Russisk søgemaskine vil angribe Google

Yandex er allerede større end Google i Rusland og nu vil selskabet også udfordre søgegiganten i resten af verden.

Artikel top billede

Den største russiske søgemaskine Yandex gør nu klar til at angribe giganten Google på det internationale marked. Det fortalte Yandex-chef Arkady Volozh på konferencen Digital Life Design (DLD) i Moskva, skriver Futurezone.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Det har været svært for Google at erobre det kinesiske marked og selskabet har opgivet sit samarbejde med de kinesiske censur-myndigheder, hvilket har gjort det endnu sværere. Kina er dog verdens største internet-marked med over 500 mio. internet-brugere.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Samtidig forsøger Rusland at skabe sit eget Silicon Valley i Skolkowo, som ligger omkring 20 kilometer vest for Moskvas centrum. Her vil man samle forskning og unge teknologifirmaer. Det såkaldte Projekt Skolkowo var medarrangør for DLD-konferencen i Moskva.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job