Løbsk bilhjul smadrer ind i københavnsk it-butik

Mandag aften fik den københavnske it-forhandler Thors It uventet besøg, da et løbsk bilhjul smadrede gennem butikkens udstillingsvindue.

Artikel top billede

"Vi har glassplinter i vægge og karme, og vi har en skraldespand, der er helt gennemhullet."

Sådan fortæller Frederik Dahl, direktør i den københavnske it-forhandler, Thors It, efter at hans butik på Sallingvej i Vanløse kort efter klokken 19 mandag aften blev torpederet af et løbsk bilhjul. Uheldet skete blot en halv time efter at Frederik Dahl selv havde forladt butikken

Hele forløbet blev fanget på Thors Its overvågningskameraer, og efterfølgende er en sammenklippet video lagt ud på YouTube og på Thors Its egen hjemmeside.

Det løbske hjul var blevet tabt af en forbipasserende bil, og på sin vej tværs over den københavnske forstadsgade var en ung mand tæt på at blive ramt. Endestationen blev butikslokalet i Thors It, hvor hjulet på sin tur rundt i butikslokalet blandt andet væltede en computerskærm, mens glassplinter desuden gjorde en del skade.

"Der har været sindsygt meget kraft på. Sådan et dæk, der kommer med 50 kilometer i timen, har en voldsom inerti, og der er glassplinter rundt i hele butikken," fortæller Fredrik Dahl, som først og fremmest glæder sig over, at ingen kom til skade ved uheldet.

Thors It har eksisteret siden 1999, og flyttede i 2003 ind i butikken på Sallingvej. Forretningen er en blanding af pc-salg og service til både private kunder og erhvervskunder rundt om på Sjælland.

Se videoen nedenfor:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S