40.000 vrede jøder frygter internettet

Porno på internettet ødelægger vores familier.

Artikel top billede

Du må ikke bedrive hor, og du må heller ikke begære din næstes hustru.

Men Moses glemte at skrive, at du skal være meget varsom med internettet.

Det mener en stor gruppe jøder, der stimlede sammen på et baseball-stadium i New York i weekenden. Flere end 40.000 ortodokse jøder mødte op på New York Mets' hjemmebane. Den massive folkemængde samlede sig i deres fælles frygt for "internettets farer".

Et specifikt debatemne på dagen var porno og andre seksuelle fristelser, som ifølge arrangørerne har spredt sig som en epidemi på nettet.

"Det efterlader et spor af ofre både i og uden for det jødiske samfund. Ægteskaber der er ødelagt, ægtefæller der har forladt sine partnere og familier på grund af folk, som de har mødt i chatrum eller via sociale medier," advarede arrangørerne, en ortodoks jødisk organisation, der netop forsøger at holde troende på den rette sti, når de er på nettet (Union of Communities for the Purity of the Camp).

Men internettets leverance af billig og lettilgængelig porno er ikke det eneste problem ved internettet.

"Se bare på kommentarsektionen i enhver onlineavis eller blog, og du vil se, hvordan anonymiteten og ansvarsløsheden gør folk i stand til at angribe hinanden".

Internet er ikke problemet

New York har en stor gruppering af ultraortodokse jøder, der lever i deres eget samfund i storbyen.

Det er dog ikke alle jøder, der mener, at internettet skal have skylden for verdens mange trusler og farer. Lige uden for stadionet opstod en moddemonstration, hvor især mange jøder deltog. Nogle med skilte med teksten: "Internettet er ikke problemet".

Men forsamlingen af 40.000 jøder er en tydelig manifestation af, at mange i de kredse ser internettet som et problem. I 2005 udskrev et lokalt trosamfund regler om, at ingen må arbejde med internetopkoblede computere, og at de eneste undtagelser er for at kontakte en rabiner eller for at drive virksomhed. Der er også blevet uddelt bøder til skoleelever, som har brugt Facebook i hjemmet.

I nogle forgreninger af jødedommen er mange elektroniske hjælpemidler helt banlyst, men det ultraortodokse samfund i New York lader ikke til at være med på den vogn. Ved stormødet i weekenden blev der uddelt reklamer for smartphone-apps, der kan vise vej til "kosher"-butikker, og arrangementet var sponseret af et firma, der laver internetfiltre specifikt til ultraortodokse jøder.

Arrangørernes største håb er, at så mange som muligt installerer filtre efter mødet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse