Print fra skyen med ezeep

Et nystartet firma vil revolutionere printer-branchen. Nu skal det hele køre fra skyen.

Artikel top billede

Printere er ikke ligefrem det mest sexede it-emne. Det er ikke her, man forventer de store revolutioner. Hvis man ser bort fra de dyre 3D-printere, er der ikke sket meget interessant inden for printer-teknologi i de seneste år. Et nystartet tysk firma i Berlin vil ændre dette. Firmaet ezeep er netop kommet ud af "stealth mode" og det har danske Thomas Madsen-Mygdal som investor og rådgiver.

Firmaets nye cloud-platform til printere bliver lanceret senere i denne måned. Konceptet er, at man kan printe fra alle enheder - hvad enten der er tale om en pc, tablet eller smartphone - til alle printere, der er koblet til skyen. I et online-interface kan man administrere alle printere og print-opgaver.

"Vi kan tilbyde den bedste metode til at printe fra pc, iOS og Android operativsystemer, og der er apps til BlackBerry og Windows Phone på vej," siger direktør og medstifter Sascha Kellert til Silicon Allee.  

Det skal være slut med at tænke på printer-drivere, opsætning og fejlmeldinger - det hele er skjult bag en simpel grænseflade. Klienten har næsten det samme udseende på alle platforme og finder selv de printere, som man har adgang til. Brugeren vælger ganske enkelt den ønskede printer og kan straks sende dokumenter til printeren.

En af de nyttige funktioner er muligheden for at vælge, hvornår dokumentet skal udskrives. Her kan man f.eks. vælge, at længere dokumenter skal udskrives midt om natten, eller man kan indstille, at et vigtigt brev først må udskrives i det øjeblik man selv står foran printeren og starter udskriften med sin smartphone.

Der findes allerede cloud-tjenester til printere, men eZeep mener at man har en unik fordel, fordi det fungerer på tværs af platforme.

"Mange fokuserer kun på iOS, eller kræver bestemt hardware, eller sender e-mails til en server - ingen har en service der er så simpel som ezeep," siger kommunikationschef David Andersen.

Firmaet oplyser at teknologien i øjeblikket bliver testet på flere uddannelses-institutioner og i hotel-sektoren.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse