Nyt job til Carsten Braunschweig

Tech Datas tidligere landechef dropper ambitionerne om at være selvstændig og er nu startet som udviklingschef i transportfirmaet Dancargo.

Artikel top billede

Erfaringerne fra it-distribution er en af de kvalifikationer, som har skaffet Carsten Braunschweig jobbet som udviklingschef i transportfirmaet Dancargo.

"Jobbet går ud på at udvikle de logistiktjenester, som Dancargo forvejen tilbyder i Skandinavien. Jeg med erfaringer, jeg har fra den anden side af bordet som køber af de her tjenester. Varer flyttes fra A til B og hver lille forbedring øger kundetilfredsheden, så min opgave er at optimere værdikæden og transformere kundernes faste omkostninger til husleje og lagerplads, så pengene i stedet kan bruges på noget andet," fortæller Carsten Braunscweig, som startede i sit nye job den 7. maj.

Siden han i begyndelsen af 2011 overlod direktørposten i Tech Data til Jørn Rosenmeier, har han været medejer i rådgivningsvirksomheden HH Gruppen. Det projekt har han nu lagt på hylden.

"Det var noget, jeg skulle prøve af, for at finde ud af, om jeg skulle være selvstændig. Men jeg må bare konstatere, at jeg befinder mig bedst i en organisation," siger Carsten Braunschweig, der også har en fortid hos it-distributøren Ingram Micro, hvor han var landechef frem til 2007.

Han betragter ikke sit aktuelle karrierespring som et farvel til it-branchen.

"Jeg håber, jeg kan være med til at gøre it-branchen mere effektiv, derfra hvor jeg er nu. Der skal leveres varer til forhandlere, retailkæder og de virtuelle hylder i webshops. Men jeg er jo kommet til en ny branche med noget nyt blod. Det kunne man også godt bruge lidt af i it-branchen," slutter han.

Se også:

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job