Lenovo lover kanalen mersalg for milliarder

Pc-leverandøren Lenovo, vil være verdens største og lover at levere det mersalg til kanalen på seks milliarder kroner, som det kræver at nå målet.

Artikel top billede

Berlin: På sin årlige EMEA Channel Conference erklærede den kinesiske pc-leverandør Lenovo frejdigt, at den vil øge salgsvolumen i kanalen med milliarder af kroner.

For at nå sit mål om at blive en af de tre største pc-leverandører i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) og den største på verdensplan skal Lenovo alene i år pumpe yderligere salg ud i kanalen til en værdi af knap seks milliarder kroner.

Målet om at blive verdens største skal nås inden udløbet af Lenovos regnskabsår i marts 2013, erklærer selskabets administrerende direktør og formand for bestyrelsen Yuanqing Yang.

Ved et pressemøde på konferencen i et solbeskinnet Berlin sagde Lenovos Gianfranco Lanci, EMEA præsident og senior vicepræsident blandt andet:

"De fleste af vores konkurrenter kæmper hårdt for at nå deres mål, mens vi de sidste to år har været den hurtigst voksende virksomhed i pc-branchen."

Partnerne er afgørende

Gianfranco Lanci gav de mange partnere og det tætte samarbejde med partnerne i kanalen æren for Lenovos succes, inden han gav ordet til Vincent Fauquenot der er Lenovos products and channels vicepræsident i EMEA.

"Vi er overbevist om, at kvaliteten af vores produkter sammen med de salgs- og incentive-programmer vi sætter i værk betyder, at vi når vores mål," siger Vincent Fauquenot, som gerne erkender, at selskabets ambitioner er "ret høje".

Lenovo har nået og passeret adskillige milepæle den senere tid:

* De sidste 10 kvartaler har Lenovo været den hurtigst voksende pc-leverandør i verden.
* Selskabet er verdens næststørste pc-leverandør.
* De seneste 12 kvartaler er Lenovo vokset mere end markedet.

"Dertil kommer, at vi nu, to år før planlagt, har en andel af verdensmarkedet for pc'er på 13 procent," siger Vincent Fauquenot.

I regnskabsåret 2011/12 omsatte Lenovo for næsten 180 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS