Du har brug for at kode, hvis du skal i gang med at lave din egen app, som vi tidligere guidet dig til.
Du har brug for at kode, hvis du skal i gang med at lave din egen app, som vi tidligere guidet dig til.
Der findes nemlig flere forskellige nettjenester, der hævder, at de kan lære os nybegyndere at kode.
Den mest populære tjeneste af sin art er Codeacademy, der på siden Codeyear.com tilbyder dig at lære at kode gratis.
Når du tilmelder dig Code Year, vil du hver uge modtage en mail med en interaktiv kode-lektion. I alt består hele Code Year-programmet af 19 forskellige kurser, der beskæftiger sig med forskellige emner inden for kodning, og hvert kursus består af en lang række øvelser.
Codeacademys koncept indeholder desuden et spilelement, hvor du løbende får point og små duelighedstegn, efterhånden som du gennemfører flere kurser.
Falder Codeacademy ikke i din smag, kan du også prøve kræfter med en lignende løsning ved navn CodeRacer, som vores kolleger på ComOn.dk tidligere har omtalt.
En tredje mulighed for de lidt mere prøvede er codeschool.com, der ser ud til at gå efter en målgruppe med lidt større erfaring end Codeacademy og CodeRacer.
Sidder du tilbage og tænker lidt skeptisk, at kodning kun er noget for nørder, skal du måske tro om igen.
Codeacademy argumenterer eksempelvis for, at alle mennesker kan få glæde af at lære at kode, og ved årskiftet var New Yorks borgmester, milliardæren Michael Bloomberg, ude at afgive et nytårsforsæt om, at han i år vil lære at kode.
Siden da har der også i den britiske avis The Guardian kørt en debat, hvor den irske journalist og forsker John Naughton har argumenteret for, at de britiske børn ikke blot skal lære fremmedsprog i skolen. Men også allerede fra de helt små klasser lære programmeringssprog.
Læs også:
Drop dyre kurser - det er gratis at blive klog på nettet
7 gode råd: Sådan laver du din egen app
Seneste nyt
It-sikkerhedsselskab med vild forudsigelse for 2026: Erklærer den klassiske CISO-rolle død
Ny særlig chef-type skal sikre at ChatGPT ikke gakker ud: Så høj er lønnen
Microsoft-huset Norriq buldrer ind i finans-sektoren: Har vundet aftaler med 10 banker på ét år
Akut mangel på energi får datacenter-giganter til at gå i en helt ny retning
Vestjyder i oprør over Microsofts kommende datacentre: Frygter støj og faldende huspriser
Politiets Efterretningstjeneste
PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur
Københavnsområdet
Sikkerhed | Aarhus C
Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.
22. januar 2026 | Gratis deltagelse
Navnenyt fra it-Danmark
Gammelbys
Netip A/S
Norriq Danmark A/S
Circle Of Bytes ApS
Mest læste