Lenovo lover kanalen mersalg for milliarder

Pc-leverandøren Lenovo, vil være verdens største og lover at levere det mersalg til kanalen på seks milliarder kroner, som det kræver at nå målet.

Artikel top billede

Berlin: På sin årlige EMEA Channel Conference erklærede den kinesiske pc-leverandør Lenovo frejdigt, at den vil øge salgsvolumen i kanalen med milliarder af kroner.

For at nå sit mål om at blive en af de tre største pc-leverandører i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) og den største på verdensplan skal Lenovo alene i år pumpe yderligere salg ud i kanalen til en værdi af knap seks milliarder kroner.

Målet om at blive verdens største skal nås inden udløbet af Lenovos regnskabsår i marts 2013, erklærer selskabets administrerende direktør og formand for bestyrelsen Yuanqing Yang.

Ved et pressemøde på konferencen i et solbeskinnet Berlin sagde Lenovos Gianfranco Lanci, EMEA præsident og senior vicepræsident blandt andet:

"De fleste af vores konkurrenter kæmper hårdt for at nå deres mål, mens vi de sidste to år har været den hurtigst voksende virksomhed i pc-branchen."

Partnerne er afgørende

Gianfranco Lanci gav de mange partnere og det tætte samarbejde med partnerne i kanalen æren for Lenovos succes, inden han gav ordet til Vincent Fauquenot der er Lenovos products and channels vicepræsident i EMEA.

"Vi er overbevist om, at kvaliteten af vores produkter sammen med de salgs- og incentive-programmer vi sætter i værk betyder, at vi når vores mål," siger Vincent Fauquenot, som gerne erkender, at selskabets ambitioner er "ret høje".

Lenovo har nået og passeret adskillige milepæle den senere tid:

* De sidste 10 kvartaler har Lenovo været den hurtigst voksende pc-leverandør i verden.
* Selskabet er verdens næststørste pc-leverandør.
* De seneste 12 kvartaler er Lenovo vokset mere end markedet.

"Dertil kommer, at vi nu, to år før planlagt, har en andel af verdensmarkedet for pc'er på 13 procent," siger Vincent Fauquenot.

I regnskabsåret 2011/12 omsatte Lenovo for næsten 180 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Product Owner til samfundsvigtige it-løsninger

    Midtjylland

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Erhvervsstyrelsen

    AI-udvikler til LLM-team i Erhvervsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S