Nu er it-milliardærer også stof til sladder-spalterne

Vil du læse om Mark Zuckerbergs bryllups-rejse eller Dropbox-chefens kæreste?

Artikel top billede

"Er Silicon Valley ved at blive det nye Hollywood?" Sådan lyder overskriften på en artikel i New York Times, der kortlægger it-iværksætternes indtog i sladder-spalterne. Vi er vant til at læse om skuespillere, sangere og millionøser med hang til fester, men nu er it-milliardærer også begyndt at få den samme opmærksomhed.

Det bedste og seneste eksempel er nok Facebook-stifteren Mark Zuckerbergs bryllup med Priscilla Chan, der faldt sammen med den knap så vellykkede børsnotering af hans selskab. Bryllups-billederne kom på forsiden af mange kulørte blade og deres bryllupsrejse blev fulgt intenst af paparazzi-fotografer - som om det var Brad Pitt og Angelina Jolie.

"Det ser ud til at en teknologi-historie ikke længere er en teknologi-historie. Teknologi er nu det nye Hollywood," skriver New York Times.

Mark Zuckerberg er ikke den eneste, der har taget springet til sladder-spalterne. Mange it-iværksættere optræder nu med flotte fotoserier i blade som People, Vanity Fair og Vogue.

Bloggeren Ryan Tate bekræfter overfor avisen, at man oplever stigende interesse for it-milliardærernes privatliv.

Det gælder eksempelvis den 28-årige Dropbox-milliardær Drew Houston og hans kæreste, CeCe Cheng, som håndterer pr for det nystartede Qwiki. Eller Napster-stifteren Sean Parker (som selv er blevet portrætteret på det store lærred i filmen "The Social Network") og hans kæreste, skuespillerinden Alexandra Lenas.

Så hjælper det også, at den nye garde af unge it-superrige er mere farverige og interessante end de gamle it-ikoner som Bill Gates og Steve Jobs, som har været meget lukkede omkring deres privatliv og ikke har leveret meget stof til sladder-pressen i tidens løb.

Mange af de nye it-iværksættere søger tværtimod denne opmærksomhed og hjælper selv til ved at lægge masser af billeder ud på deres Facebook-profiler. Så man kunne spekulere på, at de håber at kunne omsætte denne interesse for deres privatliv til investeringer i deres virksomheder og projekter.

Så er risikoen selvfølgelig, at privatlivet overskygger arbejdet. Men måske er Zuckerberg ganske glad for, at hans bryllup trak lidt af opmærksomheden fra den skuffende børsnotering. Og det gav ham en undskyldning for at tage på bryllupsrejse i Europa og slippe for de borende spørgsmål om, hvorfor aktiekursen ikke har udviklet sig som håbet.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S