Slut med NemID på 5 år gamle Macs

Opdatering af NemID tvinger Apple-brugere til at købe nye maskiner eller opgradere.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Opdateret: NemID har siden præciseret denne historie. Læs mere her.

Styresystemet Leopard blev sluppet fri i 2007, men nu kan tigerdyret godt løbe ud på de evige jagtmarker.

Det er konsekvensen af, at DanID har valgt at stoppe med at understøtte det. Med andre ord kan man ikke længere bruge NemID til at kommunikere med sin bank eller det offentlige, hvis man bruger Leopard (OS X 10.5) på sin Mac.

DanID har ikke meldt ændringen ud offentligt, men i øjeblikket kan man læse en kort tekst på hjemmesiden, at 10.5 ikke længere vil blive understøttet på grund af en opdatering af Java, og at DanID ikke kan hjælpe med kundesupport.

Styresystemet blev første gang solgt med Apples computere i 2007 og blev i 2009 overhalet af et hurtigere dyr på savannen, efterfølgeren Snowleopard (OS X 10.6).

De kan opgraderes

Opdateringen betyder i værste fald, at brugere med gamle Macs skal pensionere dem og købe nye. Men Macs købt inden for de sidste fem år vil typisk kunne opgraderes til enten 10.6 eller det nyeste 10.7.

Det er nu helt slut med at bruge NemID med den gamle PowerPC-platform, som ikke understøttes på 10.6.

En it-supporter fortæller til Version2, at den seneste opdatering af NemID er problematisk, fordi mange stadig anvender Leopard.

"Det hænger ikke sammen med, at man gerne vil have alle med, også udkantsdanmark. Jeg har en del lidt ældre Mac-brugere, som nu skal betale mig for at hjælpe med at opgradere eller købe en ny computer for at kunne bruge netbank eller modtage e-mails fra det offentlige," siger Per Møller Olsen fra Olsen Multimedia til Version2.

Styresystemet Leopard, som DanID ikke længere understøtter, er langt nyere, end de Windows-platforme, som DanID stadig understøtter. Windows XP fra 2001 kan stadig anvendes til NemID.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S