Internet Defense League skal beskytte nettet

En ny sammenslutning skal fungere som et værn mod love og tiltag, der truer friheden på nettet.

Artikel top billede

Tilbage i januar gik tusindvis af websites i sort for at protestere mod den kontroversielle antipirat-lov SOPA, der blev sammenlignet med internet-censur. Det blev en succes for SOPA's modstandere og loven blev udskudt på ubestemt tid. Nu er gruppen bag den oprindelige protest gået sammen i en ny koalition, der skal beskytte nettet mod trusler af enhver art med de samme midler.

Det initiativ kalder sig selv Internet Defense League og det er ikke kun navnet, der lyder som noget fra superheltenes verden. Gruppen beskriver sig selv som nettets "bat-signal" og har designet et logo, som minder om den klassiske Batman-lampe på taget af politistationen i Gotham City.

"Sammen kan vores websteder og personlige netværk mobilisere planeten for at forsvare nettet mod dårlige love og monopoler," hedder det på den nye hjemmeside for Internet Defense League.

Ifølge Huffington Post sker den officielle lancering om to uger, og til den tid vil man afsløre navnene på de internet-firmaer, der er gået med i kampen. Både Reddit og Wordpress skulle være blandt de første.

Hos Internet Defense League kan man tilmelde sig med sin hjemmeside- og mail-adresse. Herefter vil man modtage en besked, når der dukker en "trussel" op, og medlemmerne kan så vælge at sprede budskabet på deres egen hjemmeside eller profil på et socialt netværk med et enkelt klik.

Medlemmerne kan også integrere en kontakt-formular på deres side, hvor man kan sende et protestbrev til sine lokale lovgivere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura