"Det er jødeforfølgelse, Google"

Franskmænd er igen sure på Google.

Artikel top billede

Google Suggest har igen fået en gruppe folk til at blive sure på søgefirmaet.

Google Suggest er den teknik, der hjælper besøgende med at finde det, de søger, ved at foreslå afslutninger på de besøgendes forespørgsler. Algoritmen kigger i Googles historik og leder efter, hvad andre tidligere har søgt på i den samme kontekst.

I Frankrig er en dommer blevet bedt om at løse en tvist mellem Google og flere borgerretsorganisationer. Anti-racisme-foreningerne vil have Google til stoppe med at afslutte foreslåede søgninger med ordet "jøde".

Diskussionen udspringer af, at mange franskmænd åbenbart tit spørger Google, om den eller den person er jøde. Derfor bliver mange navne-søgninger koblet med ordet jøde.
Problemet er, at det i Frankrig er lovstridigt at opbevare databaser over personers etnicitet. Det skriver Sydney Morning Herald.

En gammel strid

Det er den samme funktioner, der tidligere har bragt Google i fedtefadet, fordi algoritmen foreslog, at søgningen "Black people" afsluttes med "...stole my car".

I Frankrig er borgerretsorganisationerne sure over de smarte søgninger, fordi de betyder, at "brugere hver dag uopfordret og systematisk bliver udsat for, at kendte forretningsfolk, mediepersoner og politikere bliver omtalt som jøder," som grupperne beskriver det.

Google gentager i denne sag sit svar fra tidligere tvister og peger på, at forslagene er 100 procent automatisk genereret ud fra tidligere søgninger.

Klagerne stammer fra foreningerne SOS Racisme, Bevægelsen mod racisme og for venskab mellem folkeslag (MRAP) og International League Against Racism and anti-Semitism (LICRA).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS