Betal med mobilen i gadebutikker

Snart er det slut med at tage tegnebogen med på shopping-turen.

Artikel top billede

Det eBay-ejede PayPal er kendt for at formidle betalinger på nettet, men nu vil PayPal også ud i de fysiske butikker. Tidligere i år startede PayPal et pilotprojekt med butiksbetaling i USA, og nu lanceres app-konceptet i udvalgte butikker i Storbritannien.

Som ComON kunne fortælle sidste år, har PayPal forsøgt at skabe en billig løsning for detailhandelen, der skal fungere med den eksisterende hardware i butikkerne.

"Grænsen mellem verden på nettet og de fysiske butikker vil snart forsvinde helt. Vi har lavet en undersøgelse blandt store butikskæder i det seneste år, og her tyder resultaterne på, at 2016 vil være året, hvor du ikke længere behøver at tage din tegnebog med på shoppetur. Din mobiltelefon vil være nok", siger Cameron McLean, der er direktør for PayPal i Storbritannien.

PayPals inStore-app kan indtil videre bruges til at betale i 230 udvalgte modebutikker i kæderne Coast, Oasis og Warehouse. Modehuset Karen Millen er også med i aftalen, hvor kunderne kan betale med mobilen uden at skulle aflevere kreditkort-data eller andre oplysninger. Det fungerer også, selvom telefonen ikke understøtter NFC (Near Field Communications).

Hver kunde får en unik stregkode og et transaktionsnummer, som ekspedienten scanner for at modtage betaling fra kundens PayPal-konto. Det hele bliver styret via app'en, der fås til Android og iOS. For at gennemføre betalingen bruges kun en personlig pinkode.

Men PayPal er ikke de eneste, der forsøger at koble nettet og fysiske butikker sammen. Apple har også en Store-app, som kan bruges til at betale i nogle af selskabets egne forretninger.

Ideen er, at man kan gå ind i sin lokale Apple Store, tage det ønskede produkt og gå ud igen uden at tage turen forbi kassen. Man skal blot samle det ønskede produkt op, tage et billede med kameraet i den mobile enhed og vælge "Køb" i applikationen, hvorefter beløbet automatisk bliver trukket på det kort der er associeret med ens Apple ID. Derefter kan man så spadsere ud af butikken.

Disse muligheder tilbydes i øjeblikket i udvalgte Apple-butikker og skal udvides over den kommende tid.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S