Russisk søgemaskine vil angribe Google

Yandex er allerede større end Google i Rusland og nu vil selskabet også udfordre søgegiganten i resten af verden.

Artikel top billede

Den største russiske søgemaskine Yandex gør nu klar til at angribe giganten Google på det internationale marked. Det fortalte Yandex-chef Arkady Volozh på konferencen Digital Life Design (DLD) i Moskva, skriver Futurezone.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Det har været svært for Google at erobre det kinesiske marked og selskabet har opgivet sit samarbejde med de kinesiske censur-myndigheder, hvilket har gjort det endnu sværere. Kina er dog verdens største internet-marked med over 500 mio. internet-brugere.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Samtidig forsøger Rusland at skabe sit eget Silicon Valley i Skolkowo, som ligger omkring 20 kilometer vest for Moskvas centrum. Her vil man samle forskning og unge teknologifirmaer. Det såkaldte Projekt Skolkowo var medarrangør for DLD-konferencen i Moskva.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job