Her er Googles computer-brille

Google viser sin nye computer-brille frem. En tv-vært fik lov til at afprøve brillen - men kun ganske kort.

Artikel top billede

I april kunne Google bekræfte de mange rygter om, at man udvikler en Android-baseret computerbrille med "augmented reality". Nu har Google afsløret flere detaljer om sit Project Glass og vist brillen frem. Den skal give adgang til mange af de samme funktioner, som man kender fra en smartphone, men alle ikoner, beskeder og andre informationer bliver blændet direkte ind i synsfeltet.

Produktchef Steve Lee siger i et interview med Fast Company, at den store udfordring ligger i at integrere de forskellige tjenester i brillen på en fornuftig måde. Den nye enhed skal både kunne bruges af personer, der allerede har briller eller kontaktlinser og dem, som ikke normalt bruger briller.

Muligheden for at tage billeder er en af de vigtigste funktioner, men Lee ser de afgørende fordele i lokationsbaserede tjenester, hvor man kan få vist sin placering på et kort eller få hjælp til at finde den nærmeste restaurant eller cafe.

Han understreger at computerbrillen stadig ikke er færdig, men han regner dog ikke med, at det vil tage flere år at nå frem til det endelige produkt. Lee afviser en historie fra New York Times, som har meldt at brillen kommer inden nytår og skal koste mellem 250 og 600 dollar.

Beslutningen om at vise brillen allerede nu begrundes med, at man ønsker at indsamle reaktioner fra offentligheden og desuden ønsker at kunne teste brillen i det offentlige rum, uden at skulle holde det hemmeligt. Lee fortæller at han også selv går rundt med brillen i det daglige.

Google-medstifter Sergey Brin stillede forleden op i et tv-program med brillen på næsen. Den nedenstående video er et lille klip fra udsendelsen, der varer i en time. Her fik tv-værten Gavin Newsom også mulighed for at afprøve brillen og se et billede, som Brin havde taget af ham.

Brin betjente brillen ved at røre en touchpad på brillebøjlen. Senere skal den måske styres ved at hælde og nikke med hovedet eller med talte kommandoer.

Brillen bruger Google Goggles-teknologien. Goggles er en applikation til Android, hvor man kan tage billeder af fysiske genstande og få oplysninger om dem fra Googles databaser. Man kan sige, at hele verden dermed bliver søgbar. Det kan eksempelvis bruges til at hente oplysninger om malerier på et museum, seværdigheder eller varer i supermarkedet.

Denne teknologi skal altså indbygges direkte i Google-brillen, hvor man så f.eks. vil kunne få vist den billigste pris på det produkt, man har fundet i en butik. Eller man kunne forestille sig, at systemet kan bruge ansigtsgenkendelse til at identificere den person, du kigger på, og så hente oplysninger fra sociale netværk.

Forskeren Babak Parviz er også involveret i projektet. Han har tidligere udviklet en kontaktlinse, der fungerer som computerskærm. Så det er muligt, at en kommende version af ProjectGlass kan sættes direkte ind i øjet.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job