Sådan arbejder nordjysk superhacker fra fængslet

Avanceret tyv sætter penge ind på din konto. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Den nu 26-årige hacker, som politiet for anden gang har grebet i at netsvindle, selvom han er indsat i et fængsel, har et langt synderegister bag sig.

Tilbage i 2008 fik dansk politi et tip fra FBI om, at den dengang 22-årige nordjyde var manden bag et globalt netværk for køb og salg af stjålne kreditkort.

Da han året efter blev anholdt, fandt politiet oplysninger om cirka 100.000 hovedsageligt udenlandske kreditkort. Fra sin computer havde hackeren adgang til at styre et netværk af 19.000 inficerede computere rundt omkring i verden.

Tilsyneladende har afsoningen af flere domme for hackning og databedrageri ikke været nogen hindringen, for netsvindlen fortætter.

Han afsoner i et åbent fængsel, hvor fangerne af uddannelsesmæssige årsager har adgang til pc'er med internetforbindelse.

Indscannede pas og kørekort

Den nordjyske hacker er god til at gætte adgangskoder til folks Hotmail- og Gmail-konti. Når han er inde på ofrenes mail, leder han efter loginoplysninger til online betalingsformidlere som for eksempele eWire eller Moneybookers. Hvis der ligger indscannede dokumenter som pas eller  kørekort, er det videre forløb ekstra nemt. Nu kan hackeren bruge betalingstjenesten til at flytte penge fra stjålne kreditkort til online casinoer og pokersites - og nu spille mod sig selv og være sikker på at vinde.

Ofrene med hackede mail-konti mister altså ikke nødvendigvis nogen penge til hackeren, men det er dog ikke, fordi han på nogen måde foragter gods og guld.

Da den nordjyske hacker i 2009 fik sin første dom for hacking og databedrageri, havde han ifølge anklageskriftet udført databedrageri for en million kroner.

Læs også: Nordjysk hacker misbruger dine spilkonti fra fængslet - igen og igen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S