Print fra skyen med ezeep

Et nystartet firma vil revolutionere printer-branchen. Nu skal det hele køre fra skyen.

Artikel top billede

Printere er ikke ligefrem det mest sexede it-emne. Det er ikke her, man forventer de store revolutioner. Hvis man ser bort fra de dyre 3D-printere, er der ikke sket meget interessant inden for printer-teknologi i de seneste år. Et nystartet tysk firma i Berlin vil ændre dette. Firmaet ezeep er netop kommet ud af "stealth mode" og det har danske Thomas Madsen-Mygdal som investor og rådgiver.

Firmaets nye cloud-platform til printere bliver lanceret senere i denne måned. Konceptet er, at man kan printe fra alle enheder - hvad enten der er tale om en pc, tablet eller smartphone - til alle printere, der er koblet til skyen. I et online-interface kan man administrere alle printere og print-opgaver.

"Vi kan tilbyde den bedste metode til at printe fra pc, iOS og Android operativsystemer, og der er apps til BlackBerry og Windows Phone på vej," siger direktør og medstifter Sascha Kellert til Silicon Allee.  

Det skal være slut med at tænke på printer-drivere, opsætning og fejlmeldinger - det hele er skjult bag en simpel grænseflade. Klienten har næsten det samme udseende på alle platforme og finder selv de printere, som man har adgang til. Brugeren vælger ganske enkelt den ønskede printer og kan straks sende dokumenter til printeren.

En af de nyttige funktioner er muligheden for at vælge, hvornår dokumentet skal udskrives. Her kan man f.eks. vælge, at længere dokumenter skal udskrives midt om natten, eller man kan indstille, at et vigtigt brev først må udskrives i det øjeblik man selv står foran printeren og starter udskriften med sin smartphone.

Der findes allerede cloud-tjenester til printere, men eZeep mener at man har en unik fordel, fordi det fungerer på tværs af platforme.

"Mange fokuserer kun på iOS, eller kræver bestemt hardware, eller sender e-mails til en server - ingen har en service der er så simpel som ezeep," siger kommunikationschef David Andersen.

Firmaet oplyser at teknologien i øjeblikket bliver testet på flere uddannelses-institutioner og i hotel-sektoren.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S