Russisk søgemaskine vil angribe Google

Yandex er allerede større end Google i Rusland og nu vil selskabet også udfordre søgegiganten i resten af verden.

Artikel top billede

Den største russiske søgemaskine Yandex gør nu klar til at angribe giganten Google på det internationale marked. Det fortalte Yandex-chef Arkady Volozh på konferencen Digital Life Design (DLD) i Moskva, skriver Futurezone.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Det har været svært for Google at erobre det kinesiske marked og selskabet har opgivet sit samarbejde med de kinesiske censur-myndigheder, hvilket har gjort det endnu sværere. Kina er dog verdens største internet-marked med over 500 mio. internet-brugere.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Samtidig forsøger Rusland at skabe sit eget Silicon Valley i Skolkowo, som ligger omkring 20 kilometer vest for Moskvas centrum. Her vil man samle forskning og unge teknologifirmaer. Det såkaldte Projekt Skolkowo var medarrangør for DLD-konferencen i Moskva.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job