Sådan arbejder nordjysk superhacker fra fængslet

Avanceret tyv sætter penge ind på din konto. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Den nu 26-årige hacker, som politiet for anden gang har grebet i at netsvindle, selvom han er indsat i et fængsel, har et langt synderegister bag sig.

Tilbage i 2008 fik dansk politi et tip fra FBI om, at den dengang 22-årige nordjyde var manden bag et globalt netværk for køb og salg af stjålne kreditkort.

Da han året efter blev anholdt, fandt politiet oplysninger om cirka 100.000 hovedsageligt udenlandske kreditkort. Fra sin computer havde hackeren adgang til at styre et netværk af 19.000 inficerede computere rundt omkring i verden.

Tilsyneladende har afsoningen af flere domme for hackning og databedrageri ikke været nogen hindringen, for netsvindlen fortætter.

Han afsoner i et åbent fængsel, hvor fangerne af uddannelsesmæssige årsager har adgang til pc'er med internetforbindelse.

Indscannede pas og kørekort

Den nordjyske hacker er god til at gætte adgangskoder til folks Hotmail- og Gmail-konti. Når han er inde på ofrenes mail, leder han efter loginoplysninger til online betalingsformidlere som for eksempele eWire eller Moneybookers. Hvis der ligger indscannede dokumenter som pas eller  kørekort, er det videre forløb ekstra nemt. Nu kan hackeren bruge betalingstjenesten til at flytte penge fra stjålne kreditkort til online casinoer og pokersites - og nu spille mod sig selv og være sikker på at vinde.

Ofrene med hackede mail-konti mister altså ikke nødvendigvis nogen penge til hackeren, men det er dog ikke, fordi han på nogen måde foragter gods og guld.

Da den nordjyske hacker i 2009 fik sin første dom for hacking og databedrageri, havde han ifølge anklageskriftet udført databedrageri for en million kroner.

Læs også: Nordjysk hacker misbruger dine spilkonti fra fængslet - igen og igen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S