Krigen om fremtidens sim-kort er slut

Nu er der enighed om det nye sim-kort, som kun er halv så stort som det nuværende micro-sim-format.

Artikel top billede

Efter en længere strid om fremtidens standard for sim-kort ser det nu ud til, at parterne er nået til enighed. I en pressemeddelelse fortæller European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at man har vedtaget et nyt format for sim-kortet på et møde i den såkaldte Smart Card Platform Technical Committee.

Det nye såkaldte "fourth form factor card" er 40 procent mindre end det nuværende micro-sim-format. I forhold til et almindeligt sim-kort er størrelsen reduceret til en fjerdedel. Kortet måler 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. Det har den samme funktionalitet som de nuværende sim-kort og det kan sættes ind i en holder, så man kan bruge det i eksisterende telefoner. Så den eneste fordel er altså, at kortet kræver mindre plads i telefonen.

Det ser ud til at Apple har sat sig igennem med sit forslag til fremtidens sim-kort. Apple har kæmpet for at få støtte til sit nano-sim format og lovet at andre producenter kan få licensfri adgang til teknologien.

På den anden side stod Nokia, RIM og det Google-ejede Motorola, der kom med deres eget forslag til afløseren for det 20 år gamle sim-kort.

Deres forslag minder om microSD-hukommelseskortet, mens Apple ønskede at beholde det klassiske sim-design med en mindre plast-kant. Det nye kort består kun af chippen med en meget lille kant.

I Apples iPhone, iPad og Nokias Lumia anvender man allerede micro-sim-formatet. Det nye 4FF eller nano-sim-kort er nogenlunde lige så langt, som micro-sim-kortet er bredt. Nokia har kritiseret, at brugerne kan komme til at sætte kortet på den forkerte led i en micro-sim-slot, og finnerne har tidligere truet med at boykottere standarden og nægte licens til de nødvendige patenter.

Men ETSI regner med, at de 4,5 milliarder sim-kort som produceres hvert år snart kommer i det nye og mindre format.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S