Slut med NemID på 5 år gamle Macs

Opdatering af NemID tvinger Apple-brugere til at købe nye maskiner eller opgradere.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Opdateret: NemID har siden præciseret denne historie. Læs mere her.

Styresystemet Leopard blev sluppet fri i 2007, men nu kan tigerdyret godt løbe ud på de evige jagtmarker.

Det er konsekvensen af, at DanID har valgt at stoppe med at understøtte det. Med andre ord kan man ikke længere bruge NemID til at kommunikere med sin bank eller det offentlige, hvis man bruger Leopard (OS X 10.5) på sin Mac.

DanID har ikke meldt ændringen ud offentligt, men i øjeblikket kan man læse en kort tekst på hjemmesiden, at 10.5 ikke længere vil blive understøttet på grund af en opdatering af Java, og at DanID ikke kan hjælpe med kundesupport.

Styresystemet blev første gang solgt med Apples computere i 2007 og blev i 2009 overhalet af et hurtigere dyr på savannen, efterfølgeren Snowleopard (OS X 10.6).

De kan opgraderes

Opdateringen betyder i værste fald, at brugere med gamle Macs skal pensionere dem og købe nye. Men Macs købt inden for de sidste fem år vil typisk kunne opgraderes til enten 10.6 eller det nyeste 10.7.

Det er nu helt slut med at bruge NemID med den gamle PowerPC-platform, som ikke understøttes på 10.6.

En it-supporter fortæller til Version2, at den seneste opdatering af NemID er problematisk, fordi mange stadig anvender Leopard.

"Det hænger ikke sammen med, at man gerne vil have alle med, også udkantsdanmark. Jeg har en del lidt ældre Mac-brugere, som nu skal betale mig for at hjælpe med at opgradere eller købe en ny computer for at kunne bruge netbank eller modtage e-mails fra det offentlige," siger Per Møller Olsen fra Olsen Multimedia til Version2.

Styresystemet Leopard, som DanID ikke længere understøtter, er langt nyere, end de Windows-platforme, som DanID stadig understøtter. Windows XP fra 2001 kan stadig anvendes til NemID.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job