Er du glad eller er det et falsk smil? Computeren kan afsløre dig?

Algoritme kan adskille løgn og latin.

Artikel top billede

(Foto: thefuturistics - Flickr: http://www.flickr.com/photos/thefuturistics/1351654940/)

Er politikerens smil ægte, eller prøver han bare at lade som om, det er tilfældet? 

Det kan du snart få direkte besked om.

Forskere på det navnkundige amerikanske universitet MIT har udviklet en algoritme, der kan se forskel på ægte smil og et påtaget et af slagsen, skriver Mashable.

På MIT's Media Lab blev forsøgspersoner bedt om at foregive glæde og frustrationer. Andre forsøgspersoner fik til opgave at læse tekster, der havde som formål at fremme de samme følelser. Og begge grupper blev optaget på video.

Opdagelsen var, at uanset om man fik til opgave at foregive glæde eller præget til at føle glæde, så smilede personerne lige meget. Smilet kan altså skjule mere negative følelser. 

Videooptagelserne opsnappede dog nogle nuancer, der betyder, at man kan se forskel på reelle og påtagede smil. På baggrund af det har forskerne sammensat en algoritme, der nu kan tolke på ægte smil med en 92 procents sikkerhed. En menneskelig testgruppe ramte kun rigtigt halvdelen af gangene. Det kan man læse mere om i undersøgelsen

Et sjældent eksempel på at kunstig intelligens rent faktisk kan vise sig mere præcis omkring menneskelige følelser.

Et tegn på et falsk smil er for eksempel, at det ofte skabes med blot en enkel muskel i mundvigen. Et ægte smil derimod er kendetegnende ved, at kinderne ubevidst hæver sig, og man kniber øjet lidt sammen.

Who cares?

Men hvad skal vi bruge den forskning til?

Forskerne mener, at det kan anvendes i udviklingssammenhæng, hvor man underviser i fremtoning og pr. For eksempel af politikere der gerne vil fremstå så troværdige og ærlige som muligt.

En anden mulighed er videreudvikling af de kameraer, der automatisk aktiveres via smil. I fremtiden "knipser" de måske først, når der er ægte glæde at spore.

I markedsførings øjemed kan smile-kendskab være med til at afkode, om modtagere rent faktisk er glade for budskaber og produkter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse