Sådan arbejder nordjysk superhacker fra fængslet

Avanceret tyv sætter penge ind på din konto. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Den nu 26-årige hacker, som politiet for anden gang har grebet i at netsvindle, selvom han er indsat i et fængsel, har et langt synderegister bag sig.

Tilbage i 2008 fik dansk politi et tip fra FBI om, at den dengang 22-årige nordjyde var manden bag et globalt netværk for køb og salg af stjålne kreditkort.

Da han året efter blev anholdt, fandt politiet oplysninger om cirka 100.000 hovedsageligt udenlandske kreditkort. Fra sin computer havde hackeren adgang til at styre et netværk af 19.000 inficerede computere rundt omkring i verden.

Tilsyneladende har afsoningen af flere domme for hackning og databedrageri ikke været nogen hindringen, for netsvindlen fortætter.

Han afsoner i et åbent fængsel, hvor fangerne af uddannelsesmæssige årsager har adgang til pc'er med internetforbindelse.

Indscannede pas og kørekort

Den nordjyske hacker er god til at gætte adgangskoder til folks Hotmail- og Gmail-konti. Når han er inde på ofrenes mail, leder han efter loginoplysninger til online betalingsformidlere som for eksempele eWire eller Moneybookers. Hvis der ligger indscannede dokumenter som pas eller  kørekort, er det videre forløb ekstra nemt. Nu kan hackeren bruge betalingstjenesten til at flytte penge fra stjålne kreditkort til online casinoer og pokersites - og nu spille mod sig selv og være sikker på at vinde.

Ofrene med hackede mail-konti mister altså ikke nødvendigvis nogen penge til hackeren, men det er dog ikke, fordi han på nogen måde foragter gods og guld.

Da den nordjyske hacker i 2009 fik sin første dom for hacking og databedrageri, havde han ifølge anklageskriftet udført databedrageri for en million kroner.

Læs også: Nordjysk hacker misbruger dine spilkonti fra fængslet - igen og igen.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S