Bluetooth-ur samler 100 gange flere penge på Kickstarter end ventet

På 37 dage har Pebble samlet næsten 60 millioner kroner på crowdfunding-platformen.

Artikel top billede

Der er rigtig mange, som ønsker sig et intelligent Bluetooth-ur med forbindelse til ens smartphone. Det må være konklusionen, efter at Pebble-projektet har indsamlet 100 gange flere penge på Kickstarter end det beløb, der var sat som det oprindelige mål.

Pebble ville blot samle 100.000 dollar for at kunne starte produktionen af sit Bluetooth-ur - men det endte med 10,2 mio. dollar eller næsten 60 millioner kroner.

Dermed har Pebble slået alle rekorder på crowdfunding-platformen. Næsten 70.000 Kickstarter-brugere har bidraget med 100 dollar eller mere og kan nu glæde sig til at modtage uret, når det kommer senere i år. Alle andre må betale 150 dollar for uret.

Pebble bruger elektronisk blæk i sit display på 144 x 168 pixels og det bliver beskrevet som et ur, der er bygget til det 21. århundrede. Brugeren kan selv vælge urets design og downloade forskellige applikationer.

Pebble kan forbinde sig med Android-telefoner og iPhone over Bluetooth, og det vibrerer når der er modtaget en e-mail, sms eller et opkald.

Der er blandt andet applikationer som gør at uret kan fungere som en cykel-computer eller til at styre musikken på din telefon.

Selvom der er tale om elektronisk papir, er det også muligt at se klokken om natten - der er indbygget et baglys i uret. Det kan oplades over USB og man kan selv udskifte armbåndet. Batteriet holder i omkring syv dage, oplyses det.

Det færdige Pebble-ur kommer i september i forskellige farver. Der kommer også et Pebble SDK, så tredjeparts-udviklere kan udvikle deres egne applikationer.

Det er ikke første gang, at man forsøger at markedsføre et smartphone-ur, men tidligere produkter har ikke været den store succes.

Microsoft forsøgte sit med et såkaldt Spot-watch (Smart Personal Object Technology), og Fossil har også udviklet et internet-ur sammen med Texas Instruments, Metawatch, men her har man ikke mulighed for at udvide uret med egne applikationer.

LÆS OGSÅ: De 10 mest succesfulde Kickstarter-projekter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics