USA går i cyberkrig

Den amerikanske udenrigsminister har for første gang indrømmet, at USA selv bruger hackere til at angribe sine fjender på nettet.

Artikel top billede

I en tale onsdag aften hos Special Operations Command fortalte udenrigsminister Hillary Clinton, at ministeriets egne hackere har angrebet Al-Qaeda på nettet og udskiftet indholdet på hjemmesider. Det er første gang, at den amerikanske regering har leveret så mange detaljer om en konkret hacker-operation mod landets fjender.

Clinton fortalte at Al-Qaeda i Yemen har forsøgt at sprede rekrutterings-propaganda på forskellige stamme-sites.

"Inden for 48 timer havde vores hold fyldt de samme sites med ændrede versioner ... som viste ofrene for Al-Qaedas angreb i Yemen," sagde Clinton ifølge Washington Post.

Hun fortalte også at udenrigsministeriet samarbejder med militæret og efterretnings-tjenester om at gennemføre hacker-operationer. U.S. Central Command har et digitalt udrykningshold, som holder øje med blogs og fora og blander sig i debatten for at udfordre de brugere, som er moderate i deres tone.

"Vi prøver at koncentrere vores energi og indsats ... på dem som ikke er blevet radikaliseret. Ideen er at søge derhen, hvor dialogen finder sted," forklarede den tidligere chef for holdet, major David Nevers, i et interview tidligere i år.

Men andre eksperter sætter spørgsmålstegn ved, om det faktisk hjælper at sprede anti-propaganda på nettet. Ifølge Associated Press har de amerikanske statshackere blandt andet udskiftet billeder af ligkister med amerikanske soldater og i stedet plantet billeder med civile ofre for terrorangreb.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S