Slut med NemID på 5 år gamle Macs

Opdatering af NemID tvinger Apple-brugere til at købe nye maskiner eller opgradere.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Opdateret: NemID har siden præciseret denne historie. Læs mere her.

Styresystemet Leopard blev sluppet fri i 2007, men nu kan tigerdyret godt løbe ud på de evige jagtmarker.

Det er konsekvensen af, at DanID har valgt at stoppe med at understøtte det. Med andre ord kan man ikke længere bruge NemID til at kommunikere med sin bank eller det offentlige, hvis man bruger Leopard (OS X 10.5) på sin Mac.

DanID har ikke meldt ændringen ud offentligt, men i øjeblikket kan man læse en kort tekst på hjemmesiden, at 10.5 ikke længere vil blive understøttet på grund af en opdatering af Java, og at DanID ikke kan hjælpe med kundesupport.

Styresystemet blev første gang solgt med Apples computere i 2007 og blev i 2009 overhalet af et hurtigere dyr på savannen, efterfølgeren Snowleopard (OS X 10.6).

De kan opgraderes

Opdateringen betyder i værste fald, at brugere med gamle Macs skal pensionere dem og købe nye. Men Macs købt inden for de sidste fem år vil typisk kunne opgraderes til enten 10.6 eller det nyeste 10.7.

Det er nu helt slut med at bruge NemID med den gamle PowerPC-platform, som ikke understøttes på 10.6.

En it-supporter fortæller til Version2, at den seneste opdatering af NemID er problematisk, fordi mange stadig anvender Leopard.

"Det hænger ikke sammen med, at man gerne vil have alle med, også udkantsdanmark. Jeg har en del lidt ældre Mac-brugere, som nu skal betale mig for at hjælpe med at opgradere eller købe en ny computer for at kunne bruge netbank eller modtage e-mails fra det offentlige," siger Per Møller Olsen fra Olsen Multimedia til Version2.

Styresystemet Leopard, som DanID ikke længere understøtter, er langt nyere, end de Windows-platforme, som DanID stadig understøtter. Windows XP fra 2001 kan stadig anvendes til NemID.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job