USA går i cyberkrig

Den amerikanske udenrigsminister har for første gang indrømmet, at USA selv bruger hackere til at angribe sine fjender på nettet.

Artikel top billede

I en tale onsdag aften hos Special Operations Command fortalte udenrigsminister Hillary Clinton, at ministeriets egne hackere har angrebet Al-Qaeda på nettet og udskiftet indholdet på hjemmesider. Det er første gang, at den amerikanske regering har leveret så mange detaljer om en konkret hacker-operation mod landets fjender.

Clinton fortalte at Al-Qaeda i Yemen har forsøgt at sprede rekrutterings-propaganda på forskellige stamme-sites.

"Inden for 48 timer havde vores hold fyldt de samme sites med ændrede versioner ... som viste ofrene for Al-Qaedas angreb i Yemen," sagde Clinton ifølge Washington Post.

Hun fortalte også at udenrigsministeriet samarbejder med militæret og efterretnings-tjenester om at gennemføre hacker-operationer. U.S. Central Command har et digitalt udrykningshold, som holder øje med blogs og fora og blander sig i debatten for at udfordre de brugere, som er moderate i deres tone.

"Vi prøver at koncentrere vores energi og indsats ... på dem som ikke er blevet radikaliseret. Ideen er at søge derhen, hvor dialogen finder sted," forklarede den tidligere chef for holdet, major David Nevers, i et interview tidligere i år.

Men andre eksperter sætter spørgsmålstegn ved, om det faktisk hjælper at sprede anti-propaganda på nettet. Ifølge Associated Press har de amerikanske statshackere blandt andet udskiftet billeder af ligkister med amerikanske soldater og i stedet plantet billeder med civile ofre for terrorangreb.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job