Dansk søgemaskine får ni millioner kroner - vil konkurrere med Google

Danske Iconfinder var egentlig et hobbyprojekt. Nu med ni millioner kroner i baglommen.

Artikel top billede

De tre ansatte Steffen Thilsted, Nick Bruun og Martin LeBlanc Eigtved får nu lidt flere muligheder for at ekspandere Iconfinder. Foto: Kim Balle ved DROBE.

Et dansk hobbyprojekt har vokset sig så stor på egen hånd, at det er blevet interessant for pengestærke investorer.

Det er den danske søgemaskine Iconfinder, der nu får en stor økonomisk indsprøjtning fra Vækstfonden. 9 millioner kroner i alt.

Martin LeBlanc Eigtved begyndte på hobbyprojektet i 2006, fordi han som grafiker selv var på udkig efter ikoner på nettet i høj kvalitet. Iconfinder, der er en søgemaskine udelukkende for ikoner, kom hurtigt derefter til verden. Sidste år blev medarbejderstaben udvidet med Steffen Thilsted. I år er Nick Bruun kommet til.

I mellemtiden er sidens besøgsantal vokset til over en million unikke brugere om måneden. Fra hele verden.
Iconfinders trafikmængde kan sammenlignes med DMI.dk og BT.dk.

"Vækstfonden har valgt at investere i Iconfinder, fordi vi er imponeret over, at selskabet på så kort tid er blevet en af verdens mest besøgte websider. Vi tror på, at der er store perspektiver i at udnytte den store trafikmængde kommercielt," udtaler Søren Steen Rasmussen fra Vækstfonden i en pressemeddelelse.

Finansieringen får Iconfinder til at slå et stort brød op:

"Vi vil udfordre de etablerede spillere som Google ved at fokusere på en niche, hvor Google er for bred og derfor ikke kan konkurrere effektivt. Markedet for grafiske computer-ikoner er i kraftig vækst - særligt på grund af det øgede antal touch screens, der benytter ikoner både inde i programmerne og som en form for logo i f.eks. Apple's App Store," udtaler Martin LeBlanc Eigtved, CEO og medstifter af Iconfinder.

Iconfinder blev kåret som bedste danske software startup ved iværksætter-konkurrencen Venture Cup sidste år.

Hør mere on Iconfinder i podcasten Pottercut fra 2010.

Iconfinder deltager også i øjeblikket i ComONs 404-konkurrence. Stem på Iconfinder eller nogle af de mange andre fantasifulde fejlsider på ComONs Facebook-side.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job