Facebook-medstifter skifter statsborgerskab for at spare skat

Eduordo Saverin står til at tjene milliarder på Facebook-børsnoteringen. Nu er han statsborger i Singapore, hvor han slipper for skat.

Artikel top billede

En af de oprindelige medstiftere af Facebook, Eduardo Saverin, har nu opgivet sit statsborgerskab i USA og er i stedet blevet statsborger i Singapore. Det melder Bloomberg, hvor man konstaterer at Saverin sandsynligvis forsøger at spare i skat. Den kommende Facebook-børsnotering kan give Saverin en større milliard-indtægt - penge, som nu ikke skal beskattes i USA.  

Som alle der har set filmen "The Social Network" vil vide, så var han en af de oprindelige stiftere af Facebook, men ragede noget så voldsomt uklar med Zuckerberg og Sean Parker. Saverin indgik senere et forlig med dem og fik fire-fem procent af Facebook. Han har i længere tid boet i Singapore.

Hans aktier i Facebook har en anslået værdi på helt op til 20 milliarder kroner. Så er det praktisk at Singapore ikke har en skat på aktieindkomst. Han skal dog stadig betale en form for "exit-skat" for at få sine aktier ud af USA. Men en skatterådgiver betegner det som en "meget smart ide" at skifte statsborgerskab inden børsnoteringen.

Saverin er født i Brasilien og han blev amerikansk statsborger i 1998. Nu vil han hjælpe brasilianske selskaber med at vinde hovedfæste i Asien - og derfor har han valgt bystaten Singapore som base.

Han er blandt andet involveret i betalingsfirmaet Jumio og prissammenlignings-tjenesten ShopSavvy.

I USA bliver indkomstskatten for de højestlønnede hævet fra 35 til 39,6 procent i år, og det ser også ud til, at skatten på aktieindkomst og dividender vil stige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S