Ved du hvorfor dine besøgende farer vild på din hjemmeside?

Din 404-side skal være intelligent - ellers er den kun til pynt.

Artikel top billede

Foto af Ray Jones. CC-licens By-sa2.0

I går blev landets bedste webbutikker kåret. Men vindere kan også lave fejl.

Ud af de 24 finalister havde en fjerdedel ingen fejl-side (404-side) og halvdelen af finalisterne havde slet ikke nogen sporing på deres fejl-side via Google Analytics. For eksempel roste E-conomic.

Der har talknuser og webanalytiker Jacob Kildebogaard regnet sig frem til.

En 404-side opsamler de tilfælde, hvor en besøgende enten har tastet url'en forkert, eller hvor den side, han gerne ville besøge, er flyttet eller slettet.

Den manglende tracking af trafikken til og fra fejlsiden kan betyde, at hjemmesideejerne aldrig bliver klogere og ikke får rettet årsagerne til fejlene.

Gør Google skuffet

Jacob Kildebogaard mener grundlæggende, at firmaer, der til dagligt forsøger at konvertere webbesøgende til kunder, klokker i det, hvis de slet ikke har nogen 404-side, der kan hjælpe besøgende på rette vej.

"Hvis en bruger lander på en død side og ikke kan komme videre, så risikerer man at gå glip af et salg eller et lead. Og man giver brugeren en dårlig oplevelse med sitet," siger Jacob Kildebogaard.

Men der er også mere langsigtede konsekvenser ved ikke at have et klart overblik over fejlkilder. Det kan gå ud over søgemaskineoptimeringen, fordi Google på sigt vil fjerne indekseringer af døde links.

"Samtidigt kan værdifulde links fra andre sites blive mindre værdifulde, fordi de ikke henviser til noget relevant," siger Jacob Kildebogaard, som har berørt emnet lidt mere grundigt på sin blog Webanalytiker.dk.

Hvad gør jeg?

Jacob Kildebogaard mener, at Google Analytics er den mest detaljerede måde at analyse fejlkilder på.

Når man har fået sat sit analyseredskab op, hvad skal man så kigge efter?

"Jeg ville begynde at rette de 20 fejlsider, der har flest sidevisninger internt. Så kan man også analysere de fejlsider, hvor trafikken er kommet fra et andet site, hvor der er noget linkværdi, der går tabt eller mindskes," siger Jacob Kildebogaard, der driver firmaet Webjuice.

Der findes andre metoder at logge og tracke trafikken til et firmas 404-side for eksempel direkte i nogle CMS'er. Men Jacob Kildebogaard mener, at Google Analytics er det mest oplagte og præcise redskab.

Google Analytics giver mulighed for at se, om mange besøgende lander på en fejl-hjemmeside som konsekvens af forkerte links på andre hjemmesider. Man kan også se bounce-raten - altså hvor mange besøgende der forlader hjemmesiden som konsekvens af en fejlside.

Har dit firma landets flotteste 404-side?

ComON er lige nu i færd med at finde landets mest kreative og flotteste fejlside hos firmaer og private. Du kan stadig nå at deltage. Læs mere her.
Vi kårer en vinder, når vi har modtaget alle nominerede 1. juni. Firmaet eller personen med landets lækreste 404-side vinder en udgave af Adobes "Creative Suite Master Collection", så firmaets grafikere og udviklere kan fortsætte med at lave lige så flotte resultater.
Adobe® Creative Suite® 6-softwaren tilbyder en hel ny oplevelse til digital medieudvikling, der giver dig mulighed for at arbejde lynhurtigt og nå ud til publikum uanset hvor de befinder sig. Læs mere om CS hos Adobe.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice