Derfor lever De Gule Sider videre efter konkurs

Konkursramte De Gule Sider er blevet en god forretning hos konkurrenten

Artikel top billede

For et halvt år siden krakkede De Gule Sider og blev opslugt af konkurrenten, Eniro. Så i dag sidder den svenske koncern på alle de tre store danske telefon- og kort-opslagstjenester: Krak, Eniro og De Gule Sider.

Men selv om De Gule Sider var på vej i graven før jul, så er den gamle telefonbog på vej mod en lysere fremtid.

Det fortæller Eniro-direktør Stefan Kercza, der har brugt de seneste måneder på at analysere sit indkøb. Og de foreløbige beregninger ser gode ud.

I Eniros første kvartalsregnskab i år kunne firmaet fremlægge en omsætningsvækst på 42 procent. Det skyldes især generelle effektiviseringer - og opkøbet af De Gule Sider.

"Vi forventer, at De Gule Sider allerede bidrager positivt på bundlinjen i år," siger Stefan Kercza til ComON.

Besøgstal styrtdykkede

De Gule Sider virkede ikke just som en guldmine at få fingre i. Ud over konkursen er hjemmesidens besøgstal også raslet ned de seneste år.

Ifølge FDIM har De Gule Sider i øjeblikket 710.000 besøgende om måneden. For fem år siden var tallet 1,3 millioner brugere.

Er det tilfredsstillende?

"Det er klart utilfredsstillende. Men det skal ses ud fra den situation, som De Gule Sider har været igennem op til konkursen i december og hele sidste år. Der har helt naturligt ikke været meget udvikling eller nytænkning, og det kan ikke undgå at påvirke besøgsantallet. Det er jo klart, at når folk oplever, at temaer og undersider ikke bliver opdateret, så forsvinder de. Det er vi allerede begyndt at bygge op igen, men det er selvfølgelig ikke en udvikling, man får vendt på et kvartal," siger Stefan Kercza.

Et tegn på fornyet marketing-indsats så man, da De Gule Sider sponsorerede to håndboldkampe i foråret.

Holder jyder mere af De Gule Sider?

Selv om det kunne være fristende at sløjfe varemærket "De Gule Sider" om fokusere kræfterne omkring Eniro/Krak, så er det planerne, at Dgs.dk skal leve videre.

"Det kommer ikke til at leve videre, som det altid har gjort. Men jeg mener, at kendskabsgraden til varemærket De Gule Sider er så stor, at det vil være fuldstændig tåbeligt at lægge det ned. Alle vores analyser viser, at der fortsat er synergier at hente. Vi har ikke købt De Gule Sider for at lukke det ned," siger Stefan Kercza.

Eniro havde før opkøbet nogle formodninger om, at De Gule Sider kunne komplementere koncernens eksisterende portefølje. Det har vist sig rigtigt.

"Vores forudsigelser holdt stik. Så vi har haft et rimelig godt kendskab til De Gule Siders forretning. Men det viser sig også, at der nogle præferencer blandt brugerne for enten De Gule Sider eller Krak. Så der er en ret lille dobbeltdækning af brugere, der bruger begge tjenester. Et slag på tasken er, at kun 20-25 procent, der besøger Krak også besøger De Gule Sider," siger Stefan Kercza.

Firmaet har endnu ikke analyseret sig frem til, hvilke brugere, landsdele eller kundegrupper, der har præferencer for de respektive sider. Det arbejde er nu i gang.

Der fulgte 42 medarbejdere med til Eniro, da De Gule Sider i januar overgik til den svenske koncern.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job