IBM er et mere sexet brand end Google

It-firmaer dominerer listen over de mest værdifulde brands. Men Googles dominans er blevet mindre.

Er gode gamle IBM virkeligt et mere cool og sexet mærke end Google?

I Danmark har selskabet millionunderskud og har netop måttet starte en stor fyringsrunde. Men på globalt plan står IBM stærkt - endda stærkere end Google, hvis man regner alle brand-faktorer sammen og gør selskabets gode navn og rygte - og alle de andre ting, der omfatter varemærke-værdi - op i dollars.

Den opgørelse har det amerikanske firma MillwardBrown gjort de sidste mange år, og på den nyeste liste over verdens mest værdifulde brands, har IBM overhalet Google på andenpladsen.

Søgemaskinefirmaet, der indekserer verdens kulturarv og i øvrigt aldrig gør noget decideret ondt, er dermed reduceret til en tredjeplads på imagelisten. Nummer ét er naturligvis Apple.

Måske har man hos Microsoft lidt den samme følelse, som Googles image-ansvarlige må have over at være blevet overhalet i cool-konkurrencen af en tidligere maskin-producent, der fik sit navn i 1924.

Microsoft er naturligvis også højt oppe på listen over verdens mest værdifulde brands, men et enkelt andet firma er altså bedre: Fastfood-kæden McDonalds, der hovedsageligt kan berømmes for sine betydelige bidrag til en amerikanske fedme-epidemi, er ifølge brand-listen et mere interessant og mindeværdigt varemærke end Microsoft.

Som it-mand- eller kvinde bør du notere dig, at syv ud af de ti mest værdifulde brands i verden er it- eller telecom-firmaer - og at firmaerne i din branche udgjorde hele 44 procent af de samlede værdier i hele top 100 listen over de fedeste globale brands.

Et af de it-firmaer, man har hørt mest om på det seneste, ligger trods stor vækst stadig relativt langt nede på listen: Selskabet, der takket være omtale i forbindelse med en børsintroduktion er hoppet frem til 19. pladsen på værdilisten, går under navnet Facebook.
 
Værdisættelsen af selskabernes omdømme er foretaget ud fra en kompleks vurdering af en bred vifte af brand-faktorer nærmere beskrevet i markedsførings-sprog her.

Se hele top100 listen her.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S