Slut med NemID på 5 år gamle Macs

Opdatering af NemID tvinger Apple-brugere til at købe nye maskiner eller opgradere.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Opdateret: NemID har siden præciseret denne historie. Læs mere her.

Styresystemet Leopard blev sluppet fri i 2007, men nu kan tigerdyret godt løbe ud på de evige jagtmarker.

Det er konsekvensen af, at DanID har valgt at stoppe med at understøtte det. Med andre ord kan man ikke længere bruge NemID til at kommunikere med sin bank eller det offentlige, hvis man bruger Leopard (OS X 10.5) på sin Mac.

DanID har ikke meldt ændringen ud offentligt, men i øjeblikket kan man læse en kort tekst på hjemmesiden, at 10.5 ikke længere vil blive understøttet på grund af en opdatering af Java, og at DanID ikke kan hjælpe med kundesupport.

Styresystemet blev første gang solgt med Apples computere i 2007 og blev i 2009 overhalet af et hurtigere dyr på savannen, efterfølgeren Snowleopard (OS X 10.6).

De kan opgraderes

Opdateringen betyder i værste fald, at brugere med gamle Macs skal pensionere dem og købe nye. Men Macs købt inden for de sidste fem år vil typisk kunne opgraderes til enten 10.6 eller det nyeste 10.7.

Det er nu helt slut med at bruge NemID med den gamle PowerPC-platform, som ikke understøttes på 10.6.

En it-supporter fortæller til Version2, at den seneste opdatering af NemID er problematisk, fordi mange stadig anvender Leopard.

"Det hænger ikke sammen med, at man gerne vil have alle med, også udkantsdanmark. Jeg har en del lidt ældre Mac-brugere, som nu skal betale mig for at hjælpe med at opgradere eller købe en ny computer for at kunne bruge netbank eller modtage e-mails fra det offentlige," siger Per Møller Olsen fra Olsen Multimedia til Version2.

Styresystemet Leopard, som DanID ikke længere understøtter, er langt nyere, end de Windows-platforme, som DanID stadig understøtter. Windows XP fra 2001 kan stadig anvendes til NemID.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect