USA går i cyberkrig

Den amerikanske udenrigsminister har for første gang indrømmet, at USA selv bruger hackere til at angribe sine fjender på nettet.

Artikel top billede

I en tale onsdag aften hos Special Operations Command fortalte udenrigsminister Hillary Clinton, at ministeriets egne hackere har angrebet Al-Qaeda på nettet og udskiftet indholdet på hjemmesider. Det er første gang, at den amerikanske regering har leveret så mange detaljer om en konkret hacker-operation mod landets fjender.

Clinton fortalte at Al-Qaeda i Yemen har forsøgt at sprede rekrutterings-propaganda på forskellige stamme-sites.

"Inden for 48 timer havde vores hold fyldt de samme sites med ændrede versioner ... som viste ofrene for Al-Qaedas angreb i Yemen," sagde Clinton ifølge Washington Post.

Hun fortalte også at udenrigsministeriet samarbejder med militæret og efterretnings-tjenester om at gennemføre hacker-operationer. U.S. Central Command har et digitalt udrykningshold, som holder øje med blogs og fora og blander sig i debatten for at udfordre de brugere, som er moderate i deres tone.

"Vi prøver at koncentrere vores energi og indsats ... på dem som ikke er blevet radikaliseret. Ideen er at søge derhen, hvor dialogen finder sted," forklarede den tidligere chef for holdet, major David Nevers, i et interview tidligere i år.

Men andre eksperter sætter spørgsmålstegn ved, om det faktisk hjælper at sprede anti-propaganda på nettet. Ifølge Associated Press har de amerikanske statshackere blandt andet udskiftet billeder af ligkister med amerikanske soldater og i stedet plantet billeder med civile ofre for terrorangreb.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job