Betal med mobilen i gadebutikker

Snart er det slut med at tage tegnebogen med på shopping-turen.

Artikel top billede

Det eBay-ejede PayPal er kendt for at formidle betalinger på nettet, men nu vil PayPal også ud i de fysiske butikker. Tidligere i år startede PayPal et pilotprojekt med butiksbetaling i USA, og nu lanceres app-konceptet i udvalgte butikker i Storbritannien.

Som ComON kunne fortælle sidste år, har PayPal forsøgt at skabe en billig løsning for detailhandelen, der skal fungere med den eksisterende hardware i butikkerne.

"Grænsen mellem verden på nettet og de fysiske butikker vil snart forsvinde helt. Vi har lavet en undersøgelse blandt store butikskæder i det seneste år, og her tyder resultaterne på, at 2016 vil være året, hvor du ikke længere behøver at tage din tegnebog med på shoppetur. Din mobiltelefon vil være nok", siger Cameron McLean, der er direktør for PayPal i Storbritannien.

PayPals inStore-app kan indtil videre bruges til at betale i 230 udvalgte modebutikker i kæderne Coast, Oasis og Warehouse. Modehuset Karen Millen er også med i aftalen, hvor kunderne kan betale med mobilen uden at skulle aflevere kreditkort-data eller andre oplysninger. Det fungerer også, selvom telefonen ikke understøtter NFC (Near Field Communications).

Hver kunde får en unik stregkode og et transaktionsnummer, som ekspedienten scanner for at modtage betaling fra kundens PayPal-konto. Det hele bliver styret via app'en, der fås til Android og iOS. For at gennemføre betalingen bruges kun en personlig pinkode.

Men PayPal er ikke de eneste, der forsøger at koble nettet og fysiske butikker sammen. Apple har også en Store-app, som kan bruges til at betale i nogle af selskabets egne forretninger.

Ideen er, at man kan gå ind i sin lokale Apple Store, tage det ønskede produkt og gå ud igen uden at tage turen forbi kassen. Man skal blot samle det ønskede produkt op, tage et billede med kameraet i den mobile enhed og vælge "Køb" i applikationen, hvorefter beløbet automatisk bliver trukket på det kort der er associeret med ens Apple ID. Derefter kan man så spadsere ud af butikken.

Disse muligheder tilbydes i øjeblikket i udvalgte Apple-butikker og skal udvides over den kommende tid.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job