Skal du have en DJ-godkendt ultrabook?

HP smækker en håndfuld pc'er på det danske marked i næste måned, og der er noget for enhver smag og pengepung. Ultrabook'en er oven i købet testet og godkendt af DJ Noize.

HP sender næste bølge af pc'er ind over det danske forbrugermarked lige op til sommerferien. I juni lander de nye pc'er nemlig på hylderne i de danske elektronikforretninger.

DJ Noize, der er tidligere dansk verdensmester i deejaying, har den seneste måned testet den nye HP Envy Ultrabook. Det er nemlig ret så belastende for en pc, når en DJ udsætter den for scratching, som det hedder.

"Det er maksimalt én ud af fem gange, jeg kan mærke, den er på hårdt arbejde. Faktisk er det generelt sværere for pc'er, når man scratcher langsomt, end hvis man scratcher hurtigt, men det går faktisk fint her," siger Dj Noize.

Det er ikke tilfældigt, at HP sætter en DJ til at teste en pc. HP har nemlig sat lyden i fokus for deres pc'er, og alle sommernyhederne er født med Beats Audio, der er udviklet i samarbejde med rapperen Dr. Dre.

Envy-familien udvides med to medlemmer i denne omgang, ultrabooks og sleekbooks.

Ultrabook'en kan fås med både 14 og 15,6 tommer skærm, mens sleekbook'en kun fås med 15,6 tommer skærm.

Sleekbook er HPs eget varemærke. Ultrabook er nemlig Intels varemærke, og eftersom HPs sleekbook ikke er udstyret med en Intel-processor, må den ikke kalde sig ultrabook. I stedet er den udstyret med en AMD-processor.

Billigere udgave af flashy pc

HP's nye linje Spectre lander nu også i Danmark. Spectre er ifølge produktchef Mogens Balle linjen for dem, der lægger stor vægt på en bærbar i lækkert design, og som også er let at have med på farten.

Spectre kommer i to modeller. Vi har i februar prøvekørt en tidlig version af Envy 14 Spectre, der adskiller sig fra andre på markedet ved at være pakket ind i Gorilla-glas.

Det er en lækker og ikke mindst hårdfør pc, men prisen er også derefter. Du skal slippe ikke mindre end 11.999 kroner, hvis du vil have glas-pc'en med hjem fra butikkerne den 15. juni.

Men der er godt nyt - Spectre XT er nemlig ovenståendes slanke tvilling i lidt mindre flashy påklædning.

Indvendig er den identisk med den første Spectre-model, men hvis du kan undvære Gorilla-glas og "nøjes" med metalkabinettet, kan du spare 3.000 kroner. Spectre XT kan købes for 8.999 kroner om en lille måneds tid.

I sensommeren eller til efteråret kommer der en Spectre XT Pro med Windows 7 Professional til erhvervslivet.

På videoen herover kan du se, hvordan DJ Noize scratchede live ved HP's pc-lancering.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S