Kompetera er rykket ud af i2i's skygge

Ingen store armbevægelser hos Kompetera trods pæn vækst og overskud. Direktør forventer, at fremgangen fortsætter i 2012.

Artikel top billede

Trods en klar fremgang i både omsætning og overskud, er Kompetera-direktør Carsten Weis tilsyneladende en svær mand at begejstre.

I det andet år efter Kompeteras genfødsel efter krakket i i2i nåede overskuddet før skat op på 842.000 kroner mod 288.000 kroner året før. Samtidig er omsætningen ifølge Carsten Weis steget med næsten 30 procent fra 70 til 90 millioner kroner med en bruttofortjeneste på godt 12 milione kroner.

"Det er lidt ambivalent. Jeg er da glad for overskuddet, men jeg havde nok sat næsen op efter lidt mere. Det skulle have været over en million," lyder det fra direktøren.

Han mener, at successen bunder i en kombination af fokuseret forretningsstrategi og vedholdende arbejde, og han forventer derfor, at fremgangen vil fortsætte i indeværende år, hvor målet er et overskud på halvanden million og fortsat vækst i omsætningen.

"Hardware har været grundstenen i vores forretning siden starten. Det bygger vi nu videre på i udviklingen af vores konsulentforretning," lyder det fra Carsten Weis som også forventer at kunne udvide bemandingen med tre-fire nye sælgere og konsulenter oveni de nuværende 19 ansatte.

"Det er vi faktisk allerede i gang med," siger Carsten Weis.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S