Lenovo lover kanalen mersalg for milliarder

Pc-leverandøren Lenovo, vil være verdens største og lover at levere det mersalg til kanalen på seks milliarder kroner, som det kræver at nå målet.

Artikel top billede

Berlin: På sin årlige EMEA Channel Conference erklærede den kinesiske pc-leverandør Lenovo frejdigt, at den vil øge salgsvolumen i kanalen med milliarder af kroner.

For at nå sit mål om at blive en af de tre største pc-leverandører i EMEA (Europa, Mellemøsten og Afrika) og den største på verdensplan skal Lenovo alene i år pumpe yderligere salg ud i kanalen til en værdi af knap seks milliarder kroner.

Målet om at blive verdens største skal nås inden udløbet af Lenovos regnskabsår i marts 2013, erklærer selskabets administrerende direktør og formand for bestyrelsen Yuanqing Yang.

Ved et pressemøde på konferencen i et solbeskinnet Berlin sagde Lenovos Gianfranco Lanci, EMEA præsident og senior vicepræsident blandt andet:

"De fleste af vores konkurrenter kæmper hårdt for at nå deres mål, mens vi de sidste to år har været den hurtigst voksende virksomhed i pc-branchen."

Partnerne er afgørende

Gianfranco Lanci gav de mange partnere og det tætte samarbejde med partnerne i kanalen æren for Lenovos succes, inden han gav ordet til Vincent Fauquenot der er Lenovos products and channels vicepræsident i EMEA.

"Vi er overbevist om, at kvaliteten af vores produkter sammen med de salgs- og incentive-programmer vi sætter i værk betyder, at vi når vores mål," siger Vincent Fauquenot, som gerne erkender, at selskabets ambitioner er "ret høje".

Lenovo har nået og passeret adskillige milepæle den senere tid:

* De sidste 10 kvartaler har Lenovo været den hurtigst voksende pc-leverandør i verden.
* Selskabet er verdens næststørste pc-leverandør.
* De seneste 12 kvartaler er Lenovo vokset mere end markedet.

"Dertil kommer, at vi nu, to år før planlagt, har en andel af verdensmarkedet for pc'er på 13 procent," siger Vincent Fauquenot.

I regnskabsåret 2011/12 omsatte Lenovo for næsten 180 milliarder kroner.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Fagligt Fælles Forbund

Konsulent til Medlemskontaktcenter

Sydjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S