IBM forbyder Siri

Den digitale assistent er bandlyst i IBM's interne netværk. Big Blue frygter at Siri er en sladrehank.

Artikel top billede

IBM har ligesom mange andre virksomheder en "Bring Your Own Device" politik, hvor man tillader at medarbejderne kan tage deres egne smartphones og tavlecomputere med på arbejde. Men selvom de ansatte gerne må benytte deres egen iPhone, er det forbudt at bruge den digitale assistent Siri. IBM frygter, at de talte forespørgsler bliver overført til Apple og gemt, skriver MIT Technology Review.

Siri er en stemmestyret digital butler, som kan finde alle slags informationer. Når du snakker med Siri bliver optagelsen sendt til Apple og konverteret til tekst, hvorefter den bliver færdigbehandlet og resultatet sendt tilbage til telefonen. Siri overfører også mange andre informationer, som f.eks. navne på personer i adressebogen (nødvendigt hvis du beder Siri om at ringe op til en kontakt).

Apple fortæller ikke, hvor længe disse informationer bliver gemt på serverne eller hvem der har adgang til at se dem.

Wired har kigget nærmere på licensaftalen for iPhone og fundet følgende afsnit:

"By using Siri or Dictation, you agree and consent to Apple's and its subsidiaries' and agents' transmission, collection, maintenance, processing, and use of this information, including your voice input and User Data, to provide and improve Siri, Dictation, and other Apple products and services".

Det kan være meget personlige og følsomme informationer, der lander hos Apple, og det har da også fået American Civil Liberties Union til at advare mod Siri.  

Men det samme problem gælder for mange andre applikationer og internet-tjenester. Google sender også din søgeforespørgsel til firmaets servere og gemmer data om brugerne. Men IBM har ikke forbudt Google.

Måske er forklaringen på IBM's bekymringer, at Siri kan bruges til at diktere beskeder, som så bliver gemt hos Apple. Desuden har Google indvilliget i at anonymisere sine søgeresultater efter ni måneder.

Det er kun 40.000 ud af de omkring 400.000 IBM-ansatte, der har fået udleveret en BlackBerry-telefon, mens omkring 80.000 bruger deres egne smartphones og tablets på arbejdet. Herunder altså også iPhones, men uden Siri.

IBM har også forbudt Dropbox, fordi man frygter at det kan bruges til at lække fortrolige data, og det er heller ikke tilladt at sende sin IBM-mail videre til en offentlig mailtjeneste eller bruge sin smartphone til at oprette en åben Wi-Fi hotspot.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S