Krigen om fremtidens sim-kort er slut

Nu er der enighed om det nye sim-kort, som kun er halv så stort som det nuværende micro-sim-format.

Artikel top billede

Efter en længere strid om fremtidens standard for sim-kort ser det nu ud til, at parterne er nået til enighed. I en pressemeddelelse fortæller European Telecommunications Standards Institute (ETSI), at man har vedtaget et nyt format for sim-kortet på et møde i den såkaldte Smart Card Platform Technical Committee.

Det nye såkaldte "fourth form factor card" er 40 procent mindre end det nuværende micro-sim-format. I forhold til et almindeligt sim-kort er størrelsen reduceret til en fjerdedel. Kortet måler 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. Det har den samme funktionalitet som de nuværende sim-kort og det kan sættes ind i en holder, så man kan bruge det i eksisterende telefoner. Så den eneste fordel er altså, at kortet kræver mindre plads i telefonen.

Det ser ud til at Apple har sat sig igennem med sit forslag til fremtidens sim-kort. Apple har kæmpet for at få støtte til sit nano-sim format og lovet at andre producenter kan få licensfri adgang til teknologien.

På den anden side stod Nokia, RIM og det Google-ejede Motorola, der kom med deres eget forslag til afløseren for det 20 år gamle sim-kort.

Deres forslag minder om microSD-hukommelseskortet, mens Apple ønskede at beholde det klassiske sim-design med en mindre plast-kant. Det nye kort består kun af chippen med en meget lille kant.

I Apples iPhone, iPad og Nokias Lumia anvender man allerede micro-sim-formatet. Det nye 4FF eller nano-sim-kort er nogenlunde lige så langt, som micro-sim-kortet er bredt. Nokia har kritiseret, at brugerne kan komme til at sætte kortet på den forkerte led i en micro-sim-slot, og finnerne har tidligere truet med at boykottere standarden og nægte licens til de nødvendige patenter.

Men ETSI regner med, at de 4,5 milliarder sim-kort som produceres hvert år snart kommer i det nye og mindre format.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S