Internet Defense League skal beskytte nettet

En ny sammenslutning skal fungere som et værn mod love og tiltag, der truer friheden på nettet.

Artikel top billede

Tilbage i januar gik tusindvis af websites i sort for at protestere mod den kontroversielle antipirat-lov SOPA, der blev sammenlignet med internet-censur. Det blev en succes for SOPA's modstandere og loven blev udskudt på ubestemt tid. Nu er gruppen bag den oprindelige protest gået sammen i en ny koalition, der skal beskytte nettet mod trusler af enhver art med de samme midler.

Det initiativ kalder sig selv Internet Defense League og det er ikke kun navnet, der lyder som noget fra superheltenes verden. Gruppen beskriver sig selv som nettets "bat-signal" og har designet et logo, som minder om den klassiske Batman-lampe på taget af politistationen i Gotham City.

"Sammen kan vores websteder og personlige netværk mobilisere planeten for at forsvare nettet mod dårlige love og monopoler," hedder det på den nye hjemmeside for Internet Defense League.

Ifølge Huffington Post sker den officielle lancering om to uger, og til den tid vil man afsløre navnene på de internet-firmaer, der er gået med i kampen. Både Reddit og Wordpress skulle være blandt de første.

Hos Internet Defense League kan man tilmelde sig med sin hjemmeside- og mail-adresse. Herefter vil man modtage en besked, når der dukker en "trussel" op, og medlemmerne kan så vælge at sprede budskabet på deres egen hjemmeside eller profil på et socialt netværk med et enkelt klik.

Medlemmerne kan også integrere en kontakt-formular på deres side, hvor man kan sende et protestbrev til sine lokale lovgivere.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job