Intel baner vejen for billigere ultrabooks

Nu kommer Intel med billigere processorer til tynde computere. Det skal få prisen for ultrabooks ned under 600 dollar.

Artikel top billede

I årets tredje kvartal kommer Intel med to nye Celeron-processorer der er rettet specielt mod de tynde og lette ultrabooks. Det skal få prisen for ultrabook-computere ned under den magiske prisgrænse på 700 dollar og senere helt ned under 600 dollar, skriver DigiTimes.

Intel har investeret stort i de flade computere og tidligere forudsagt at de vil udgøre halvdelen af markedet for mobile computere i 2012. Men prisen er stadig en barriere. De første ultrabooks er noget dyrere end almindelige bærbare og det har bremset salget.

Derfor har Intel også selv meldt ud, at prisen skal ned under 700 dollar. De første ultrabooks kostede snarere det dobbelte.

Navnet ultrabook er Intels egen opfindelse og skal adskille de nye computere fra almindelige bærbare og langsomme netbooks.

Men Intel stiller strenge krav til de computere, der skal bære ultrabook-navnet. De skal bruge en godkendt Intel-processor. Indtil nu har de billige Celeron-modeller ikke være godkendt til ultrabooks.

Det ændrer sig med de to nye varianter, Celeron ULV 877 og 807, som kommer til efteråret og skal koste henholdsvis 86 og 70 dollar.

De billigste ultrabooks bruger i øjeblikket Core i3-2367M processoren, der koster omkring 200 dollar. Så det ser ud til, at Intel med ét slag har skåret mere end 100 dollar af ultrabook-prisen.

Det betyder selvfølgelig også, at man går på kompromis med ydelsen, som ikke er så høj i Celeron-modellerne.

Til de mere krævende brugere kommer nye Intel Ivy-Bridge-processorer til ultrabooks den 3. juni. De to nye modeller er i7-3367M med 2 Ghz til 346 dollar og i5-3427M med 1,8 Ghz til 225 dollar. De indeholder begge to kerner.  

Foruden det tynde og lette kabinet skal en ultrabook også kunne starte på få sekunder og køre i lang tid uden opladning - den samme oplevelse, som man kender fra en tavlecomputer.

HP har valgt at bruge betegnelsen "sleekbook" til sine ultratynde computere, og her vil man både bruge Intel- og AMD-chips. I næste måned kommer AMD med sine nye Trinity-processorer til tynde computere, som firmaet kalder for "ultrathin-computere".

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo