Kompetera er rykket ud af i2i's skygge

Ingen store armbevægelser hos Kompetera trods pæn vækst og overskud. Direktør forventer, at fremgangen fortsætter i 2012.

Artikel top billede

Trods en klar fremgang i både omsætning og overskud, er Kompetera-direktør Carsten Weis tilsyneladende en svær mand at begejstre.

I det andet år efter Kompeteras genfødsel efter krakket i i2i nåede overskuddet før skat op på 842.000 kroner mod 288.000 kroner året før. Samtidig er omsætningen ifølge Carsten Weis steget med næsten 30 procent fra 70 til 90 millioner kroner med en bruttofortjeneste på godt 12 milione kroner.

"Det er lidt ambivalent. Jeg er da glad for overskuddet, men jeg havde nok sat næsen op efter lidt mere. Det skulle have været over en million," lyder det fra direktøren.

Han mener, at successen bunder i en kombination af fokuseret forretningsstrategi og vedholdende arbejde, og han forventer derfor, at fremgangen vil fortsætte i indeværende år, hvor målet er et overskud på halvanden million og fortsat vækst i omsætningen.

"Hardware har været grundstenen i vores forretning siden starten. Det bygger vi nu videre på i udviklingen af vores konsulentforretning," lyder det fra Carsten Weis som også forventer at kunne udvide bemandingen med tre-fire nye sælgere og konsulenter oveni de nuværende 19 ansatte.

"Det er vi faktisk allerede i gang med," siger Carsten Weis.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S