Print fra skyen med ezeep

Et nystartet firma vil revolutionere printer-branchen. Nu skal det hele køre fra skyen.

Artikel top billede

Printere er ikke ligefrem det mest sexede it-emne. Det er ikke her, man forventer de store revolutioner. Hvis man ser bort fra de dyre 3D-printere, er der ikke sket meget interessant inden for printer-teknologi i de seneste år. Et nystartet tysk firma i Berlin vil ændre dette. Firmaet ezeep er netop kommet ud af "stealth mode" og det har danske Thomas Madsen-Mygdal som investor og rådgiver.

Firmaets nye cloud-platform til printere bliver lanceret senere i denne måned. Konceptet er, at man kan printe fra alle enheder - hvad enten der er tale om en pc, tablet eller smartphone - til alle printere, der er koblet til skyen. I et online-interface kan man administrere alle printere og print-opgaver.

"Vi kan tilbyde den bedste metode til at printe fra pc, iOS og Android operativsystemer, og der er apps til BlackBerry og Windows Phone på vej," siger direktør og medstifter Sascha Kellert til Silicon Allee.  

Det skal være slut med at tænke på printer-drivere, opsætning og fejlmeldinger - det hele er skjult bag en simpel grænseflade. Klienten har næsten det samme udseende på alle platforme og finder selv de printere, som man har adgang til. Brugeren vælger ganske enkelt den ønskede printer og kan straks sende dokumenter til printeren.

En af de nyttige funktioner er muligheden for at vælge, hvornår dokumentet skal udskrives. Her kan man f.eks. vælge, at længere dokumenter skal udskrives midt om natten, eller man kan indstille, at et vigtigt brev først må udskrives i det øjeblik man selv står foran printeren og starter udskriften med sin smartphone.

Der findes allerede cloud-tjenester til printere, men eZeep mener at man har en unik fordel, fordi det fungerer på tværs af platforme.

"Mange fokuserer kun på iOS, eller kræver bestemt hardware, eller sender e-mails til en server - ingen har en service der er så simpel som ezeep," siger kommunikationschef David Andersen.

Firmaet oplyser at teknologien i øjeblikket bliver testet på flere uddannelses-institutioner og i hotel-sektoren.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems