Russisk søgemaskine vil angribe Google

Yandex er allerede større end Google i Rusland og nu vil selskabet også udfordre søgegiganten i resten af verden.

Artikel top billede

Den største russiske søgemaskine Yandex gør nu klar til at angribe giganten Google på det internationale marked. Det fortalte Yandex-chef Arkady Volozh på konferencen Digital Life Design (DLD) i Moskva, skriver Futurezone.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Det har været svært for Google at erobre det kinesiske marked og selskabet har opgivet sit samarbejde med de kinesiske censur-myndigheder, hvilket har gjort det endnu sværere. Kina er dog verdens største internet-marked med over 500 mio. internet-brugere.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Samtidig forsøger Rusland at skabe sit eget Silicon Valley i Skolkowo, som ligger omkring 20 kilometer vest for Moskvas centrum. Her vil man samle forskning og unge teknologifirmaer. Det såkaldte Projekt Skolkowo var medarrangør for DLD-konferencen i Moskva.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S