Sådan arbejder nordjysk superhacker fra fængslet

Avanceret tyv sætter penge ind på din konto. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Den nu 26-årige hacker, som politiet for anden gang har grebet i at netsvindle, selvom han er indsat i et fængsel, har et langt synderegister bag sig.

Tilbage i 2008 fik dansk politi et tip fra FBI om, at den dengang 22-årige nordjyde var manden bag et globalt netværk for køb og salg af stjålne kreditkort.

Da han året efter blev anholdt, fandt politiet oplysninger om cirka 100.000 hovedsageligt udenlandske kreditkort. Fra sin computer havde hackeren adgang til at styre et netværk af 19.000 inficerede computere rundt omkring i verden.

Tilsyneladende har afsoningen af flere domme for hackning og databedrageri ikke været nogen hindringen, for netsvindlen fortætter.

Han afsoner i et åbent fængsel, hvor fangerne af uddannelsesmæssige årsager har adgang til pc'er med internetforbindelse.

Indscannede pas og kørekort

Den nordjyske hacker er god til at gætte adgangskoder til folks Hotmail- og Gmail-konti. Når han er inde på ofrenes mail, leder han efter loginoplysninger til online betalingsformidlere som for eksempele eWire eller Moneybookers. Hvis der ligger indscannede dokumenter som pas eller  kørekort, er det videre forløb ekstra nemt. Nu kan hackeren bruge betalingstjenesten til at flytte penge fra stjålne kreditkort til online casinoer og pokersites - og nu spille mod sig selv og være sikker på at vinde.

Ofrene med hackede mail-konti mister altså ikke nødvendigvis nogen penge til hackeren, men det er dog ikke, fordi han på nogen måde foragter gods og guld.

Da den nordjyske hacker i 2009 fik sin første dom for hacking og databedrageri, havde han ifølge anklageskriftet udført databedrageri for en million kroner.

Læs også: Nordjysk hacker misbruger dine spilkonti fra fængslet - igen og igen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S