Krigen om fremtidens sim-kort er slut

Nu er der enighed om det nye sim-kort, som kun er halv så stort som det nuværende micro-sim-format.

Artikel top billede

Efter en længere strid om fremtidens standard for sim-kort ser det nu ud til, at parterne er nået til enighed. I en pressemeddelelse fortæller European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at man har vedtaget et nyt format for sim-kortet på et møde i den såkaldte Smart Card Platform Technical Committee.

Det nye såkaldte "fourth form factor card" er 40 procent mindre end det nuværende micro-sim-format. I forhold til et almindeligt sim-kort er størrelsen reduceret til en fjerdedel. Kortet måler 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. Det har den samme funktionalitet som de nuværende sim-kort og det kan sættes ind i en holder, så man kan bruge det i eksisterende telefoner. Så den eneste fordel er altså, at kortet kræver mindre plads i telefonen.

Det ser ud til at Apple har sat sig igennem med sit forslag til fremtidens sim-kort. Apple har kæmpet for at få støtte til sit nano-sim format og lovet at andre producenter kan få licensfri adgang til teknologien.

På den anden side stod Nokia, RIM og det Google-ejede Motorola, der kom med deres eget forslag til afløseren for det 20 år gamle sim-kort.

Deres forslag minder om microSD-hukommelseskortet, mens Apple ønskede at beholde det klassiske sim-design med en mindre plast-kant. Det nye kort består kun af chippen med en meget lille kant.

I Apples iPhone, iPad og Nokias Lumia anvender man allerede micro-sim-formatet. Det nye 4FF eller nano-sim-kort er nogenlunde lige så langt, som micro-sim-kortet er bredt. Nokia har kritiseret, at brugerne kan komme til at sætte kortet på den forkerte led i en micro-sim-slot, og finnerne har tidligere truet med at boykottere standarden og nægte licens til de nødvendige patenter.

Men ETSI regner med, at de 4,5 milliarder sim-kort som produceres hvert år snart kommer i det nye og mindre format.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S