Kompetera er rykket ud af i2i's skygge

Ingen store armbevægelser hos Kompetera trods pæn vækst og overskud. Direktør forventer, at fremgangen fortsætter i 2012.

Artikel top billede

Trods en klar fremgang i både omsætning og overskud, er Kompetera-direktør Carsten Weis tilsyneladende en svær mand at begejstre.

I det andet år efter Kompeteras genfødsel efter krakket i i2i nåede overskuddet før skat op på 842.000 kroner mod 288.000 kroner året før. Samtidig er omsætningen ifølge Carsten Weis steget med næsten 30 procent fra 70 til 90 millioner kroner med en bruttofortjeneste på godt 12 milione kroner.

"Det er lidt ambivalent. Jeg er da glad for overskuddet, men jeg havde nok sat næsen op efter lidt mere. Det skulle have været over en million," lyder det fra direktøren.

Han mener, at successen bunder i en kombination af fokuseret forretningsstrategi og vedholdende arbejde, og han forventer derfor, at fremgangen vil fortsætte i indeværende år, hvor målet er et overskud på halvanden million og fortsat vækst i omsætningen.

"Hardware har været grundstenen i vores forretning siden starten. Det bygger vi nu videre på i udviklingen af vores konsulentforretning," lyder det fra Carsten Weis som også forventer at kunne udvide bemandingen med tre-fire nye sælgere og konsulenter oveni de nuværende 19 ansatte.

"Det er vi faktisk allerede i gang med," siger Carsten Weis.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S