USA går i cyberkrig

Den amerikanske udenrigsminister har for første gang indrømmet, at USA selv bruger hackere til at angribe sine fjender på nettet.

Artikel top billede

I en tale onsdag aften hos Special Operations Command fortalte udenrigsminister Hillary Clinton, at ministeriets egne hackere har angrebet Al-Qaeda på nettet og udskiftet indholdet på hjemmesider. Det er første gang, at den amerikanske regering har leveret så mange detaljer om en konkret hacker-operation mod landets fjender.

Clinton fortalte at Al-Qaeda i Yemen har forsøgt at sprede rekrutterings-propaganda på forskellige stamme-sites.

"Inden for 48 timer havde vores hold fyldt de samme sites med ændrede versioner ... som viste ofrene for Al-Qaedas angreb i Yemen," sagde Clinton ifølge Washington Post.

Hun fortalte også at udenrigsministeriet samarbejder med militæret og efterretnings-tjenester om at gennemføre hacker-operationer. U.S. Central Command har et digitalt udrykningshold, som holder øje med blogs og fora og blander sig i debatten for at udfordre de brugere, som er moderate i deres tone.

"Vi prøver at koncentrere vores energi og indsats ... på dem som ikke er blevet radikaliseret. Ideen er at søge derhen, hvor dialogen finder sted," forklarede den tidligere chef for holdet, major David Nevers, i et interview tidligere i år.

Men andre eksperter sætter spørgsmålstegn ved, om det faktisk hjælper at sprede anti-propaganda på nettet. Ifølge Associated Press har de amerikanske statshackere blandt andet udskiftet billeder af ligkister med amerikanske soldater og i stedet plantet billeder med civile ofre for terrorangreb.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job