Intel baner vejen for billigere ultrabooks

Nu kommer Intel med billigere processorer til tynde computere. Det skal få prisen for ultrabooks ned under 600 dollar.

Artikel top billede

I årets tredje kvartal kommer Intel med to nye Celeron-processorer der er rettet specielt mod de tynde og lette ultrabooks. Det skal få prisen for ultrabook-computere ned under den magiske prisgrænse på 700 dollar og senere helt ned under 600 dollar, skriver DigiTimes.

Intel har investeret stort i de flade computere og tidligere forudsagt at de vil udgøre halvdelen af markedet for mobile computere i 2012. Men prisen er stadig en barriere. De første ultrabooks er noget dyrere end almindelige bærbare og det har bremset salget.

Derfor har Intel også selv meldt ud, at prisen skal ned under 700 dollar. De første ultrabooks kostede snarere det dobbelte.

Navnet ultrabook er Intels egen opfindelse og skal adskille de nye computere fra almindelige bærbare og langsomme netbooks.

Men Intel stiller strenge krav til de computere, der skal bære ultrabook-navnet. De skal bruge en godkendt Intel-processor. Indtil nu har de billige Celeron-modeller ikke være godkendt til ultrabooks.

Det ændrer sig med de to nye varianter, Celeron ULV 877 og 807, som kommer til efteråret og skal koste henholdsvis 86 og 70 dollar.

De billigste ultrabooks bruger i øjeblikket Core i3-2367M processoren, der koster omkring 200 dollar. Så det ser ud til, at Intel med ét slag har skåret mere end 100 dollar af ultrabook-prisen.

Det betyder selvfølgelig også, at man går på kompromis med ydelsen, som ikke er så høj i Celeron-modellerne.

Til de mere krævende brugere kommer nye Intel Ivy-Bridge-processorer til ultrabooks den 3. juni. De to nye modeller er i7-3367M med 2 Ghz til 346 dollar og i5-3427M med 1,8 Ghz til 225 dollar. De indeholder begge to kerner.  

Foruden det tynde og lette kabinet skal en ultrabook også kunne starte på få sekunder og køre i lang tid uden opladning - den samme oplevelse, som man kender fra en tavlecomputer.

HP har valgt at bruge betegnelsen "sleekbook" til sine ultratynde computere, og her vil man både bruge Intel- og AMD-chips. I næste måned kommer AMD med sine nye Trinity-processorer til tynde computere, som firmaet kalder for "ultrathin-computere".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura