Krigen om fremtidens sim-kort er slut

Nu er der enighed om det nye sim-kort, som kun er halv så stort som det nuværende micro-sim-format.

Artikel top billede

Efter en længere strid om fremtidens standard for sim-kort ser det nu ud til, at parterne er nået til enighed. I en pressemeddelelse fortæller European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at man har vedtaget et nyt format for sim-kortet på et møde i den såkaldte Smart Card Platform Technical Committee.

Det nye såkaldte "fourth form factor card" er 40 procent mindre end det nuværende micro-sim-format. I forhold til et almindeligt sim-kort er størrelsen reduceret til en fjerdedel. Kortet måler 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. Det har den samme funktionalitet som de nuværende sim-kort og det kan sættes ind i en holder, så man kan bruge det i eksisterende telefoner. Så den eneste fordel er altså, at kortet kræver mindre plads i telefonen.

Det ser ud til at Apple har sat sig igennem med sit forslag til fremtidens sim-kort. Apple har kæmpet for at få støtte til sit nano-sim format og lovet at andre producenter kan få licensfri adgang til teknologien.

På den anden side stod Nokia, RIM og det Google-ejede Motorola, der kom med deres eget forslag til afløseren for det 20 år gamle sim-kort.

Deres forslag minder om microSD-hukommelseskortet, mens Apple ønskede at beholde det klassiske sim-design med en mindre plast-kant. Det nye kort består kun af chippen med en meget lille kant.

I Apples iPhone, iPad og Nokias Lumia anvender man allerede micro-sim-formatet. Det nye 4FF eller nano-sim-kort er nogenlunde lige så langt, som micro-sim-kortet er bredt. Nokia har kritiseret, at brugerne kan komme til at sætte kortet på den forkerte led i en micro-sim-slot, og finnerne har tidligere truet med at boykottere standarden og nægte licens til de nødvendige patenter.

Men ETSI regner med, at de 4,5 milliarder sim-kort som produceres hvert år snart kommer i det nye og mindre format.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos