oplyse omsætningen i de to selskaber. Han fortæller dog, at det er brokerdelen i Kimbrer Computer, der står for langt den største aktivitet.

"I Kimbrer Data sælger vi til danske slutkunder, mens det i brokerforretningen i Kimbrer Computer er 95 procent af vores omsætning, der ryger ud af landet," fortæller Morten Nøhr, der deler ejerskab og ledelse i de to selskaber sammen med sin kompagnon, Peter Tølbøll Hansen.

De to selskaber sælger ifølge Morten Nøhr udelukkende IBM-produkter med fokus på high-end løsninger til tape og desk storage. Trods tilknytningen til broker-markedet har selskabet Kimbrer Data også opnået status som IBM Business Partner.

"Vi har et rigtigt godt forhold til IBM, og derfor er vi nok også en af de få brokere i Europa, der har partnerstatus hos IBM. Det kører vi fuldstændig straight," siger Morten Nøhr, som forventer at vende udviklingen allerede i år, selvom både øget konkurrence og usikre kunder lægger pres broker-branchen.

"Tingene bliver normaliseret på et tidspunkt. Det er jeg ikke i tvivl om. Men vi ser også mange udbrydere fra de gamle brokere, som kommer ind på markedet. Det skaber øget konkurrence."

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS