IBM forbyder Siri

Den digitale assistent er bandlyst i IBM's interne netværk. Big Blue frygter at Siri er en sladrehank.

Artikel top billede

IBM har ligesom mange andre virksomheder en "Bring Your Own Device" politik, hvor man tillader at medarbejderne kan tage deres egne smartphones og tavlecomputere med på arbejde. Men selvom de ansatte gerne må benytte deres egen iPhone, er det forbudt at bruge den digitale assistent Siri. IBM frygter, at de talte forespørgsler bliver overført til Apple og gemt, skriver MIT Technology Review.

Siri er en stemmestyret digital butler, som kan finde alle slags informationer. Når du snakker med Siri bliver optagelsen sendt til Apple og konverteret til tekst, hvorefter den bliver færdigbehandlet og resultatet sendt tilbage til telefonen. Siri overfører også mange andre informationer, som f.eks. navne på personer i adressebogen (nødvendigt hvis du beder Siri om at ringe op til en kontakt).

Apple fortæller ikke, hvor længe disse informationer bliver gemt på serverne eller hvem der har adgang til at se dem.

Wired har kigget nærmere på licensaftalen for iPhone og fundet følgende afsnit:

"By using Siri or Dictation, you agree and consent to Apple's and its subsidiaries' and agents' transmission, collection, maintenance, processing, and use of this information, including your voice input and User Data, to provide and improve Siri, Dictation, and other Apple products and services".

Det kan være meget personlige og følsomme informationer, der lander hos Apple, og det har da også fået American Civil Liberties Union til at advare mod Siri.  

Men det samme problem gælder for mange andre applikationer og internet-tjenester. Google sender også din søgeforespørgsel til firmaets servere og gemmer data om brugerne. Men IBM har ikke forbudt Google.

Måske er forklaringen på IBM's bekymringer, at Siri kan bruges til at diktere beskeder, som så bliver gemt hos Apple. Desuden har Google indvilliget i at anonymisere sine søgeresultater efter ni måneder.

Det er kun 40.000 ud af de omkring 400.000 IBM-ansatte, der har fået udleveret en BlackBerry-telefon, mens omkring 80.000 bruger deres egne smartphones og tablets på arbejdet. Herunder altså også iPhones, men uden Siri.

IBM har også forbudt Dropbox, fordi man frygter at det kan bruges til at lække fortrolige data, og det er heller ikke tilladt at sende sin IBM-mail videre til en offentlig mailtjeneste eller bruge sin smartphone til at oprette en åben Wi-Fi hotspot.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS