Internet Defense League skal beskytte nettet

En ny sammenslutning skal fungere som et værn mod love og tiltag, der truer friheden på nettet.

Artikel top billede

Tilbage i januar gik tusindvis af websites i sort for at protestere mod den kontroversielle antipirat-lov SOPA, der blev sammenlignet med internet-censur. Det blev en succes for SOPA's modstandere og loven blev udskudt på ubestemt tid. Nu er gruppen bag den oprindelige protest gået sammen i en ny koalition, der skal beskytte nettet mod trusler af enhver art med de samme midler.

Det initiativ kalder sig selv Internet Defense League og det er ikke kun navnet, der lyder som noget fra superheltenes verden. Gruppen beskriver sig selv som nettets "bat-signal" og har designet et logo, som minder om den klassiske Batman-lampe på taget af politistationen i Gotham City.

"Sammen kan vores websteder og personlige netværk mobilisere planeten for at forsvare nettet mod dårlige love og monopoler," hedder det på den nye hjemmeside for Internet Defense League.

Ifølge Huffington Post sker den officielle lancering om to uger, og til den tid vil man afsløre navnene på de internet-firmaer, der er gået med i kampen. Både Reddit og Wordpress skulle være blandt de første.

Hos Internet Defense League kan man tilmelde sig med sin hjemmeside- og mail-adresse. Herefter vil man modtage en besked, når der dukker en "trussel" op, og medlemmerne kan så vælge at sprede budskabet på deres egen hjemmeside eller profil på et socialt netværk med et enkelt klik.

Medlemmerne kan også integrere en kontakt-formular på deres side, hvor man kan sende et protestbrev til sine lokale lovgivere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S