Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM Danmark fyrer 170

Fyringsrunde meldes ud i morgen.

Samtlige medarbejdere ansat ved IBM Danmark har i dag fået besked om, at de i morgen onsdag skal møde på arbejdspladsen. Årsag: IBM Danmark står foran en fyringsrunde, hvor 170 medarbejdere skal afskediges.

Sådan lyder det nedslående budskab i en mail sendt til danske IBM-ansatte i dag, erfarer ComON.

IBMs pressechef Carsten Grønning bekræfter indholdet af mailen over for ComON.

IBM Danmark har cirka 2500 ansatte i dag. Ifølge Børsen har det danske IBM halveret mængden af ansatte siden 2005.

Det danske selskab kom i sidste uge ud med et underskud på 57 millioner kroner for regnskabsåret 2011.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere